| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

Czy zawsze jest konieczna tzw. kilometrówka

Generalną zasadą jest, że jeżeli samochód osobowy nie jest własnością podatnika, to wydatki związane z używaniem tego samochodu do celów działalności gospodarczej – jeżeli przekraczają limit „kilometrówki” (czyli przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr) – nie stanowią kosztów uzyskania przychodów (art. 16 ust 1 pkt 51 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o pdop – Dz.U. z 2000r , nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem ograniczona jest również możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów całości wydatków dotyczących użytkowania samochodu na podstawie umowy dzierżawy, użyczenia, najmu lub innych umów związanych z używaniem. Czy jednak zawsze tak jest oraz czy zawsze podatnik jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu?

Istnieje wyjątek

Przepisu tego nie stosuje się do samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, jednak umowa leasingu musi spełniać warunki określone w art. 17a pkt 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.) .

Zatem jeżeli przedsiębiorca korzysta z samochodu osobowego na podstawie umowy leasingu operacyjnego, nie musi sporządzać „kilometrówki”, gdyż będzie miał zastosowanie art. 16 ust 3b ustawy o pdop.

O czym należy pamiętać

Ważne jest, aby umowa leasingowa została uznana przez przepisy podatkowe za umowę leasingu operacyjnego, muszą zostać spełnione razem wszystkie warunki określone w wyżej przywołanym art. 17a pkt 1, czyli:
a) umowa musi zostać zawarta na czas oznaczony:
- stanowiący co najmniej 40% normatywnego czasu amortyzacji (jeżeli przedmiotem umowy są rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne),
- na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości,
oraz
b) suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Zobacz także: Ewidencja wydatków poniesionych na samochód

Przedsiębiorca zawarł umowę dzierżawy samochodu osobowego, zobowiązując się w zamian do zapłaty określonego czynszu. Prawo do odpisów amortyzacyjnych ma właściciel samochodu, czyli wydzierżawiający. Okres umowy dzierżawy wynosi 36 miesięcy. Korzystającemu przysługuje prawo nabycia samochodu za określoną cenę bezpośrednio po zakończeniu umowy. Łączna kwota czynszu, powiększona o cenę wykupu przewyższa wartość samochodu z dnia zawarcia umowy.

Zatem przedsiębiorca nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu, a koszty związane z wynajmem samochodu oraz wydatków na eksploatację może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, gdyż:
a) właściciel na mocy zawartej umowy dzierżawy oddaje do odpłatnego używania samochód osobowy, korzystający uiszcza określony czynsz – definicja umowy zgodna z art. 17a pkt 1 ustawy o pdop,
b) umowa zawarta jest na 36 miesięcy – okres amortyzacji dla samochodu osobowego wynosi 5 lat – czyli umowa ta powinna trwać min. 24 miesiące (minimalny czas trwania umowy leasingowej - 40% czasu amortyzacji zostaje zachowany) – czas umowy zgodny z art. 17b 1 ustawy o pdop,
c) łączna kwota czynszu (łączna liczba rat pomnożona przez wysokość miesięcznej raty), powiększona o cenę wykupu samochodu po okresie trwania umowy, jest wyższa od ceny samochodu z dnia zawarcia umowy – warunek określony w art. 17j ust 1 oraz art. 17b ust 1 pkt ustawy o pdop zostają spełnione.

Polecamy serwis: E-firma

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Dawid Samek

radca prawny, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »