Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

GPS w samochodzie – prywatność zagrożona?

Standardem stało się instalowanie w samochodach służbowych nadajników GPS celem kontrolowania położenia samochodu i czasu, jaki pracownik spędza w jednym miejscu. Czy zbieranie takich danych jest jednak całkowicie nieograniczone i legalne?

GPS w samochodzie
GPS w samochodzie

Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że cel w jakim nadajniki GPS jest montowany w pojazdach, jest prawnie usprawiedliwiony – faktycznie pozwala przecież wyeliminować przypadki nielegalnego korzystania przez pracownika z mienia pracodawcy, czy wprowadzania go w błąd co do czasu spędzonego w pracy. Przyjrzyjmy się jednak, czy ustawa o ochronie danych osobowych pozostaje zupełnie obojętna dla gromadzenia takich danych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, za dane osobowe uważa się „wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej”. Powyższą definicję bliżej wyjaśnia nam opinia 4/2007 grupy roboczej ds. ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych (jest to niezależny organ doradczy powołany przez dyrektywę 95/46/WE). 

Polecamy: Rynek nowych samochodów

W powołanym dokumencie jako przykład danych osobowych, podlegających ochronie zgodnie z dyrektywą 95/46/WE, podaje się m. in. informacje pozyskiwane przez system kontroli lokalizacji taksówek (dokument dostępny na stronie http://ec.europa.eu). Analogiczny wniosek można odnieść do systemów GPS montowanych w pojazdach pracowników (przetwarzane dane, choć w teorii są zbierane i utrwalane w celu lokalizacji pojazdów, są „informacją dotyczącą możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej”).

Czy zatem, przy założeniu że dochodzi do gromadzenia danych osobowych, w nieograniczony sposób można je przetwarzać?

Liczba komentarzy:
dodano: 2011-03-10 13:00 przez:Kamil_Krawczyk
Osobiście martwiłbym się bardziej o kwestię śledzenia auta z wykorzystaniem sygnału GPS, niż przetwarzaniem danych.

GPS odbiera sygnał, ale tez nadaje go do satelity.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówRyczałty samochodowe
Leasing a kredytKalkulator amortyzacji

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Agnieszka Snopek

Młodszy Konsultant ds. Projektów HR w Grupie Tempo
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM