| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat Dnia

Naciąganie wyniku może grozić upadłością firmy

Aktualizacja: 27.11.2007

Ponad połowa przedsiębiorstw, które upadły, wykazywała papierowe zyski. W rzeczywistości firmy te nie miały pieniędzy na spłatę swoich długów. Tym, którzy manipulują sprawozdaniami finansowymi, grożą surowe kary.   »

Nowy limit zmniejszy liczbę ryczałtowców

Aktualizacja: 26.11.2007

Od 1 stycznia 2008 r. zmieni się limit dla ryczałtu z 250 tys. na 150 tys. euro. Ryczałtu nie będzie się płacić, gdy obroty w 2007 roku przekroczą mniejszy próg. Nowe kwoty spowodują, że mniej podatników skorzysta z tej formy rozliczeń.   »

Wsparcie finansowe na inwestycje realizowane przez przedsiębiorców

Aktualizacja: 23.11.2007

W zależności od regionu przedsiębiorcy mogą dostać różne dotacje na taką samą inwestycję. Rekordowo niskie dotacje - około 100 tys. zł - wstępnie zaproponowało firmom z województwa mazowieckiego. Także przedsiębiorcy z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego dostaną niższe wsparcie.   »

Jak rozliczać sprzedaż majątku firmowego

Aktualizacja: 22.11.2007

Ryczałtowcy płacą 1,5 proc. od przychodu ze sprzedaży ruchomości. Prowadzący księgę płacą podatek od dochodu ze sprzedaży. Od lokali mieszkalnych podatek jest taki jak w obrocie cywilnym. »

Bony towarowe to dobry prezent dla pracownika

Aktualizacja: 21.11.2007

Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wywołują wzrost zainteresowania bonami towarowymi. Dominują bony w wersji papierowej, choć coraz częściej pracownicy korzystają z kart elektronicznych. Rośnie popularność bonów turystycznych. »

Zostało 10 dni na kontrolę techniczną budynków wielkopowierzchniowych

Aktualizacja: 20.11.2007

Do 30 listopada właściciele i zarządcy dużych obiektów, jak np. magazyny, biurowce, sklepy wielkopowierzchniowe, muszą przeprowadzić kontrolę ich stanu technicznego. Eksperci mają jednak wątpliwości, które budynki muszą być sprawdzone. »

Bez sankcji kary będą jednolite

Aktualizacja: 16.11.2007

Przedsiębiorcy ponoszą różną odpowiedzialność za popełniane błędy. System kar, zwłaszcza stosowanie 30-proc. sankcji VAT, jest surowszy dla osób prawnych. »

Jak określić nazwę firmy

Aktualizacja: 15.11.2007

Każdy przedsiębiorca musi oznaczyć nazwę, pod którą prowadzi działalność. Firma osoby fizycznej powinna zawierać jej imię i nazwisko. Natomiast firma spółki handlowej określa jej formę prawną.   »

Rozliczenia z ZUS: wzrosną koszty prowadzenia firm

Aktualizacja: 14.11.2007

Od przyszłego roku ponad 800 tys. płatników składek będzie musiało korzystać z tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. ZUS uważa, że nałożenie takiego obowiązku na wszystkich płatników jest nieuzasadnione i może powodować problemy. Zdaniem pracodawców, nowe wymogi staną się kolejną barierą przy zakładaniu i prowadzeniu firm.   »

Wynalazki można zgłaszać w formie elektronicznej

Aktualizacja: 13.11.2007

Nie wystarczy uproszczenie zasad zgłaszania pomysłów przez wynalazców. Aby mogli opatentować więcej wynalazków, muszą wzrosnąć nakłady na naukę i badania. »

Zakaz pracy w handlu w święta można omijać

Aktualizacja: 12.11.2007

Resort pracy i PIP różnie interpretują przepisy zabraniające pracy w handlu w święta. Pracodawcy, którzy nie wskażą handlu jako głównej działalności, mogą omijać ten zakaz. Koalicja PO-PSL zapowiada zmianę przepisów dotyczących otwierania placówek handlowych. »

Fiskus ma zamiar opodatkować firmowe pakiety medyczne

Aktualizacja: 09.11.2007

Fiskus różnie interpretuje opodatkowanie usług medycznych oferowanych przez pracodawców. Do tej pory cena ryczałtowa pakietu za wszystkich pracowników nie podlegała PIT. Teraz wartość ryczałtowej opłaty przypadającej na pracownika jest jego przychodem. »

Co czeka branże na początku 2008 roku

Aktualizacja: 08.11.2007

Wzrost gospodarczy w pierwszych miesiącach 2008 roku będzie słabszy niż rok wcześniej, ale to efekt statystyki. Zagrożeniem dla kondycji firm jest ciągła presja na wzrost płac, co może przełożyć się na wzrost cen towarów. Sprawdziliśmy, co się może wydarzyć w ośmiu kluczowych branżach na początku przyszłego roku. »

Kamery pomagają inspekcji kontrolować pracodawców

Aktualizacja: 07.11.2007

Inspektorzy pracy mogą przeprowadzać u pracodawców niezapowiedziane kontrole o każdej porze dnia i nocy. Aby zdobyć dowody, Państwowa Inspekcja Pracy może monitorować firmy za pomocą nagrań wideo. »

Spółka odpowiada za przestępstwa prezesa

Aktualizacja: 06.11.2007

Spółka prawa handlowego lub inny podmiot zbiorowy, który uzyskał korzyść z popełnienia przestępstwa przez osobę fizyczną, podlega odpowiedzialności karnej.  »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maria Sieńko

Nowe Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK