| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat Dnia

Maksymalizacja wydajności zamiast redukcji zatrudnienia

Aktualizacja: 04.02.2009

W obliczu kryzysu coraz więcej firm szuka rozwiązań, które pozwolą im przetrwać czas niepewności i gorszej koniunktury. Walka o przetrwanie wymaga przeformułowania celów strategicznych i szybkiego reagowania na zmieniającą się rzeczywistość. Paradoksalnie to właśnie teraz jest najlepszy czas na inwestowanie w pracowników. Kto nie wykorzysta tej możliwości, straci szansę na długofalowy rozwój. »

Jak wybrać najkorzystniejszą metodę rozliczeń VAT w 2009 r.

Aktualizacja: 02.02.2009

Nowelizacja ustawy o VAT przyznała wszystkim podatnikom VAT prawo wyboru kwartalnej metody rozliczania VAT. Podatnik sam, bez względu na wysokość osiąganych przychodów (obrotów), zadecyduje o rozliczaniu miesięcznym bądź kwartalnym zobowiązania w VAT. »

Ewidencja czasu pracy

Aktualizacja: 02.02.2009

Czas pracy pracowników musi być rejestrowany przez pracodawcę w ewidencji czasu pracy. Za brak takiego dokumentu odpowiada pracodawca. »

Zmiany dla przedsiębiorców wprowadzających sprzęt elektryczny i elektroniczny

Aktualizacja: 02.02.2009

Od 1 stycznia 2009 r. przedsiębiorcy składają sprawozdania o masie zebranych odpadów elektronicznych co pół roku, a nie co kwartał, jak dotychczas. Nowelizacja ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym objęła dodatkowo także przedsiębiorców prowadzących punkty skupu złomu oraz firmy naprawiające urządzenia elektryczne i elektroniczne. »

Zasady tworzenia instrukcji bhp

Aktualizacja: 30.01.2009

Instrukcje bhp są w każdym zakładzie pracy jednym z najważniejszych elementów systemu bezpieczeństwa i higieny pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest tworzenie instrukcji bhp, natomiast pracownicy muszą się do nich stosować. »

Kryzys szansą na rozwój

Aktualizacja: 27.01.2009

Redukcja zatrudnienia to jedna z pierwszych decyzji podejmowanych przez firmy w sytuacji kryzysu. Mimo, że w naszym kraju na razie oznacza on zmniejszenie tempa wzrostu rozwijającej się nadal gospodarki, cięcie kosztów oraz zwalnianie ludzi z pracy już ma miejsce. Jednak na kryzysie można zyskać, działając szybko i planując na krótki czas - twierdzą eksperci. »

Do 2 lutego pracodawcy powinni złożyć deklaracje PIT-4R i PIT-8AR

Aktualizacja: 26.01.2009

Do 2 lutego pracodawcy pobierający zaliczki z tytułu wynagrodzeń wypłacanych pracownikom, powinni złożyć deklarację PIT-4R. Tego dnia mija również termin złożenia deklaracji PIT-8AR dla płatników pobierających zryczałtowany podatek dochodowy z tytułów ściśle określonych w updof. »

Domowe biuro

Aktualizacja: 26.01.2009

Globalna informatyzacja umożliwia prowadzenie mikrobiznesu we własnym mieszkaniu. Jednak takie rozwiązanie warte jest polecenia tylko bardzo zdyscyplinowanym osobom. »

Rozliczenie roczne kartowiczów i ryczałtowców

Aktualizacja: 23.01.2009

2 lutego mija termin złożenia deklaracji PIT-16A przez podatników opłacających podatek dochodowy w formie karty podatkowej oraz PIT-28 przez opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.  »

Procedura zwolnienia chorego pracownika

Aktualizacja: 23.01.2009

Najwięcej problemów przy rozwiązywaniu umowy bez wypowiedzenia z chorym pracownikiem stwarza prawidłowe ustalenie, czy można go zwolnić. »

Jak uzyskać interpretację podatkową

Aktualizacja: 23.01.2009

Od 1 stycznia 2009 r. wnioskodawca zostanie w razie konieczności wezwany do uzupełnienia opłaty za wydanie interpretacji, może również uzyskać zwrot nienależnej opłaty. »

Jak rozliczać czas pracy pracowników w podróży służbowej

Aktualizacja: 21.01.2009

Kwestia rozliczania czasu pracy w podróży służbowej nie jest bezpośrednio uregulowana w przepisach Kodeksu pracy. Dlatego jego prawidłowe rozliczenie stwarza pracodawcom duże problemy. Nie ulega jednak wątpliwości, że do czasu pracy należy zaliczyć czas podróży służbowej, w którym pracownik faktycznie wykonuje pracę. »

Krótki urlop dla rodziców zwolni firmę z opłacania składek

Aktualizacja: 22.01.2009

Po powrocie rodziców z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego pracodawcy nie muszą płacić za nich niektórych składek. Łącznie takie zwolnienie może trwać nawet 6 lat. »

Niekonkurencyjne tryby eliminują z rynku dobre firmy

Aktualizacja: 21.01.2009

Informacje o stosowaniu niekonkurencyjnych trybów za późno trafiają na rynek zamówień publicznych. »

Dziś ostatni dzień na wybór formy opodatkowania

Aktualizacja: 19.01.2009

Do 20 stycznia podatnicy muszą wybrać formę opodatkowania. Mają do wyboru: zasady ogólne PIT, 19-proc. liniowy PIT, ryczałt lub kartę podatkową. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK