REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Temat Dnia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

W 2012 r. więcej firm skorzysta z przywilejów podatkowych

Rosnący kurs euro sprawia, że w przyszłym roku więcej firm będzie mogło skorzystać ze statusu „małego podatnika”. A to oznacza, że więcej przedsiębiorstw będzie mogło rozliczać VAT kwartalnie, odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy raz na kwartał czy skorzystać z jednorazowej amortyzacji. Dzięki tym przywilejom mają szanse zapłacić niższe podatki.

Podsumowanie roku u pracodawcy

Przełom roku to czas, w którym pracodawca musi pamiętać o dopełnieniu wielu obowiązków. Udzielenie pracownikom zaległych urlopów oraz ustalenie nowego planu urlopów – to tylko część zadań, z jakich muszą się wywiązać pracodawcy w najbliższym czasie.

Kiedy przedsiębiorca ma do czynienia z oszustwem gospodarczym

Nierzadko w obrocie gospodarczym przedsiębiorcy spotykają się z nierzetelnym zachowaniem kontrahentów, polegającym przykładowo na opóźnieniu w uregulowaniu płatności czy niewykonaniu umowy. Zdarza się jednak, że dopuszczają się takich zachowań, które mogą wyczerpywać znamiona czynu zabronionego, jakim jest choćby oszustwo.

Bierzesz kredyt? Uważaj na podatki

Przedsiębiorca, który wybiera określony produkt bankowy powinien wiedzieć, jakie rodzi on skutki podatkowe. Inaczej rozlicza się koszty związane z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, a inaczej kredytu obrotowego. Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt inwestycyjny i chce podnieść sobie koszty dla celów podatkowych powinien negocjować z bankiem, aby ten naliczył odsetki po zakończeniu inwestycji.

REKLAMA

Strona internetowa w dobie mediów społecznościowych - potrzebna czy nie?

Ostatnio wiele firm kierowanych falą niebywałego entuzjazmu Facebookiem czy NK, zrezygnowało z tworzenia klasycznych stron internetowych dla swych nowopowstałych marek. Niektóre z nich zaprzestały także udoskonalania swych głównych stron firmowych kosztem tworzenia i rozbudowywania profili firmowych na FB. Wydaje się jednak, że to nie do końca rozsądne posunięcie. 

Brak kapitału i skomplikowane podatki to największe bariery w prowadzeniu biznesu

Niemal co trzeci przedsiębiorca uważa, że ograniczony dostęp do kapitału to największy problem dla rozpoczynających własny biznes.

Handlujesz w Internecie? Pamiętaj o kilku obowiązkach prawnych

Prowadzenie działalności handlowej za pośrednictwem Internetu jest coraz powszechniejszym zjawiskiem. Świadczy o tym rosnąca liczba sklepów internetowych, które pozwalają dokonywać zakupów bez wychodzenia z domu. Jednak przedsiębiorca, który rozpoczyna prowadzenie takiego sklepu powinien dopełnić wielu formalności oraz spełnić określone wymogi związane z prowadzeniem działalności internetowej.

Lokaty firmowe: depozyty krótkoterminowe dają zarobić najwięcej

Lokaty firmowe są w większości oprocentowane gorzej niż depozyty dla klientów indywidualnych. Wyjątkiem są lokaty krótkoterminowe – najlepsze z nich dają zarobić mikroprzedsiębiorcom ponad 8% w skali roku.

REKLAMA

Czy mandat będzie kosztem firmy?

Mandaty drogowe są konsekwencją niedostosowania się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Najczęstszą przyczyną kar porządkowych otrzymywania przez przedsiębiorców jest pośpiech wynikający z napiętego harmonogramu spotkań biznesowych. Co zatem zrobić, gdy kierowcy przytrafi się mandat podczas podróżowania samochodem służbowym? Czy można zaliczyć taką sankcję do kosztów podatkowych?

Straciłeś płynność finansową? ARP pomoże...

Agencja Rozwoju Przemysłu może udzielić poważnego wsparcia, gdy przedsiębiorstwo ma kłopoty finansowe. Pomoc jest udzielana w formie pożyczek. Ich oprocentowanie kształtuje się na poziomie 5,26 proc. w skali roku.

Pomysł na biznes: przedszkole

Właściciel przedszkola nie musi mieć specjalnego wykształcenia. Musi mieć za to dostosowany lokal, kapitał i profesjonalnych wychowawców. Jest to przedsięwzięcie dochodowe, choć nie proste.

Ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. W 2011 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla takiej osoby stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2704,31 zł.

Jak zapewnić odpowiednią pozycję firmowej strony www

Dynamiczny rozwój Internetu stawia przed przedsiębiorcą wiele wyzwań. Dlatego tak ważne jest poznanie reguł rządzących światem marketingu internetowego i udoskonalenie swoich umiejętności, które pozwolą wyróżnić firmę na tle konkurencji. Zanim pozyska się nowych klientów, warto zapewnić odpowiednią pozycję firmowej strony www. Czy można samemu osiągnąć zadowalające efekty?

Koszt, który zmniejszy zaliczkę listopadową

Im wyższe koszty uzyskania przychodu, tym niższa podstawa opodatkowania, a w efekcie – mniejsze zobowiązania przedsiębiorcy wobec fiskusa, co ma szczególne znaczenie przy podwójnej zaliczce podatkowej za listopad. Koszty uzyskania przychodu można zwiększyć dzięki zastosowaniu optymalnego sposobu amortyzacji.

Jak ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia skierowanego bezrobotnego

Pracodawca, który zatrudnił bezrobotnego skierowanego do pracy przez urząd pracy, może ubiegać się o refundację kosztów zatrudnienia takiej osoby. Refundacja dotyczy zarówno kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla bezrobotnych, jak również składek na ubezpieczenia społeczne.

Alternatywa w finansowaniu działalności

Kredyty bankowe, emisja obligacji korporacyjnych, weksle, sekurytyzacja, leasing, faktoring, reverse factoring, czy forfaiting – to najczęstsze formy finansowania bieżącej działalności firm. Jedne są popularne, inne mniej. Wszystkie mają swoją cenę.

Ostatni dzwonek na optymalizację podatkową zaliczki listopadowej

Październik i listopad to miesiące optymalizacji podatkowej w przedsiębiorstwach. Zaliczka za listopad jest płacona w podwójnej wysokości. Przedsiębiorcy robią więc wszystko by obniżyć dochód za ten miesiąc. W tym celu intensyfikują koszty, inwestują w majątek trwały czy podpisują umowy leasingu. Trzeba jednak pamiętać, że proces obniżania zaliczki listopadowej powinien zacząć się już w październiku.

Trudna sztuka reklamowania zgodnego z prawem

Ogromne kwoty odszkodowań jakie na nieuczciwie reklamujące się firmy nakłada UOKiK, coraz częściej szokują opinię publiczną. By się przed tym ustrzec, warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Udział podwykonawców w zamówieniach publicznych

Prawo zamówień publicznych dopuszcza możliwość korzystania przez wykonawcę wyłonionego w wyniku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z podwykonawców w realizacji zamówienia.

Przedsiębiorca może korzystać z ulg mieszkaniowych

Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego. Jednak nie zawsze obowiązek ten powstaje, gdyż ustawodawca przewidział szereg ulg odnoszących się do tej transakcji. Choć zasady korzystania z nich są dość proste, problem pojawia się przy sprzedaży mieszkania wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Nie wszyscy przedsiębiorcy są pewni, czy również im przysługuje możliwość skorzystania z ulg.

Przedsiębiorca przed sądem

Postępowanie gospodarcze jest niezmiernie sformalizowane, a przedsiębiorca jest traktowany przez sąd jak profesjonalny pełnomocnik. Od przedsiębiorcy wymaga się znajomości zasad rządzących postępowaniem cywilnymi rygorystycznie podchodzi się do ciążących na nim obowiązków.

Pakiet medyczny jako składnik wynagrodzenia

Pracodawca finansujący pracownikom prywatną opiekę medyczną musi w umowie określić kwotę wypłacaną w związku z zapewnieniem pracownikom obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz kwotę przeznaczoną na dodatkowe usługi. Umożliwi to sprawne rozliczenie się z fiskusem.

Zaświadczenia Krajowej Izby Gospodarczej BLCA podstawą uwierzytelnienia firmy

Zaświadczenia i certyfikaty KIG mogą zapewnić sukces w przetargach zagranicznych i handlu zagranicznym oraz mogą być podstawą do zwolnień od odpowiedzialności kontraktowej.

Skutki śmierci przedsiębiorcy

Śmierć przedsiębiorcy, w zależności od wybranej formy prawnej prowadzonej działalności, niesie różne skutki dla prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Podatek u źródła

Każde przedsiębiorstwo, dokonując zakupu usługi od firmy zagranicznej, musi się zastanowić, czy nie należy pobrać w Polsce zryczałtowanego podatku dochodowego, czyli podatku u źródła.

Wiarygodność finansowa firmy

Opinia firmy wiarygodnej finansowo wśród kontrahentów i konsumentów daje przewagę nad podmiotami, które nieterminowo płacą swoje zobowiązania. Znalezienie się w rejestrze dłużników natychmiast tę reputację psuje.

Jak korzystnie ukształtować stosunek pracy z telepracownikiem

Wśród pracodawców i pracowników krąży wiele mitów o telepracy. Powodują one, że telepraca pozostaje niedocenioną formą zatrudnienia. Każda ze stron stosunku pracy może tymczasem odnieść wymierne korzyści z jej zastosowania.

Elektroniczna rejestracja spółki z o.o.

Od stycznia 2012 będzie można zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością przez Internet. Nie będzie też trzeba zawierać umowy spółki w formie aktu notarialnego.

Spadek lepszy dla bliskich i dla… biznesu

Polski przedsiębiorca zostawił po śmierci cały swój majątek – przedsiębiorstwo, dom, kolekcję obrazów, jacht i samochód. Wcześniej spisał testament, w którym firmę przekazał wspólnikowi, dom i kolekcję obrazów żonie, a samochód i jacht synowi. W praktyce nikt jednak nie otrzymał tych składników majątku, a postępowania ich dotyczące ciągnęły się latami.

Pieniądze na biznes za udziały w firmie

Fundusze inwestycyjne venture capital i private equity oraz aniołowie biznesu dostarczają kapitał w zamian za udziały lub akcje w firmie. To atrakcyjny, ale kosztowny sposób pozyskania pieniędzy i często potrzebuje fachowego wsparcia biznesowego. Inwestorzy finansowi interesują się projektami, które mogą przynieść co najmniej 40% zysku.

Nie masz wiele kapitału? Otwórz punkt ksero!

Usługi ksero i wydruki komputerowe mogą być dochodowym przedsięwzięciem, pod warunkiem usytuowania przy ruchliwych ulicach. Rentowność poprawi wzbogacenie oferty o usługi np. oprawy prac lub tworzenia pieczątek. Nakłady inwestycyjne w zasadzie są małe, sprzęt można wyleasingować, a założenie tego typu biznesu wymaga jedynie rejestracji w gminnej ewidencji gospodarczej.

Nikt nie zyska na podniesieniu płacy minimalnej

Od stycznia 2012 roku płaca minimalna w Polsce wzrośnie do 1500 zł. Zadaniem polskich przedsiębiorców decyzja ta zmniejszy gotowość firm do tworzenia nowych miejsc pracy i zwiększy ilość pracowników pracujących na czarno – tak wynika z badania „Przedsiębiorcy o przyszłości rynku pracy” przeprowadzonego wśród firm uczestniczących w programie Rzetelna Firma.

Czy przedsiębiorca może być zwolniony z kosztów sądowych?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może liczyć na zwolnienia od kosztów sądowych, tak jak każda inna strona procesu sądowego. Nie ma przy tym znaczenia, czy proces ma charakter cywilny czy gospodarczy. Jednak ze względu na fakt, że przedsiębiorca jest uczestnikiem obrotu gospodarczego, kryteria oceny jego wniosku są ostrzejsze niż w przypadku „zwykłych” stron procesu.

Palarnie w zakładach pracy nie muszą już spełniać wymagań bhp

Od 6 września 2011 r. przestały obowiązywać wymagania bhp dotyczące palarni w zakładach pracy. Dzięki tej zmianie przepisów pracodawcy, którzy zdecydują się zapewnić pracownikom palarnię, nie będą narażeni na koszty związane z koniecznością dostosowania takiego pomieszczenia do restrykcyjnych wymagań bhp. Taką zmianę wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Jak prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów

Prowadzenie nawet małej firmy wymaga podstawowej wiedzy z zakresu sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Księgowość małej firmy można prowadzić samemu, szczególnie w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów (p.k.p.i.r.). Nie jest to aż tak skomplikowane, jak się może na pierwszy rzut oka wydawać.

Cukiernia - biznes dochodowy ale trudny do prowadzenia

Biznes cukierniczy to dobry interes, jednak jest to przedsięwzięcie trudne. Nakłady finansowe są spore, a gusty klientów zmienne. Odpowiedni smak i wygląd wyrobów to szansa na powodzenie w tym interesie. O czym warto pamiętać przy zakładaniu cukierni i jak odnieść sukces w tym biznesie?

Jak wprowadzić zadaniowy czas pracy w firmie

Rodzaj pracy, jej organizacja albo miejsce wykonywania mogą czasem wymagać wprowadzenia specyficznego systemu czasu pracy zwanego systemem zadaniowym. Ponadto pracownik ma prawo ubiegać się o zastosowanie wobec niego systemu, w którym będzie mógł wykonywać pracę przez mniej niż pięć dni w tygodniu (tzw. system skróconego tygodnia pracy) lub wyłącznie w weekendy i święta (tzw. system pracy weekendowej).

Przedsiębiorcze matki mogą się starać o umorzenia składek ZUS

Przedsiębiorcze matki uzyskały kolejną możliwość złożenia wniosku o umorzenie zaległości składkowych. Dotychczas wniosek mógł zostać złożony od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Obecnie nie ma ograniczenia terminu, w którym wniosek może zostać złożony.

Zwolnienia grupowe - pamiętaj o konsultacjach!

Przepisy o zwolnieniach grupowych umożliwiają pracodawcom rozwiązanie w krótkim czasie umów o pracę z większą liczbą pracowników, w przypadku reorganizacji zakładu pracy oraz związanej z nią likwidacją części stanowisk, gdy brak ku temu przesłanek leżących po stronie pracowników.

Agencja pocztowa - pomysł na biznes w małej miejscowości

Jeśli chcemy rozpocząć działalność gospodarczą i szukamy pomysłu, to warto się zastanowić nad założeniem agencji pocztowej. Agencja pocztowa to dobry biznes dla osób z małych miast.  Jeżeli posiadamy własny lokal, to wystarczy 1 tys. zł. Zarabiamy w formie ryczałtu albo prowizji od zrealizowanych usług.

Jaka stawka VAT na usługi "małej gastronomii"

Tegoroczne zmiany przepisów VAT wprowadziły sporo zamieszania również w gastronomii. Wiąże się to z tym, że sprzedaż w tym zakresie może stanowić zarówno dostawę towaru, jak i usługę. Taka różnica nie miałaby większego znaczenia praktycznego, gdyby nie fakt, że dostawę towarów i usługi gastronomiczne obciążają różne stawki VAT.

Ile firma może zaoszczędzić monitorując komputery pracowników

Ponad pół miliona złotych rocznie może zaoszczędzić średnie przedsiębiorstwo dzięki programowi monitorującemu sposób korzystania z komputerów przez pracowników. Pozwala on ograniczyć tzw. cyberslacking, czyli korzystanie z Internetu w celach prywatnych, a co za tym idzie - zmniejszyć koszty eksploatacji drukarki, wydatki na papier i tonery.

Google Plus kontra Facebook - gdzie chętniej wypromują się firmy?

Google stworzyć własny portal społecznościowy. Wydaje się, że Google Plus może osiągnąć sukces oferując użytkownikom komercyjnym innowacyjne rozwiązania marketingowe w kwestii promocji marki i pozostawiając przy tym firmom jak największą swobodę działania. Ostatnio coraz więcej komercyjnych użytkowników porzuca Facebooka na skutek ograniczeń, jakie portal co chwila wprowadza dla działań promocyjnych.

Woda do biura - jak wybrać dostawcę?

Wygodny dostęp do dobrej jakości wody źródlanej powinien być podstawowym elementem wyposażenia każdej nowoczesnej firmy, ponieważ wpływa na efektywność i zadowolenie pracowników. Co więcej, stały dostęp do wody źródlanej w firmach usługowych, takich jak np. salony kosmetyczne, fryzjerskie czy apteki ma wpływ na podniesienie standardów obsługi, a w konsekwencji na zadowolenie klientów.

Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń. 

Skuteczna i tania rekrutacja w małej firmie

Właściciel niewielkiej firmy – myjni samochodowej - chciałby zatrudnić webmastra do wykonania strony internetowej i jej późniejszego prowadzenia. Z jakich metod może skorzystać, aby  rekrutacja nie pochłonęła dużej sumy pieniędzy i czasu, a zaowocowała wyborem dobrego pracownika? Jak to zrobić w firmie, której nie stać na zatrudnienie specjalistów od rekrutacji?

Telepraca - czy to się pracodawcy opłaca?

Odwieczną bolączką pracodawców jest znalezienie odpowiedzi na pytanie jak podnieść zyski i jednocześnie obniżyć koszty. Można spróbować temu zaradzić! Z pomocą przyjdzie możliwość zatrudnienia pracowników w formie telepracy.

Opodatkowane działalności gospodarczej na zasadach ogólnych

Osoby fizyczne mają potencjalnie do wyboru cztery formy opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej: kartę podatkową, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowanie według skali podatkowej oraz podatek liniowy. Prowadząc firmę, w której szacowany roczny zysk to kilkadziesiąt tysięcy złotych, warto wybrać ogólne zasady opodatkowania. Korzystając z ulg albo możliwości wspólnego rozliczenia, można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Jak tworzyć aplikacje na Facebooku i skutecznie promować firmę?

Firmy coraz chętniej promują się na portalach społecznościowych. Aplikacje na Facebooku to dziś jeden z najskuteczniejszych sposobów na szybkie wypromowanie marki oraz przyciągnięcie i zatrzymanie fanów. By jednak odniosły one zamierzony efekt, muszą spełniać wymagania zarówno od strony technicznej, jak i komunikacyjnej. Równie ważna, co sam pomysł na aplikację, jest także jej zgodność z regulaminem serwisu.

Możesz rozłożyć na raty zaległości w ZUS-ie

Jeśli przedsiębiorca ma wobec ZUS dług z tytułu nieopłaconych w terminie składek, może starać się o rozłożenie go na raty. Wniosek dłużnika powinien być uzasadniony względami gospodarczymi lub innymi przyczynami zasługującymi na uwzględnienie.

REKLAMA