| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

Temat Dnia

Sposób obliczania odpisów na zfśs

Aktualizacja: 27.05.2009

Pracodawca musi do 31 maja 2009 r. przekazać na rachunek bankowy funduszu pierwszą część naliczonych odpisów. Sposób ich obliczania jest regulowany przepisami ustawy, a wysokość uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników. »

Termin odliczenia VAT z duplikatu faktury

Aktualizacja: 14.05.2009

Faktura VAT stanowi podstawowy dokument księgowy, który uprawnia do odliczenia VAT. Zdarza się, że jej oryginał nie dotrze do podatnika albo po otrzymaniu zaginie. Wówczas firma z reguły występuje do swojego kontrahenta o wystawienie duplikatu faktury. Jakie konsekwencje w VAT wywołuje otrzymanie duplikatu faktury? »

Korzyści z zatrudniania niepełnosprawnych

Aktualizacja: 14.05.2009

Pracodawca, zatrudniając pracownika niepełnosprawnego, może zyskać dodatkowe środki, np. na dostosowanie zakładu pracy do wymagań takiego pracownika. »

Jakie koszty podatkowe można rozliczyć przy zgromadzeniu wspólników

Aktualizacja: 14.05.2009

Do 30 czerwca spółki z o.o. oraz spółki akcyjne powinny zorganizować zwyczajne walne zgromadzenia wspólników/akcjonariuszy. »

Jakie są skutki niewypłacania w terminie wynagrodzenia za pracę

Aktualizacja: 11.05.2009

Pracodawca, który nie wypłaca pracownikowi w terminie wynagrodzenia lub bezpodstawnie zaniża jego wysokość, ciężko narusza swój podstawowy obowiązek terminowego wypłacania wynagrodzenia. Naraża się przez to na sankcje finansowe, karne oraz na ryzyko rozwiązania umowy o pracę przez pracownika w trybie natychmiastowym. »

Zaskarżanie uchwał wspólników

Aktualizacja: 12.05.2009

Prowadzącym działalność w formie spółki z o.o. lub akcyjnej zdarza się, że uchwały są podejmowane przy sprzeciwie jednego ze wspólników. Nie stanowi to problemu, jeśli jego życiowe interesy nie są w ten sposób naruszane. Jeśli jednak okaże się, że uchwała nie tylko narusza interes prawny wspólnika, ale wręcz jest sprzeczna z prawem – pozostaje droga sądowa. »

Tryb ustalania systemów i rozkładów czasu pracy

Aktualizacja: 11.05.2009

Czas pracy pracowników jest jednym z najtrudniejszych problemów kadrowych, z jakim musi się zmierzyć pracodawca. Powinien on zatem zwrócić szczególną uwagę na przepisy normujące tę dziedzinę, aby właściwie wprowadzać systemy i rozkłady czasu pracy. »

Podstawowe obowiązki pracodawcy z zakresu bhp

Aktualizacja: 05.05.2009

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Jako organizator pracy w firmie jest zobowiązany chronić życie i zdrowie pracowników. »

Do którego sądu wnieść sprawę

Aktualizacja: 07.05.2009

Wystąpienie do sądu zawsze wiąże się z trudnościami i niekiedy z koniecznością skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej. Podstawową sprawą jest odpowiedni wybór sądu, do którego przedsiębiorca chce wnieść sprawę. »

Zasady dofinansowania z PFRON

Aktualizacja: 14.05.2009

Pracodawca, chcąc wykorzystać dodatkowe środki z PFRON, musi wywiązać się z obowiązków wobec funduszu, np. składania comiesięcznego raportu o zatrudnianiu niepełnosprawnych. »

W jakim terminie podatnikowi przysługuje odliczenie VAT

Aktualizacja: 06.05.2009

Według znowelizowanej ustawy o VAT prawo do obniżenia podatku naliczonego może nastąpić w deklaracji za miesiąc, w którym otrzymano fakturę (lub w którym upłynął jej termin płatności) bądź w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Znowelizowana ustawa o VAT jest zatem korzystna dla podatnika. »

Potwierdzanie obecności w pracy

Aktualizacja: 30.04.2009

Pracodawca, w celu prawidłowego ustalenia wynagrodzenia oraz innych świadczeń przysługujących ze stosunku pracy, musi prowadzić ewidencję czasu pracy. Przepisy nie narzucają jednak sposobu potwierdzania obecności pracowników. »

Gdy kontrahent nie zapłacił

Aktualizacja: 30.04.2009

Wierzyciel nieściągalnych należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, może obniżyć należny VAT, korzystając z tzw. ulgi na złe długi. »

Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych

Aktualizacja: 30.04.2009

Pracodawca zatrudniający osoby na umowy cywilnoprawne musi im zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. »

Jaki samochód dla firmy

Aktualizacja: 06.05.2009

Na rynek wróciły samochody z tzw. kratką. Dilerzy starają się wzbogacić swoją ofertę o modele umożliwiające pełne odliczenie VAT. Najszybsi byli producenci, którzy od lat cieszą się największą popularnością wśród przedsiębiorców. »

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Witold Florczak

Aktuariusz, Ekspert ds. wyceny rezerw na świadczenia pracownicze

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »