| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Po śmierci pracownika jego najbliższym należą się odpowiednie świadczenia. Komu i na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić świadczenia po śmierci pracownika?

Świadczenia po śmierci pracownika

Jeden z naszych pracowników zmarł 25 września 2013 r. (przed terminem wypłaty wynagrodzenia wrześniowego). Mieszkał z 3-letnią córką, którą samodzielnie się opiekował i utrzymywał. Był rozwodnikiem (była żona, z którą miał córkę, skończyła w 2013 r. 39 lat i założyła nową rodzinę). Jak powinniśmy postąpić z niewypłaconym wynagrodzeniem? Kto jest uprawniony do wynagrodzenia pracownika i na podstawie jakich dokumentów? - pyta Czytelnik z Krosna.

Świadczenia należne po pracowniku, który poniósł śmierć, przysługują tylko jego jedynej córce (jak wynika z treści pytania, była żona nie spełnia warunków do uzyskania prawa do renty rodzinnej). Z uwagi na wiek dziecka należne wynagrodzenie powinni Państwo wypłacić jego matce (na podstawie aktu zgonu zmarłego i odpisu skróconego aktu urodzenia trzylatki).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jeżeli brak jest małżonka i innych osób uprawnionych do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku, niezrealizowane prawa majątkowe wchodzą do masy spadku i podlegają dziedziczeniu na zasadach określonych w przepisach Kodeksu cywilnego.

Można je wypłacić jedynie spadkobiercom testamentowym lub ustawowym i to wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądowego o stwierdzeniu nabycia spadku.

W celu uzyskania praw majątkowych przysługujących po zmarłym pracowniku osoby uprawnione powinny przedłożyć dokumenty mówiące o ich statusie oraz odpis skrócony aktu zgonu. W odniesieniu do małżonka, obok dowodu osobistego niezbędny będzie skrócony odpis aktu małżeństwa, a w przypadku dziecka - odpis skrócony aktu urodzenia oraz jeśli dziecko się uczy i ukończyło 16 lat przykładowo zaświadczenie wydane przez szkołę, potwierdzające fakt pobierania nauki.

Zobacz: Czy śmierć pracodawcy wiąże się z wygaśnięciem stosunku pracy?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Małecka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK