| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Czy pracownik ma obowiązek podpisania umowy szkoleniowej?

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem podnoszącym kwalifikacje zawodowe umowę na piśmie, określającą prawa i obowiązki stron umowy. Kiedy powstaje obowiązek zawarcia takiej umowy?

Obowiązek pracodawcy ułatwiania pracownikowi podnoszenia kwalifikacji zawodowych, czyli zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności jest jedną z podstawowych zasad prawa pracy. Nie oznacza jednak, że pracownik może domagać się od pracodawcy zorganizowania i przeprowadzenia określonego rodzaju szkolenia (np. komputerowego) (wyr. SN, I PKN 657/99). Wymogi dotyczące umowy szkoleniowej określa art. 1034 kodeksu pracy.


Umowa szkoleniowa


Umowa szkoleniowa nazywana jest inaczej umową w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Jest ona związana z umową o pracę, jednakże nie stanowi jej części. Wobec tego praktyczne szkolenie pracowników powinno się odbywać w ramach stosunku pracy, natomiast poza tym stosunkiem może być organizowane tylko wtedy, gdy szkoleniowy cel i metody działania wyraźnie dominują nad wykonywaniem obowiązków pracowniczych (wyr. SN, I PK 144/04).


Ustawodawca nie określił precyzyjnie wymogów dotyczących treści wskazanej umowy. Jedynym zastrzeżeniem, jest sformułowanie postanowień w taki sposób, aby nie ograniczały one uprawnień pracownika przyznanych przez inne przepisy prawa. Wobec tego do najważniejszych elementów treści umowy należy określenie dodatkowych świadczeń przyznanych pracownikowi w związku z odbywającym się szkoleniem. W przypadku zawarcia tego rodzaju umowy pracownik nie traci uprawnień wynikających z innych przepisów, a w tym:


· prawa do urlopu szkoleniowego,

· zwolnienia z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.


Ponadto pracownika nie można zobowiązać do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w przypadkach innych, niż wskazane w art. 1035 k.p. oraz do podwyższania ich. Umowa szkoleniowa może zawierać dodatkowy zapis dotyczący zobowiązania pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu po ukończeniu szkolenia podnoszącego kwalifikacje.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Forma prawna umowy


Dla umowy szkoleniowej ustawodawca wskazał formę pisemną, jednakże nie zaznaczył konsekwencji w przypadku niezachowania tej formy. Zatem zachowanie tej formy ustanowione zostało dla celów dowodowych. W przypadku zobowiązania pracownika do pozostawania w zatrudnieniu u pracodawcy, umowa w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych powinna zostać zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.


Obowiązek pracownika


Do obowiązków pracodawcy należy zatem umożliwienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, natomiast pracownik nie ma obowiązku zawierania wskazanej umowy. Wówczas pracownik powinien liczyć się z konsekwencjami w postaci zbyt niskich kwalifikacji w stosunku do potrzeb pracodawcy, co może stanowić uzasadnioną przyczynę rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem. Obowiązek zawarcia przedmiotowej umowy powstaje jedynie w sytuacji, gdy pracodawca ma zamiar  zobowiązać pracownika do pozostawania u niego w zatrudnieniu.


Zobacz również:
Elastyczne formy zatrudnienia w małych firmach

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »