| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.


Za których pracowników można uzyskać dofinansowanie


Przy ustalaniu obydwu wielkości stanów zatrudnienia pracowników należy podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. A zatem, np. jeśli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wówczas za ten miesiąc należy wyliczyć wartość ułamkową jego wymiaru czasu pracy proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu w danym okresie sprawozdawczym.


Dofinansowanie przysługuje jedynie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy są zaliczani do stanu zatrudnienia ustalanego na podstawie ustawy o rehabilitacji. Dlatego pracodawcy nie otrzymają dofinansowania do wynagrodzenia np. niepełnosprawnego wspólnika w spółce, który jest wliczany do bieżącego stanu zatrudnienia, jeśli nie jest on pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy.


Osobę niepełnosprawną - na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji - wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Z orzeczenia musi wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.


Zobacz również:
Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK