| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.


Za których pracowników można uzyskać dofinansowanie


Przy ustalaniu obydwu wielkości stanów zatrudnienia pracowników należy podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. A zatem, np. jeśli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wówczas za ten miesiąc należy wyliczyć wartość ułamkową jego wymiaru czasu pracy proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu w danym okresie sprawozdawczym.


Dofinansowanie przysługuje jedynie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy są zaliczani do stanu zatrudnienia ustalanego na podstawie ustawy o rehabilitacji. Dlatego pracodawcy nie otrzymają dofinansowania do wynagrodzenia np. niepełnosprawnego wspólnika w spółce, który jest wliczany do bieżącego stanu zatrudnienia, jeśli nie jest on pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy.


Osobę niepełnosprawną - na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji - wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Z orzeczenia musi wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.


Zobacz również:
Elastyczny czas pracy - fakty i mity

reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK