REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik na zleceniu podlega obowiązkowym badaniom lekarskim?

Monika Pązik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowi poddania się badaniom lekarskim podlegają osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. W przypadku zleceniobiorców poddanie się badaniom lekarskim zależy od decyzji pracodawcy, w zależności od rodzaju wykonywanej pracy.

REKLAMA

Skierowanie pracownika na profilaktyczne badania lekarskie należy do najważniejszych obowiązków pracodawcy w sferze bhp. Jest to obowiązek, który bezwzględnie musi zostać spełniony, aby dopuścić pracownika do wykonywania pracy. Ponadto obciąża każdego pracodawcę, niezależnie od prowadzonej działalności, liczby pracowników czy celu wykonywanej pracy. W pojęciu badań profilaktycznych mieszczą się: badania wstępne, okresowe i kontrolne.

REKLAMA


Pierwszym z nich podlegają osoby przyjmowane do pracy (z zastrzeżeniem ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku) i pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe (art. 229 § 1 k.p.). Okresowym badaniom podlegają natomiast wszyscy pracownicy niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy i jej warunków. Co do zasady są one wykonywane w okresie trwania zatrudnienia. Natomiast badania kontrolne odnoszą się do pracowników, których niezdolność do pracy trwała dłużej niż 30 dni i była spowodowana chorobą. Pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 k.p.).


Zobacz również:
Kiedy pracodawca powinien założyć akta osobowe?


Badania pracownika na zleceniu

REKLAMA


Do obowiązków pracodawcy należy również zapewnienie odpowiednio bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w zakładzie pracy osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (art. 304 § 1 k.p.). Sporne wydaje się zatem obowiązek kierowania tego rodzaju pracownika na obowiązkowe badania lekarskie. Wobec tego skierowanie pracownika w takim przypadku na badania zależy wyłącznie od decyzji pracodawcy. Może jedynie wymagać przekazania stosownych dokumentów potwierdzających kwalifikację tego pracownika. Inaczej może być w sytuacji, gdy praca wykonywana jest w warunkach szczególnie niebezpiecznych i zagrażających życiu bądź zdrowiu. Wówczas pracodawca w braku wymaganych dokumentów kwalifikacyjnych zobowiązany jest skierować pracownika na wskazane badania.


Podstawę takiego działania może stanowić treść pisma Głównego Inspektoratu Pracy (GNP/426/4560-364/07/PE), zgodnie z którym jeżeli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, to pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną (będącą podstawą wykonywania pracy przez samozatrudniającego), poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom lekarskim.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zgodnie z art. 207 § 21 k.p. koszty działań podejmowanych przez pracodawcę w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w żaden sposób nie mogą obciążać pracowników. Jednakże nie ma żadnej odrębnej regulacji, która wskazywałaby na obowiązek ponoszenia kosztów badań lekarskich przez którąkolwiek ze stron umowy cywilnoprawnej. W takiej sytuacji zleceniobiorca powinien porozumieć się ze zleceniodawcą w tej kwestii, gdyż dopuszczalne jest ponoszenie kosztów przeprowadzenia badań przez zleceniobiorcę.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA