| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, nawet w przypadku płatników, którzy stosują do przychodów z umowy 50% kosztów uzyskania przychodu. Wskazane zagadnienie zostało omówione na poniższym przykładzie.

PRZYKŁAD


Zawarliśmy umowę o dzieło z grafikiem komputerowym, który nie jest naszym pracownikiem. Ponieważ ma zaprojektować i wykonać nową szatę graficzną naszej strony internetowej, chcielibyśmy zastosować do umowy 50% koszty uzyskania przychodów. Czy to prawda, że jeżeli zastosujemy podwyższone koszty autorskie, to będziemy musieli oskładkować tę umowę, natomiast składek nie musielibyśmy odprowadzać przy potrąceniu zwykłych kosztów uzysku, tj. 20%? Czy musimy naliczać składki ZUS, jeśli wykonawca dzieła zgłosi wniosek o objęcie go dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi? - pyta Czytelnik z Wrocławia.


Nie, ponieważ osoba wykonująca umowę o dzieło na rzecz Państwa firmy nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu zawartej umowy. Nie mogą jej zatem Państwo zgłosić do ZUS. Nie zmienia tej okoliczności fakt naliczania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. W 2013 r. nie zaszły w tym zakresie żadne zmiany. Natomiast każda osoba, która nie ma obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń (np. pracuje tylko na podstawie umowy o dzieło), może od 1 stycznia 2013 r. przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie. Taka osoba zgłasza się jednak do ZUS samodzielnie. Sama też w całości z własnych środków opłaca za siebie składki ubezpieczeniowe. Firma, która zawarła umowę o dzieło, nie jest płatnikiem składek w odniesieniu do takiej osoby.


Charakterystyka umowy o dzieło


Umowa o dzieło nie stanowi tytułu ani do obowiązkowych, ani dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Osoby, które z danego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, zostały wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zdrowotnemu - w art. 66 ust. 1 ustawy zdrowotnej. W żadnym z tych ustawowych katalogów nie ma umowy o dzieło, dlatego osobę, którą zatrudnili Państwo na tej podstawie, w ogóle nie należy zgłaszać do ZUS. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które są pracownikami i które dodatkowo zawarły z własnym pracodawcą umowę o dzieło (lub taką umowę wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym łączy ich stosunek pracy). W takiej sytuacji do celów ubezpieczeniowych przychód z tytułu umowy o dzieło traktuje się jako przychód ze stosunku pracy (inaczej niż w rozliczeniach podatkowych, gdzie umowa o dzieło stanowi odrębne, obok stosunku pracy, źródło przychodu).


Pracodawca, który zawarł umowę o dzieło z własnym pracownikiem, ma obowiązek uwzględnienia przychodu z tytułu takiej umowy w przychodzie pracowniczym i łącznego oskładkowania na zasadach właściwych dla stosunku pracy.


Przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego i związane z tym przeniesienie praw autorskich na nabywcę lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu. Za wykonanie utworu i rozporządzanie prawami autorskimi twórcy przysługuje wynagrodzenie określone w umowie. Według organów podatkowych, jeżeli umowa o dzieło dotyczy stworzenia utworu i przeniesienia majątkowych praw autorskich z nim związanych na zlecającego, to do umowy tej mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu. O zastosowaniu 50% kosztów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SmartMedia

SmartMedia to firma technologiczna i lider rynku producentów oprogramowania do zarządzania majątkiem i inwentaryzacji. Oprogramowanie tworzone w ścisłej współpracy z ekonomistami, prawnikami, księgowymi i najlepszymi programistami firmy. To dzięki temu rozwiązania SmartMedia są zgodne z obecnymi wymogami prawa oraz światowymi standardami informatycznymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »