REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zgłoszenie wykonawcy dzieła do ZUS

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, nawet w przypadku płatników, którzy stosują do przychodów z umowy 50% kosztów uzyskania przychodu. Wskazane zagadnienie zostało omówione na poniższym przykładzie.

PRZYKŁAD

REKLAMA

REKLAMA


Zawarliśmy umowę o dzieło z grafikiem komputerowym, który nie jest naszym pracownikiem. Ponieważ ma zaprojektować i wykonać nową szatę graficzną naszej strony internetowej, chcielibyśmy zastosować do umowy 50% koszty uzyskania przychodów. Czy to prawda, że jeżeli zastosujemy podwyższone koszty autorskie, to będziemy musieli oskładkować tę umowę, natomiast składek nie musielibyśmy odprowadzać przy potrąceniu zwykłych kosztów uzysku, tj. 20%? Czy musimy naliczać składki ZUS, jeśli wykonawca dzieła zgłosi wniosek o objęcie go dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi? - pyta Czytelnik z Wrocławia.


Nie, ponieważ osoba wykonująca umowę o dzieło na rzecz Państwa firmy nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z tytułu zawartej umowy. Nie mogą jej zatem Państwo zgłosić do ZUS. Nie zmienia tej okoliczności fakt naliczania 50% kosztów uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. W 2013 r. nie zaszły w tym zakresie żadne zmiany. Natomiast każda osoba, która nie ma obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń (np. pracuje tylko na podstawie umowy o dzieło), może od 1 stycznia 2013 r. przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie. Taka osoba zgłasza się jednak do ZUS samodzielnie. Sama też w całości z własnych środków opłaca za siebie składki ubezpieczeniowe. Firma, która zawarła umowę o dzieło, nie jest płatnikiem składek w odniesieniu do takiej osoby.


Charakterystyka umowy o dzieło

REKLAMA


Umowa o dzieło nie stanowi tytułu ani do obowiązkowych, ani dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Osoby, które z danego tytułu podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, zostały wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a zdrowotnemu - w art. 66 ust. 1 ustawy zdrowotnej. W żadnym z tych ustawowych katalogów nie ma umowy o dzieło, dlatego osobę, którą zatrudnili Państwo na tej podstawie, w ogóle nie należy zgłaszać do ZUS. Jedyny wyjątek dotyczy osób, które są pracownikami i które dodatkowo zawarły z własnym pracodawcą umowę o dzieło (lub taką umowę wykonują na rzecz swojego pracodawcy, z którym łączy ich stosunek pracy). W takiej sytuacji do celów ubezpieczeniowych przychód z tytułu umowy o dzieło traktuje się jako przychód ze stosunku pracy (inaczej niż w rozliczeniach podatkowych, gdzie umowa o dzieło stanowi odrębne, obok stosunku pracy, źródło przychodu).


Pracodawca, który zawarł umowę o dzieło z własnym pracownikiem, ma obowiązek uwzględnienia przychodu z tytułu takiej umowy w przychodzie pracowniczym i łącznego oskładkowania na zasadach właściwych dla stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Przedmiotem umowy o dzieło może być stworzenie utworu w rozumieniu prawa autorskiego i związane z tym przeniesienie praw autorskich na nabywcę lub udzielenie licencji na korzystanie z utworu. Za wykonanie utworu i rozporządzanie prawami autorskimi twórcy przysługuje wynagrodzenie określone w umowie. Według organów podatkowych, jeżeli umowa o dzieło dotyczy stworzenia utworu i przeniesienia majątkowych praw autorskich z nim związanych na zlecającego, to do umowy tej mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodu. O zastosowaniu 50% kosztów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego.

 


Przepisy podatkowe w tym zakresie nie mają jednak zastosowania w kwestii składkowej. Umowa o dzieło, również ta, do której zastosowano 50% koszty uzyskania przychodu, nadal nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami. Zastosowanie właściwej normy procentowej kosztów uzyskania przychodu do celów obliczenia zaliczki na podatek nie ma nic wspólnego z podleganiem (bądź nie) ubezpieczeniom w ZUS z tytułu umowy o dzieło.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Obowiązkowe i dobrowolne ubezpieczenia społeczne


Być może Państwa wątpliwości wynikają z nowego brzmienia art. 7 ustawy systemowej, który rozszerzył krąg osób mogących przystąpić do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych dobrowolnie. Obecnie dobrowolne składki emerytalne i rentowe może opłacać każda osoba, która nie ma tytułu do opłacania ich obowiązkowo - a zatem również wykonawca dzieła, dla którego umowa ta jest jedynym sposobem zarobkowania. W takiej sytuacji firma zamawiająca dzieło nie jest jednak płatnikiem składek za wykonawcę. Nie powinni zatem Państwo zgłaszać wykonawcy dzieła do ubezpieczeń nawet wtedy, gdy chce on przystąpić do nich dobrowolnie. Jeżeli wyraża taką wolę, sam musi zgłosić się do ZUS.


Nie oznacza to jednak, że umowa o dzieło stała się dla niego tytułem do ubezpieczeń. W przypadku gdy wykonawca dzieła, który złożył w ZUS wniosek o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, uzyska tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń (np. rozpocznie pracę na etat lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej), będzie podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym. Powinien wówczas zostać z tego tytułu zgłoszony do ubezpieczeń przez swojego płatnika składek. Sam natomiast powinien wyrejestrować się z dobrowolnych ubezpieczeń w ZUS. W takim bowiem przypadku nie występuje już sytuacja braku obowiązkowego tytułu do ubezpieczeń, która mogłaby uzasadniać podleganie tym ubezpieczeniom dobrowolnie.


Od 1 stycznia 2013 r. każda osoba, która nie ma tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, może przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.


PRZYKŁAD


W marcu br. dom mody zawarł umowę o dzieło na projekt i wykonanie dekoracji do pokazu nowej kolekcji wiosenno-letniej. Wykonawca dzieła nie ma innych tytułów do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnego. Od 1 lutego 2013 r. przystąpił do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, samodzielnie zgłaszając się w ZUS, a następnie opłacając za siebie należne składki od minimalnej obowiązującej podstawy ich wymiaru (1600 zł - minimalne wynagrodzenie za pracę). Dom mody zadowolony z efektu pracy aranżera zaproponował mu stałą współpracę na podstawie umowy-zlecenia. W ramach tej umowy zleceniobiorca ma odpowiadać za marketing, a oprócz tego na podstawie umów o dzieło będzie przygotowywał sesje zdjęciowe modelek i budował scenografie do pokazów. Rozpoczęcie wykonywania umowy-zlecenia nastąpiło 2 kwietnia br. W związku z tym, że u tej osoby pojawił się tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalno-rentowych, musiała ona dokonać wyrejestrowania z ubezpieczeń dobrowolnych. Natomiast dom mody jako zleceniodawca podejmuje obowiązki płatnika składek, czyli dokonuje zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego oraz zdrowotnego, a na wniosek zleceniobiorcy - także do ubezpieczenia chorobowego.


Do celów podatkowych przychód z umowy-zlecenia stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście i będą do niego miały zastosowanie 20% koszty uzyskania przychodów. Natomiast w przypadku umowy o dzieło, której przedmiotem będzie utwór w rozumieniu prawa autorskiego, płatnik będzie mógł zastosować wyższe 50% koszty.


Zobacz również:
Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA