| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kiedy pracownikowi należy się odprawa emerytalna?

Kiedy pracownikowi należy się odprawa emerytalna?

Pracownikowi, którego stosunek pracy ustał oraz spełnił warunki uprawniające do emerytury przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednakże pracownik, który już otrzymał odprawę, nie jest uprawniony do ponownego jej otrzymania.

Odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym, które przysługuje w związku z ustaniem stosunku pracy, a prawo do jego nabycia zostało uregulowane w art. 921 kodeksu pracy. Regulacja tego przepisu wiąże prawo do odprawy emerytalnej z ustaniem, nie zaś z rozwiązaniem stosunku pracy. Wygaśnięcie stosunku pracy wskutek upływu czasu na jaki zawarto umowę o pracę nie wyklucza jego związku z przejściem na emeryturę (wyr. SN z dnia 28 lipca 1999 r., I PKN 174/99). Można wyróżnić cztery przesłanki, które pracownik musi spełnić, aby uzyskać prawo do odprawy emerytalnej, a w tym:


1) spełnianie warunków uprawniających do nabycia renty albo emerytury,

2) przejście na rentę albo emeryturę,

3) ustanie stosunku pracy,

4) związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na rentę albo emeryturę.


Ponadto pracownik nabywa prawo do odprawy emerytalnej także wtedy, gdy złożył on wniosek o przejście na emeryturę w czasie nieprzerwanego pobierania zasiłku chorobowego po ustaniu stosunku pracy, a prawo do emerytury nabył bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego (wyr. SN z dnia 30 marca 1994 r., I PRN 10/94). Samo prawo do odprawy emerytalnej jest prawem powszechnym.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Wysokość odprawy emerytalnej


Zgodnie z art. 921 § 1 k.p. wysokość odprawy emerytalnej ustalana jest na takich zasadach jak ekwiwalent pieniężny za urlop w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jednakże na mocy art. 921 § 2 k.p. pracownik, który otrzyma odprawę z tytułu przejścia na rentę z powodu niezdolności do pracy pozbawia tego pracownika prawa do kolejnej odprawy z tytułu przejścia na emeryturę lub prawa do odprawy uzupełniającej, stanowiącej różnicę wysokości odprawy emerytalnej i wysokości otrzymanej odprawy rentowej (uchwała SN z dnia 18 marca 2010 r., II PZP 1/10). Ważne jest, że odprawa emerytalna jest świadczeniem jednorazowym, więc ponowne uzyskanie prawa do jej otrzymania jest niemożliwe i niezgodne z prawem.


Jednakże, jeżeli pracownik nie otrzymał należnej mu odprawy emerytalnej, może ponownie nabyć do niej prawo, pomimo przedawnienia wcześniej nabytego prawa (wyr. SN z dnia 13 stycznia 2011 r., III PK 18/10).


Miejsce zapłaty odprawy


Miejsce spełnienia świadczenia w postaci wypłaty odprawy emerytalnej nie zostało jednoznacznie określone przepisami prawa. Co do zasady w tej kwestii powinny mieć zastosowanie regulacje kodeksu cywilnego, które wskazują na fakt, iż odprawa emerytalna jako świadczenie pieniężne traktowane jako dług pieniężny wobec byłego pracownika, powinno zostać spełnione w miejscu zamieszkania pracownika (wyr. SN z dnia 2 października 1990 r., I PR 284/90). Jednakże w związku z tym, iż odprawa emerytalna jest świadczeniem ściśle związanym ze stosunkiem pracy, wobec czego powinny mieć zastosowanie przepisy kodeksu pracy regulujące kwestię wypłaty wynagrodzenia, czyli w miejscu określonym w regulaminie zakładu pracy bądź innych przepisach prawa pracy.


Ponadto odprawa emerytalna podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na zasadach przewidzianych dla przychodów ze stosunku pracy (wyr. SN z dnia 7 marca 2002 r., III RN 44/01).


Zobacz również:
Składki ZUS od wynagrodzenia zleceniobiorcy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Proactive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK