| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rozwiązanie umowy o pracę po długotrwałej chorobie

Rozwiązanie umowy o pracę po długotrwałej chorobie

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nieobecność w pracy jest długotrwała określona w przepisach prawa pracy. Jednakże pracodawca nie może rozwiązać stosunku pracy po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności.

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę bez wypowiedzenia w wyniku długotrwałej choroby zostało uregulowane w art. 53 kodeksu pracy. Regulacja tego przepisu ma zastosowanie do wszystkich rodzajów umów o pracę, włącznie z umowami o charakterze terminowym. Wskazany katalog przyczyn rozwiązania jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że żadne wewnętrzne prawne uregulowania (np. regulaminy) będą bezskuteczne i niezgodne z prawem. Rozwiązanie umowy w trybie przewidzianym w tym artykule nie jest zastrzeżone żadnym terminem, można tego dokonać również w okresie wypowiedzenia, jeżeli zostały spełnione określone przesłanki.


Przesłanki rozwiązania umowy o pracę


Zgodnie z art. 53 § 1 k.p. główną przesłanką rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę jest okres niezdolności do pracy pracownika w wyniku choroby, która trwa przez okres:


a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,

b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,

c) w razie innej usprawiedliwionej nieobecności niż wskazane, trwającej dłużej niż miesiąc.


Wobec tego okres ochronny pracownika wynosi odpowiednio 182 dni z tytułu pobierania zasiłku chorobowego oraz 270 dni w wyniku ciąży oraz 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i jest on uzależniony od stażu pracy u danego pracodawcy. Jednakże do okresu ochronnego nie wlicza się urlopu bezpłatnego i zatrudnienia w ramach umów cywilnoprawnych. Do okresu zatrudnienia wlicza się również okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła z powodu przejścia zakładu pracy.


Zakres ochronny może zostać rozszerzony w przypadku zwalczania chorób zakaźnych na podstawie odrębnych przepisów jak również z powodu przebywania w stacjonarnym zakładzie leczniczym w celu leczenia uzależnień. Taka sytuacja budzi wątpliwości, co do zastosowania przepisu art. 53 § 1 k.p.


Zobacz również:
Kiedy pracodawca nie musi wypłacać wynagrodzenia?


Niemożność rozwiązania umowy


Zgodnie z art. 53 § 3 k.p. rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie może nastąpić po stawieniu się pracownika do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności. Jednakże regulacja ta nie ma zastosowania, jeżeli pracownik jest nadal niezdolny do pracy wskutek choroby, a do pracy zgłasza się w celu przerwania biegu okresu uprawniającego pracodawcę do rozwiązania umowy (wyr. SN, I PKN 415/99). Ponadto odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy, pozbawiające pracodawcę prawa do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 53 § 3 k.p. musi dotyczyć pracy, co do której uprzednio orzeczono niezdolność jej wykonywania, a nie innej pracy, względnie tej samej pracy, ale w innych warunkach (wyr. SN, I PKN 357/00).


Zadaj pytanie na naszym FORUM:
Moja Firma - Kadry i ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK