| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe może być opłacane przez przedsiębiorców. Wymaga to złożenia wniosku o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. W jaki sposób zgłosić chęć dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego?

Ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy


Przedsiębiorca, który chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym musi złożyć w tej sprawie wniosek. Wniosek składa się na dokumencie ZUS ZUA poprzez zaznaczenia dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Trzeba w tym celu wypełnić rubryki 05.VIII i 06.VIII wskazanego formularza. Objęcie ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego w składanym wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia złożenia wniosku.


Opłacanie składek na ubezpieczenie chorobowe


Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą opłaca składki za dany miesiąc nie później niż do 10 dnia następnego miesiąca - w przypadku osób fizycznych opłacających składki wyłącznie za siebie lub do 15 dnia danego miesiąca w przypadku pozostałych płatników.


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Jeżeli ostatni dzień terminu płatności przypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy to, termin na wpłacenie składki wydłuża się i można dokonać wpłaty w następnym dniu pracy przypadającym po dniu lub dniach wolnych od pracy.


Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą zobowiązane są opłacać należności z tytułu składek w formie bezgotówkowej w drodze obciążenia rachunku bankowego płatnika składek. Płatnik składek będący mikroprzedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, może opłacać należności z tytułu składek również w formie przekazu pocztowego.


Zobacz: Kiedy umowa cywilnoprawna może być uznana za umowę o pracę


Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe


Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i ubezpieczenia rentowe, z zastrzeżeniem że, przy jej ustalaniu nie stosuje się ograniczenia do kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.


Natomiast podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Składka w nowej wysokości obowiązuje od trzeciego miesiąca następnego kwartału. Przy czym, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.


Zobacz: Jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK