| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.

Program Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 r.

Ruszyły prace nad Programem Rozwoju Przedsiębiorstw do roku 2020. Program ten ma w zasadniczy sposób zmienić zasady dotowania projektów przez kolejne siedem lat.  Największą zmianą ma być wprowadzenie niskoprocentowej pożyczki, która zastapiłaby część dotychczasowych bezzwrotnych dotacji.

Dotacja na badania, kredyt na wdrożenie


I to właśnie od rodzaju działań powinno zależeć, czy dofinansowanie będzie w formie zwrotnej, czy bezzwrotnej.


 - Na badania - dotacje, na rozwój, czyli przygotowanie do wdrażania - również dotacje, ale już w mniejszej skali, np. do 50 proc. - mówi Jerzy Majchrzak.


Natomiast wdrożenie projektu, czyli np. budowa hal, tworzenie parku maszynowego, zakup dodatkowych technologii - według resortu gospodarki - powinno być finansowane z funduszów zwrotnych, m.in. niskooprocentowanych kredytów.


 - To ma być istotny przełom w nowej perspektywie finansowej, dlatego że finansowanie zwrotne zapewnia częściowy zwrot tych pieniędzy, w związku z tym będą one mogły funkcjonować na rynku dłużej niż jedna perspektywa finansowa - tłumaczy Jerzy Majchrzak.


To tym bardziej istotne, że prawdopodobnie po roku 2020 Polska nie dostanie już z Brukseli tak dużych pieniędzy na rozwój.


Dlatego założenia Ministerstwa Gospodarki mówią o tym, że do tego czasu trzeba zmienić zasady finansowania projektów innowacyjnych. Dzisiaj w 2/3 są one wspierane ze środków budżetowych, zaś 1/3 dokłada przemysł. W państwach rozwiniętych proporcje są odwrotne.


 - My chcemy, aby w roku 2020 te finansowania się wyrównały, tzn. państwo dawało tyle samo mniej więcej co przemysł i żeby, zamiast 0,77 proc. PKB, jak mieliśmy w roku 2012, było 1,7 proc. PKB na badania i rozwój - dodaje dyrektor Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki.


Zdaniem Jerzego Majchrzaka nie trzeba będzie do tego specjalnych zachęt, bo przedsiębiorcy mają świadomość tego, że bez wsparcia nowoczesnych projektów nasza gospodarka się nie rozwinie, pozostając daleko w tyle za konkurencją.


Zobacz: Za 40 zł możesz uzyskać ochronę w relacjach z fiskusem

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Newseria.pl

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Świętochowska-Lewczuk

Młodszy Specjalista ds. Personalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »