| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Sprawdź czy będziesz płatnikiem zasiłków w 2013 r.

Sprawdź czy będziesz płatnikiem zasiłków w 2013 r.

O tym, kto będzie płatnikiem świadczeń z ubezpieczenia chorobowego na cały kolejny rok kalendarzowy, decyduje liczba osób zgłoszonych przez pracodawcę do ubezpieczenia chorobowego na 30 listopada poprzedniego roku.


Kluczowe znaczenie dla ustalenia, kto jest płatnikiem zasiłku przysługującego ubezpieczonemu, ma treść art. 61 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej dalej ustawą zasiłkową. Z przepisu tego wynika, że płatnikami zasiłków są płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (nie dotyczy to zasiłku przysługującego za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego). W pozostałych przypadkach, a więc w przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących, ubezpieczonych będących duchownymi, osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia, ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego - płatnikiem zasiłków jest ZUS.

Jak wynika z powyższego, poza okolicznością, komu przysługuje zasiłek i za jaki okres, rozstrzygające znaczenie dla kwestii, kto ma wypłacić zasiłek, stanowi liczba ubezpieczonych, których płatnik składek zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Żeby uznać, że to płatnik składek jest płatnikiem zasiłku, liczba ubezpieczonych zgłaszanych przez niego do ubezpieczenia chorobowego nie może być mniejsza niż 21 ubezpieczonych.

Na potrzeby określenia płatnika zasiłków w danym roku kalendarzowym liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego - według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia. W tej liczbie ubezpieczonych uwzględnia się tylko i wyłącznie tych ubezpieczonych, którzy 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego albo w pierwszym miesiącu, w którym płatnik składek dokonał pierwszego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego, byli zgłoszeni do przedmiotowego ubezpieczenia. Nie bierze się zatem pod uwagę tych ubezpieczonych, którzy wprawdzie zostali zgłoszeni do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ale nie zostali zgłoszeni do ubezpieczenia chorobowego.

W liczbie ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu należy uwzględniać:

• pracowników (w tym również uczniów),

• osoby wykonujące pracę nakładczą,

• osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy-zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osoby z nimi współpracujące,

• prowadzące działalność pozarolniczą oraz osoby z nimi współpracujące.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK