REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak firma może zaoszczędzić na kosztach bankowych

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Każde przedsiębiorstwo chce maksymalizować swoje zyski. Często jest to jednak trudne zadanie, zwłaszcza kiedy w grę wchodzą różne dodatkowe koszty, np. bankowe. I choć prowizje i inne opłaty związane z prowadzeniem konta to “grosze” - w skali miesiąca czy roku rosną do olbrzymich rozmiarów. Kontrola tych “dodatkowych” kosztów może przynieść nam szybko znaczne oszczędności.

Oszczędzanie w banku nie polega już tylko na wybraniu najlepszego oprocentowania dla lokaty. Warto oszczędzić także “na banku”, czyli przeliczyć czy nie zabiera on z naszego portfela zbyt wielu pieniędzy na tak zwaną obsługę. Choć ciężko ominąć opłaty związane m.in. z prowadzeniem rachunku bankowego, możemy zadbać o to, aby były najmniejsze. Podobnie w przypadku kredytów - zadbajmy o to, aby ich warunki były dla nas jak najbardziej korzystne.

REKLAMA


Wybór odpowiedniego banku

REKLAMA

Na samym początku szukania oszczędności powinniśmy poszukać ofert skierowanych do firm takich jak nasza. Nawet jeśli mamy już firmowe konto, nic nie stoi na przeszkodzie aby je zmienić. Jeśli się na to zdecydujemy - warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.  Najlepiej wybrać bank mający swój oddział blisko naszej firmy lub miejsca zamieszkania. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych dojazdów do placówki po drugiej stronie miasta, oszczędzimy czas i wydatki związane z paliwem. W ofercie często pojawiają się tak zwane “gratisy”, czyli darmowe przelewy czy też wypłaty z “obcych” bankomatów. Warto jednak sprawdzić, czy kosztów tych operacji bank nie ukrył w nienaturalnie wysokiej opłacie za prowadzenie konta, czy za korzystanie z karty kredytowej. Inne uzależniają darmową obsługę od zrealizowania przez nas transakcji na kwotę np. powyżej 500 zł. Jeśli tego warunku nie spełnimy - bank doliczy opłatę za miesiąc korzystania z karty bądź za przelewy. W tej sytuacji trzeba się zastanowić, czy na pewno oszczędzimy na takiej umowie, czy być może w skali roku jeszcze do interesu dopłacimy.

Pracownika banku warto poprosić o ofertę skierowaną bezpośrednio do firm. Może się ona różnić od standardowej oferty specjalnymi liniami kredytowymi, rachunkami dla pracowników lub funduszami oszczędnościowymi. I choć bank to nie bazar - warto “potargować się” o warunki poszczególnych usług bankowych. Takie negocjacje na pewno pozwolą nam oszczędzić sporo gotówki.


Konsolidacja kredytu lub przeniesienie zobowiązań do innego banku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli nasza firma obciążona jest przez kilka kredytów, możemy postarać się o ich konsolidację. Takie rozwiązanie pozwoli nam uzyskać kolejne oszczędności. Dlatego warto wybrać taką ofertę banku, która zapewni nam konsolidację naszych zobowiązań kredytowych. Warto jednak zwrócić uwagę na zabezpieczenie takiej konsolidacji. Czy bank wymaga od nas wyceny nieruchomości będącej jego zabezpieczeniem? Czy koszt tej wyceny spoczywa na nas? Jeśli tak - może się okazać, że choć kredyt zabezpieczony ma niższą ratę to i tak jego koszt całkowity, powiększony o koszty wyceny nieruchomości, będzie wyższy od kredytu niezabezpieczonego.  A jeśli bank, w którym już mamy konto w ogóle nie oferuje konsolidacji? W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, czy może on zaproponować nam jakieś dodatkowe środki, które poprawią płynność finansową przedsiębiorstwa.


Transakcje walutowe

Średnie i małe przedsiębiorstwa mogą także posiadać kredyty walutowe, a ich spłata może generować duże koszty. Kursy walut różnią się w zależności od oferty podmiotu, który będzie przeliczać walutę. Dlatego powinniśmy zadbać o najbardziej korzystne stawki, które zminimalizują straty. Nadzór nad kantorami, także tymi internetowymi, sprawuje Narodowy Bank Polski. Dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, czy placówka z której chcemy skorzystać ma licencję NBP. W ten sposób może nie oszczędzimy, ale na pewno nie stracimy. Przed spłatą kolejnych rat warto porównać stawki w różnych bankach i kantorach.  Warto też sprawdzić kursy w internecie. Okazuje się, że tam także możemy sprzedać i kupić waluty, często w dużo korzystniejszych cenach. Internetowe platformy wymiany walut pozwalają znacznie obniżyć koszty spłaty kredytu walutowego.  Jeśli nasz rachunek firmowy jest w jednym banku, a kredyt spłacamy w innym - nie ponosimy dodatkowych kosztów związanych z przelewami, a w przypadku transferów walutowych pieniądze docierają na wskazane konta jeszcze w tym samym dniu.


Fundusze

Wybór odpowiedniej oferty bankowej, konsolidacja kredytu lub korzystne przeliczanie waluty pozwolą nam na oszczędności w firmie. Nie są to jednak jedyne możliwości. Kondycję finansową firmy można poprawić także poprzez zainwestowanie wolnych środków na przykład w fundusze zrównoważone, znajdujące się w ofercie wielu banków. Musimy jednak pamiętać, że lokowanie środków w tego typu inwestycje może być obciążone podwyższonym ryzykiem. Część środków inwestują one zawsze w bezpieczne obligacje, ale część na rynek dużo bardziej agresywny - giełdę. I choć fundusze lokują środki pół na pół - czyli połowa powinna trafiać na giełdę, a połowa na bezpieczne inwestycje - zdarza się tak, że ten stosunek w różnych okresach roku i zależnie od sytuacji na giełdzie, może sięgać nawet odpowiednio 70/30.  Z reguły są to także fundusze, w które inwestujemy długoterminowo. Być może warto więc przemyśleć inwestycję w fundusz stabilnego wzrostu, w który tylko 30% funduszy inwestuje agresywnie, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko utraty kapitału, ale też mniejszy zysk.

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA