REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany od 2013 r. czekają polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze?

Robert Nogacki
radca prawny
Marek Korzeniewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od nowego roku zmienią się formuły wykorzystania spółek cypryjskich. Jednak Cypr był, jest i dalej będzie bardzo popularnym miejscem dla polskich emigrantów podatkowych. Zobacz, w jaki sposób dalej korzystać z potencjału spółek cypryjskich w międzynarodowym planowaniu podatkowym.

Po 1 stycznia 2013 r. zmienią się tylko formuły wykorzystania spółek cypryjskich - niestety dla polskich podatników: w kierunku rosnącej komplikacji struktur cypryjskich struktur korporacyjnych, co znaczy, że w celu zachowania korzyści podatkowych płynących ze spółek na Cyprze, będzie trzeba ponosić większe wydatki administracyjne. Jednakże, polscy podatnicy zachowają podstawową korzyść, jaką jest możliwość wypłacenia zysków zakumulowanych w spółkach cypryjskich bez jakiegokolwiek podatku dochodowego.

REKLAMA

Co dokładnie zmieni się po 1 stycznia 2013 roku?

Agresywna polityka polskiego fiskusa wobec państw oferujących bardziej korzystne rozwiązania podatkowe zaowocowała m.in. podpisaniem w dniu 22 marca 2012 r. protokołu o zmianie umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Cyprem. W dniu 24 sierpnia 2012 r. została opublikowana ustawa o ratyfikacji protokołu, zaś zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2013 r.

Najważniejsze zmiany dla polskich podatników posiadających spółkę na Cyprze dotyczą:

- sposobu opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów - dochód od takiego rodzaju wynagrodzenia będzie podlegał opodatkowaniu w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby dyrektorów;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- likwidacji tzw. zasady "tax sparing”, czyli fikcyjnego zaliczenia - podatek z tytułu dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych płacony w Polsce podlegać będzie pomniejszeniu wyłącznie o podatek faktycznie zapłacony na Cyprze;

- uproszczenia zasad wymiany informacji pomiędzy organami podatkowymi Polski i Cypru;

- obniżenia podatku u źródła (podatku płaconego w kraju powstania dochodu) z tytułu wypłaty dywidendy oraz odsetek z 10 % do 5 %

W konsekwencji wprowadzenia zmian, dywidenda wypłacana bezpośrednio ze spółki cypryjskiej do jej polskiego udziałowca będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce 19% podatkiem, gdyż na Cyprze, zgodnie z wewnętrznymi regulacjami, nie zostanie faktycznie pobrany podatek u źródła w wysokości 10%. Kolejną kluczową kwestią dla właściciela spółki na Cyprze, pełniącego jednocześnie funkcję jej dyrektora, będzie opodatkowanie wynagrodzenia otrzymywanego z tego tytułu w państwie jego rezydencji podatkowej, tj. w miejscu zamieszkania lub siedziby osoby osiągającej wynagrodzenie. W konsekwencji oznacza to, iż dochody polskich rezydentów podatkowych pełniących funkcje dyrektorów spółki cypryjskiej będą podlegać w całości opodatkowaniu w Polsce, według progresywnej skali podatkowej.


Cypr nadal atrakcyjny - potencjalne możliwości

Mimo tych niekorzystnych zmian w przepisach, po dniu 1 stycznia 2013 r. wciąż będzie możliwa wypłata środków zgromadzonych w spółce cypryjskiej do jej polskiego właściciela udziałowca, bez zapłaty „po drodze” jakiegokolwiek podatku dochodowego. Poniżej omawiamy dwie podstawowe konstrukcje w tym zakresie - polegające na założeniu dodatkowej spółki osobowej na samym Cyprze bądź też na Słowacji.


Rozwiązanie polegające na założeniu dodatkowej spółki osobowej na Cyprze

REKLAMA


Pierwsza struktura, która ma na celu efektywne wypłacanie środków finansowych znajdujących się w spółce kapitałowej na Cyprze, wymaga założenia spółki osobowej na Cyprze, będącej odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej. I tak osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym, który posiada już albo zamierza dopiero założyć spółkę kapitałową na Cyprze, zakłada spółkę osobową na Cyprze i staje się jej wspólnikiem. Owa spółka będzie posiadała udziały w jednej lub kilku spółkach kapitałowych na Cyprze. W prezentowanej strukturze, niniejsza osoba fizyczna byłaby wspólnikiem o ograniczonej odpowiedzialności (odpowiednikiem komandytariusza w polskiej spółce komandytowej), który nie prowadzi spraw spółki. Z kolei, wspólnikiem odpowiadającym za zobowiązania spółki osobowej (odpowiednik komplementariusza w polskiej spółce komandytowej) i prowadzącym sprawy tej spółki, byłaby inna spółka kapitałowa z siedzibą na Cyprze.


Niniejsza spółka osobowa posiadałaby udziały/akcje w innych spółkach kapitałowych na Cyprze i prowadziłaby typową działalność holdingową, jednakże nie byłaby finalnym odbiorcą dywidend wypłacanych przez te spółki kapitałowe. Spółka osobowa jest uważana zarówno w cypryjskim, jak i w polskim prawie za transparentną podatkowo, co oznacza, iż to nie ona jest podatnikiem podatku dochodowego, a jej wspólnicy. W konsekwencji, nie może być ona uznana za osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę na Cyprze, a w rezultacie odbiorcę dywidend. W tym przypadku odbiorcą dywidendy będą wspólnicy spółki osobowej. Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, dywidendy wypłacone przez spółkę mającą siedzibę w umawiającym się państwie (w tym przypadku na Cyprze), osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się państwie (w tym przypadku w Polsce), mogą być opodatkowane w tym drugim państwie (czyli w Polsce). Jednakże, zgodnie z postanowieniami art. 10 ust. 4 umowy, postanowień ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli odbiorca dywidend będący rezydentem jednego z umawiających się państw (tutaj osoba fizyczna będąca rezydentem Polski) wykonuje w drugim umawiającym się państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy (tutaj na Cyprze), działalność zarobkową przez położony w tym państwie zakład, pod warunkiem, że udział, z którego wypłaca się dywidendy rzeczywiście wiąże się z działalnością takiego zakładu. W takim przypadku stosuje się postanowienia art. 7 umowy.

REKLAMA

Z kolei, art. 7 dotyczy zysków przedsiębiorstw i zgodnie z jego ust. 1, jeżeli przedsiębiorstwo umawiającego się państwa wykonuje działalność w drugim umawiającym się państwie za pośrednictwem położonego tam zakładu, zyski przedsiębiorstwa mogą być opodatkowane tylko w tym drugim umawiającym się państwie, ale tylko w takiej wysokości, w jakiej dają się przypisać do zakładu. W doktrynie podkreśla się, że dochody bierne są opodatkowane jako zyski stałego zakładu, gdy prawa majątkowe generujące te dochody (akcje, udziały itp.) są efektywnie związane z takim zakładem. W rezultacie oznacza to, że dochód, który uzyskałby polski rezydent podatkowy, będący wspólnikiem cypryjskiej spółki osobowej, z tytułu uczestnictwa w tej spółce, a w szczególności w postaci otrzymywanych dywidend wypłacanych przez spółkę kapitałową na Cyprze, może być opodatkowany na Cyprze.


Z kolei, zgodnie z art. 24 ust. 1 lit. a umowy, w sytuacji, gdy polski rezydent podatkowy osiąga dochód, który może być opodatkowany na Cyprze, Polska powinna zwolnić taki dochód od opodatkowania. W konsekwencji, dochody uzyskane przez polskiego rezydenta podatkowego, będącego wspólnikiem spółki osobowej na Cyprze, poprzez położony tam zakład, będą podlegały opodatkowaniu tylko na Cyprze, w odniesieniu do dochodu uzyskanego przez ten zakład. Natomiast, zgodnie z prawem cypryjskim, dywidenda wypłacona przez spółkę kapitałową na Cyprze do jej cypryjskiego udziałowca, czyli w niniejszej strukturze do cypryjskiej spółki osobowej będącej odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej, będzie zwolniona z opodatkowania - brak będzie podatku u źródła i odpowiednio brak przychodu dla spółki osobowej.


Jednakże, przed implementacją powyżej opisanej struktury, rekomendujemy uzyskanie interpretacji podatkowych - odpowiednio wiążącej interpretacji w Polsce i interpretacji na Cyprze. Owe interpretacje miałyby na celu potwierdzenie, czy spółka osobowa na Cyprze będzie posiadała status zakładu w rozumieniu art. 5 polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Z kolei, celem wiążącej interpretacji w Polsce byłoby uzyskanie potwierdzenia, iż fakt posiadania przez osobę fizyczną udziałów w takiej spółce wykreuje na Cyprze zakład. Pragniemy tutaj podkreślić, iż polskie organy podatkowe prezentują pozytywne stanowisko w kwestii zakładu, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w indywidualnej interpretacji z dnia 8 marca 2012 r., sygnatura IPPB1/415-1117/11-2/KS, czy Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w indywidualnej interpretacji z dnia 16 marca 2012 r., sygnatura IBPBI/1/415-1296/11/BK.


Podsumowując, niniejsza struktura z zastosowaniem cypryjskiej spółki osobowej, pozwala na potencjalne wypłacenie dywidendy do polskiego beneficjenta cypryjskiej spółki kapitałowej bez podatku w Polsce i na Cyprze.


Rozwiązanie polegające na założeniu dodatkowej spółki osobowej na Słowacji


Niniejsza struktura, która ma na celu efektywne wypłacanie środków finansowych znajdujących się w spółce kapitałowej na Cyprze, wymaga założenia spółki osobowej na Słowacji tzw. komanditná spoločnosť, będącej odpowiednikiem polskiej spółki komandytowej. Spółka słowacka pełniłaby funkcję spółki holdingowej, posiadającej udziały/akcje w spółkach mających siedzibę w krajach Unii Europejskiej np. na Cyprze i w związku z tym osiągałaby dochody z tytułu dywidend.


Zgodnie ze słowackimi przepisami podatkowymi, komanditná spoločnosť posiadająca siedzibę lub miejsce efektywnego zarządu na terytorium Słowacji podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na Słowacji. Jeżeli chodzi natomiast o sposób opodatkowania, to komanditná spoločnosť  jest - co do zasady - podatnikiem podatku dochodowego od wygenerowanych przez siebie dochodów, jednak od ustalonej podstawy opodatkowania odejmuje się część przypadającą jako udział wspólnikom o nieograniczonej odpowiedzialności. Inaczej mówiąc na poziomie spółki opodatkowaniu podlega część dochodów przypadająca na wspólników o ograniczonej odpowiedzialności. Dochód komanditná spoločnosť, przypadający na wspólników o nieograniczonej odpowiedzialności, podlega opodatkowaniu bezpośrednio u tych wspólników jako dochód z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. I tak osoba fizyczna, będąca polskim rezydentem podatkowym, który już posiada albo zamierza dopiero założyć spółkę kapitałową na Cyprze, przystępuje do spółki osobowej na Słowacji w charakterze komplementariusza. Dochody uzyskiwane przez taką osobę z tytułu uczestnictwa w takiej spółce słowackiej będą podlegać opodatkowaniu na Słowacji, jako dochody z prowadzenia działalności gospodarczej, a podatnikiem z tego tytułu na Słowacji będzie nie spółka tylko ta osoba fizyczna.


Kolejnym etapem niniejszej struktury byłby transfer udziałów spółki cypryjskiej, posiadanych przez polskiego rezydenta podatkowego, do spółki osobowej na Słowacji, w której byłby wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności. Taki transfer mógłby nastąpić potencjalnie bezpodatkowo w formie wymiany udziałów. Bowiem zgodnie z art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały tej innej spółki oraz w zamian za udziały tej innej spółki przekazuje udziałowcom tej innej spółki własne udziały albo w zamian za udziały tej innej spółki przekazuje udziałowcom tej innej spółki własne udziały wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów, a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów, oraz jeżeli w wyniku nabycia:


1.    spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, albo

2.    spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały są nabywane, zwiększa ilość udziałów w tej spółce


- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów przekazanych udziałowcom tej innej spółki oraz wartości udziałów nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

 


Natomiast stosownie do treści ust. 8b art. 24 ww. ustawy, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały są nabywane, nie posiada siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przepis ust. 8a stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w załączniku nr 3 do ustawy, lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Tak więc z przedstawionych powyżej przepisów ustawy wynika, iż efekt w postaci neutralnej podatkowo wymiany udziałów dotyczy sytuacji, kiedy udziałowiec spółki wniesie posiadane udziały do spółki, a podmiot wraz z nabytymi udziałami otrzyma, bądź zwiększy bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały zostały wniesione. Mając na uwadze, iż zbycie udziałów spółki cypryjskiej przez udziałowca, który posiada większość praw głosu w spółce na rzecz słowackiej spółki osobowej z siedzibą na Słowacji, stanowić będzie wymianę udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8a-8b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji czynność wymiany udziałów nie spowoduje powstania u udziałowca spółki cypryjskiej przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu wymiany tych udziałów na udziały w spółce słowackiej. Powyższe stanowisko potwierdzają polskie organy podatkowe, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2012 r., sygnatura ITPB1/415-593/12/HD.


Konstrukcja wypłaty bezpodatkowo dywidendy ze spółki cypryjskiej do polskiego rezydenta podatkowego poprzez spółkę osobową na Słowacji, w której jest wspólnikiem, jest analogiczna jak w przypadku wypłaty dywidendy przez spółkę osobową na Cyprze. I tak, zgodnie z art. 7 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, zyski przedsiębiorstwa Umawiającego się Państwa (czyli tutaj Polski) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie (w Polsce), chyba że przedsiębiorstwo prowadzi działalność w drugim Umawiającym się Państwie (czyli tutaj na Słowacji) przez położony tam zakład. Z kolei, na gruncie słowackich przepisów podatkowych, osoby niebędące słowackimi rezydentami podatkowymi podlegają opodatkowaniu słowackim podatkiem dochodowym jedynie od dochodów osiąganych na terytorium Słowacji. Przepisy wskazują przy tym kategorie dochodów, co do których obowiązuje domniemanie, że osiągane były na terytorium Słowacji. Wśród wymienionych pozycji są m.in. dochody osiągane poprzez położony na Słowacji stały zakład. Jednocześnie słowacka ustawa o podatku dochodowym wprowadza przy tym zasadę domniemania istnienia stałego zakładu w odniesieniu do dochodów uzyskiwanych przez wspólników spółek osobowych ponoszących nieograniczoną odpowiedzialność za ich zobowiązania. W konsekwencji dochody uzyskiwane przez takiego wspólnika z tytułu bycia wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności w spółce, traktowane będą w świetle lokalnych regulacji podatkowych jako zyski z działalności gospodarczej, osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, a co za tym idzie - co do zasady - podlegać będą opodatkowaniu słowackim podatkiem dochodowym. Jednocześnie, na podstawie art. 24 ust. 1 polsko - słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce i osiągającej dochód, który może być opodatkowany w Słowacji, to Polska zwolni taki dochód lub majątek z opodatkowania.


Podsumowując, mając na uwadze powyższe postanowienia, dochody uzyskiwane przez polskiego rezydenta podatkowego z tytułu bycia wspólnikiem o nieograniczonej odpowiedzialności w słowackiej spółce osobowej, stanowić będą dla niego w całości dochody uzyskiwane poprzez położony na terytorium Słowacji zakład, które zgodnie z postanowieniami art. 7 umowy mogą podlegać opodatkowaniu na Słowacji, a na podstawie art. 24 ust. 1 lit. a umowy dochody te będą podlegały w Polsce zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym.


Powyższe stanowisko potwierdzają polskie organy podatkowe, przykładowo:


- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 27 maja 2011 r., sygnatura IPPB1/415-268/11-2/ES;

- Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 29 kwietnia 2011 r., sygnatura IPPB1/415-95/11-4/KS;

- Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2012 r., sygnatura ITPB1/415-592/12/HD.


Z kolei dywidenda wypłacana z Cypru może w całości podlegać zwolnieniu z opodatkowania zarówno na Cyprze, jak i na Słowacji. Wynika to z faktu, że obydwa państwa są członkami Unii Europejskiej i korzystają z postanowień tzw. Dyrektywy Parent-Subsidiary, która przewiduje zwolnienie z opodatkowania dywidend wypłacanych między podmiotami będącymi podatnikami podatku dochodowego na terytorium Unii Europejskiej. Co do zasady, komanditná spoločnosť jest spółką osobową i nie płaci podatku dochodowego od osób fizycznych, jednakże jest wymieniona zarówno w ww dyrektywie, jak również w załączniku do polskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako podmiot, do którego mają zastosowanie przepisy Dyrektywy Parent-Subsidiary. Warunkiem do zastosowania niniejszego zwolnienia jest fakt posiadania przez spółkę wypłacającą dywidendę przynajmniej 10% udziałów spółki otrzymującej dywidendę przez okres minimum dwóch lat. Co więcej, warunek dwuletniego okresu będzie spełniony, gdy spółka będzie trzymała minimum 10% udziałów przez ten okres w przyszłości od momentu kiedy stała się ich posiadaczem.


Jednakże, przed implementacją powyżej opisanej struktury rekomendujemy uzyskanie odpowiednich interpretacji podatkowych w Polsce. Pierwsza interpretacja miałaby na celu potwierdzenie, czy spółka osobowa na Słowacji będzie posiadała status zakładu w rozumieniu art. 5 polsko - słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, a druga czy wymiana udziałów spółki cypryjskiej posiadanych przez polskiego rezydenta podatkowego na udziały spółki słowackiej byłaby neutralna podatkowo.


Podsumowując, niniejsza struktura z zastosowaniem słowackiej spółki osobowej typu komanditná spoločnosť , pozwala na potencjalne wypłacenie dywidendy do polskiego beneficjenta cypryjskiej spółki kapitałowej bez podatku w Polsce, na Cyprze i na Słowacji.


Zmiany w opodatkowaniu własności praw intelektualnych - Cypr jeszcze bardziej atrakcyjny


W dniu 24 maja 2012 r. parlament cypryjski uchwalił zmiany w ustawie o podatku dochodowym, dotyczące nowych zasad opodatkowania dochodów osiąganych przez spółkę mającą siedzibę na Cyprze z tytułu eksploatacji przysługujących jej praw własności intelektualnej. Zmiany wprowadzone tym aktem mają skutek wsteczny i obowiązują od dnia 1 stycznia 2012 r.

Poniżej przedstawiamy kluczowe modyfikacje:

- rozszerzono dosyć znacznie obowiązującą definicję praw własności intelektualnej w ten sposób, żeby obejmowała ona swoją dyspozycją praktycznie wszelkie prawa występujące w obrocie gospodarczym, w tym także: patenty, prawa do znaków towarowych, wzorów użytkowych, domeny internetowe, programy komputerowe, informacje stanowiące tajemnicę przedsiębiorstwa, know-how, badania innowacyjne, prawa związane z twórczością naukową, artystyczną i literacką, etc.;


- dochód netto (przychody pomniejszone o koszty) spółki cypryjskiej osiągnięty z tytułu użytkowania praw własności intelektualnej został zwolniony z opodatkowania w części obejmującej 80% tego dochodu. Zwolnienie dotyczy również dochodów osiągniętych z tytułu rozporządzania prawami własności intelektualnej;


- wprowadzono możliwość liniowej amortyzacji kosztów nabycia prawa własności intelektualnej przez okres 5 lat.


Warto tutaj przypomnieć, że Cypr jest sygnatariuszem wszystkich istotnych konwencji międzynarodowych dotyczących ochrony własności intelektualnej, a ponadto jako członek Unii Europejskiej podlega dyrektywom dotyczącym wspólnotowego znaku towarowego i wzoru użytkowego. Co więcej, Cypr jest także stroną traktatu paryskiego o ochronie własności przemysłowej oraz konwencji berneńskiej traktującej o ochronie utworów literackich i artystycznych.


Co do zasady, Protokół do polsko - cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zachowuje 5% podatek u źródła z tytułu należności licencyjnych wypłacanych przez polską spółkę na rzecz spółki cypryjskiej. Jednakże, Dyrektywa 2003/49/WE przewiduje całkowite zwolnienie od opodatkowania podatkiem u źródła należności odsetkowych oraz licencyjnych począwszy od 1 stycznia 2004 r., a zgodnie z art. 1 Dyrektywy 2004/76/WE m.in. Polsce zezwolono na niestosowanie przepisów Dyrektywy 2003/48/WE przez ośmioletni okres przejściowy.

W konsekwencji, od 1 lipca 2013 r. Polska powinna stosować postanowienia ww dyrektywy i całkowicie zwolnić od opodatkowania podatkiem u źródła należności odsetkowe oraz licencyjne. Takie rozwiązanie, przy odpowiednim powiązaniu kapitałowym spółek, pozwoli na redukcję efektywnej stawki podatkowej dla wskazanych dochodów nawet do 2%.


Podsumowanie

Planowane zmiany w polsko - cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, które wejdą w życie od nowego roku, niewątpliwie skomplikują polskiemu podatnikowi, będącemu udziałowcem spółki cypryjskiej, swobodny dostęp do środków finansowych zgromadzonych w tejże spółce. Jednakże, przyjazny i liberalny system podatkowy na Cyprze, w powiązaniu z zaprezentowanymi możliwościami efektywnej wypłaty środków finansowych oraz zmianami dotyczącymi praw własności intelektualnej, powodują, że Cypr jest i nadal będzie atrakcyjną jurysdykcją dla polskich przedsiębiorców.


Zaprezentowane przez nas metody wypłacenia zysków zgromadzonych w spółce cypryjskiej nie należą do łatwych i oczywistych i dlatego w każdym wypadku wymagają potwierdzenia pewnych kwestii za pomocą wiążących interpretacji podatkowych w Polsce i na Cyprze. Jednakże bazując na już istniejących wiążących interpretacjach podatkowych można postawić tezę, że umożliwiają one wypłatę zysków zakumulowanych w spółce cypryjskiej bez jakiegokolwiek podatku dochodowego.

Robert Nogacki, Marek Korzeniewski

Robert Nogacki jest radcą prawnym, twórcą Kancelarii Prawnej Skarbiec, specjalizującej się w międzynarodowej optymalizacji podatkowej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA