| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak sprawdzić przyszłego kontrahenta

Jak sprawdzić przyszłego kontrahenta

W tym roku sądy ogłosiły już 181 niewypłacalności przedsiębiorstw. Nie dziwi więc fakt, że w czasie kryzysu wzrasta zapotrzebowanie na informacje biznesowe, które mają strategiczne znaczenie dla firm. Przyszłego kontrahenta można sprawdzić na kilka sposobów i wbrew opiniom nie wiąże się to z dużymi kosztami.

W niepewnej sytuacji gospodarczej weryfikacja wiarygodności przyszłych kontrahentów może uchronić firmę przed bankructwem. Rzetelne informacje o partnerach biznesowych można pozyskać z różnych źródeł. Wywiad gospodarczy nie tylko pozwoli uniknąć niepewnych przedsięwzięć biznesowych, ale może również ułatwić ocenę ich perspektywy.

Najbardziej dostępną metodą weryfikacji jest poszukiwanie informacji na temat kontrahenta w doniesieniach prasowych. Można również zasięgnąć opinii u znajomych przedsiębiorców, którzy wcześniej mieli już okazję współpracować z daną firmą. To zresztą jeden z bardziej wiarygodnych sposobów.

Kondycję finansową kontrahenta można zweryfikować również poprzez przeanalizowanie kopii dokumentów księgowych, które poddawane są badaniu audytora. Nie będzie to problemem zwłaszcza w przypadku dużego przedsiębiorstwa, ponieważ dokumenty te są powszechnie dostępne.

W przypadku małych przedsiębiorstw, które nie posiadają osobowości prawnej sytuacja wygląda nieco inaczej, ponieważ nie mają one obowiązku publikacji zbadanych sprawozdań finansowych. Najprawdopodobniej stosują uproszczoną księgowość i nie mają potrzeby badania swojego sprawozdania finansowego. W tej sytuacji można skorzystać z usług firm ratingowych, które oceniają zdolność do spłaty zobowiązań i zdolność kredytową podmiotów.

Jednym z najbardziej popularnych rejestrów, który dostarcza informacji gospodarczej jest rozpoznawany już wśród przedsiębiorców Krajowy Rejestr Długów. Poza KRD istnieją również branżowe rejestry, w których są gromadzone oraz udostępnianie informacji o dłużnikach, a także o konsumentach, którzy terminowo regulują zobowiązania.


Funkcję informacyjną spełnia również Krajowy Rejestr Sądowy. Rejestr ten prowadzą sądy rejonowe, gospodarcze. Wgląd w dane może mieć każdy zainteresowany - ponadto dostęp do Krajowego Rejestru Sądowego jest możliwy również drogą elektroniczną.

Rozwiązaniem dla poszukujących informacji o przyszłych partnerach biznesowych jest wywiad środowiskowy. W ten sposób można zebrać najważniejsze informacje dotyczące wizerunku, pozycji , sytuacji firmy w branży czy właścicieli i osób z kierownictwa. W tym celu praktycznym narzędziem będzie przeszukanie Internetu, np. forów dyskusyjnych, na których można znaleźć wypowiedzi byłych pracowników danego przedsiębiorstwa. Należy jednak pamiętać, że informacje zasięgnięte w ten sposób nie mogą być jedynym kryterium weryfikacji kondycji finansowej firm.

Przyszłego kontrahenta możemy sprawdzić za pośrednictwem międzynarodowej sieci księgowej. Ponadto istnieją również bazy danych, z których korzystają międzynarodowe firmy, co pozwala zweryfikować czy docelowy partner biznesowy ma poważne problemy z reputacją lub jest np. podejrzewany o popełnienie przestępstwa.

 

David J. James, biegły rewident i prezes w Baker Tilly Poland Audit

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »