| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wspólnicy spółek osobowych mogą płacić niższe składki

Wspólnicy spółek osobowych mogą płacić niższe składki

Osoby, które oprócz prowadzonej działalności pozarolniczej jednocześnie wykonują umowę zlecenia, mogą zaoszczędzić na należnościach składkowych. Jako tytuł do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne mogą wówczas wskazać nie działalność, lecz umowę zlecenia, i to bez względu na wysokość uzyskiwanego z niej przychodu. Dotyczy to jednak tylko osób, które nie są przedsiębiorcami, m.in. wspólników spółek osobowych.


Wspólnicy spółek jawnych, komandytowych, partnerskich, a także wspólnicy jednoosobowych spółek z o.o. są do celów ubezpieczeń traktowani jak osoby prowadzące działalność pozarolniczą. Nie są jednak przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (dalej sdg) - przedsiębiorcą jest spółka, a nie jej wspólnicy.

Wspólnicy spółek osobowych oraz jednoosobowych spółek z o.o. z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej (czyli członkostwa w spółce) muszą opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne, a także (pod ustawowymi warunkami) na Fundusz Pracy. Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (również na FP) jest dla nich - tak jak dla przedsiębiorców - zadeklarowana kwota. Nie może być ona niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe (art. 18 ust. 8 ustawy systemowej). W 2012 r. jest to kwota 2115,60 zł. Z kolei podstawą wymiaru obowiązkowej składki zdrowotnej jest również zadeklarowana kwota - jednak nie mniejsza niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale poprzedniego roku, włącznie z wypłatami z zysku. W 2012 r. jest to 2828,31 zł. Wspólnicy spółek osobowych (oraz wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.) nie mają możliwości skorzystania z 2-letniego okresu opłacania niższych składek, który dla początkujących przedsiębiorców jest przewidziany w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. To niekorzystne dla wspólników spółek osobowych (i innych osób prowadzących działalność niebędących przedsiębiorcami) rozwiązanie prawne jest w pewnym stopniu rekompensowane przez inny przepis ustawy systemowej, dotyczący zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Gdy ubezpieczony, prowadząc działalność jako wspólnik (nie dotyczy to wspólników spółek cywilnych), podejmie się jednocześnie wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia, wówczas ma prawo wybrać tytuł, z którego będzie opłacał składki na ubezpieczenia społeczne - czy będzie to nadal pozarolnicza działalność czy umowa zlecenia. Nie ma przy tym znaczenia, w jakiej wysokości uzyska przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej. Jeżeli jako tytuł do ubezpieczeń wskaże zlecenie, wtedy z tytułu działalności będzie opłacać obowiązkowo tylko składkę zdrowotną. Jest to uregulowanie odmienne od tego, które obowiązuje przedsiębiorców. W ich przypadku podstawa wymiaru składek ze zlecenia musi wynosić w danym miesiącu co najmniej tyle, ile minimalna obowiązująca ich podstawa wymiaru składek z działalności gospodarczej.

Osoba prowadząca działalność pozarolniczą, niebędąca przedsiębiorcą, może wskazać jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń zawartą dodatkowo umowę zlecenia bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego z tej umowy.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowa z obu tytułów (art. 82 ust. 1 ustawy zdrowotnej).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn Głównego Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Szczerbowski

Prawnik, ekspert prawa cywilnego, podatkowego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK