| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > NewConnect - duży kapitał małym kosztem

NewConnect - duży kapitał małym kosztem

Małe firmy z wszystkich branż mogą zdobyć duży kapitał inwestycyjny poprzez wejście na rynek NewConnect. Spółka musi mieć dobrą kondycję finansową i perspektywy rozwoju. Koszty pozyskania kapitału są podobne jak przy kredycie inwestycyjnym.

NewConnect (www.newconnect.pl) jest rynkiem akcji, opartym na alternatywnym systemie obrotu (ASO). Prowadzony jest przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych. Jest to rynek finansujący rozwój małych i średnich przedsiębiorstw o wysokim potencjale wzrostu. Rynek przeznaczony jest dla powstających bądź młodych firm o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji (do około 20 mln zł). Emitenci NewConnect reprezentują zróżnicowane branże. W ostatnim czasie aktywują się przedsiębiorstwa stawiające pierwsze kroki w branżach nowoczesnych, innowacyjnych i perspektywicznych, prowadzące działalność w obszarze bio- i nowych technologii, farmacji, life science, ochrony środowiska i energii odnawialnej. Ze względu na specyfikę emitentów (spółek notowanych na ASO) rynek NewConnect oferuje bardziej liberalne wymogi formalne i obowiązki informacyjne, a co za tym idzie tańsze pozyskanie kapitału. NewConnect w zamierzeniu ma stanowić początek kariery giełdowej.

Obecnie działa na tym rynku 369 małych lub średnich spółek. W tym roku (od 3 stycznia do 14 marca) na ASO weszło 19 nowych emitentów. Największą ofertę prywatną akcji nowej emisji przeprowadziła spółka MO-BRUK (debiut w czerwcu 2010 r.), w wyniku której pozyskała około 26 mln zł.

Platformą, na której są notowane transakcje, jest system informatyczny WARSET. Taki sam jak w GPW. Wszystkie akcje firm notowanych na ASO są realizowane w systemie ciągłym z podwójnym fixingiem (na otwarcie i na zamknięcie sesji). Sesja zakupów albo sprzedaży akcji trwa we wszystkie dni robocze od godz. 10.00 do 14.30. Podobnie jak to jest na GPW.

Wymogi, które musi wypełnić firma chcąca zadebiutować na NewConnect, to:

• status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej;

• nieograniczona zbywalność akcji;

• spółka nie może być w stanie upadłości lub w trakcie postępowania likwidacyjnego (choć w przypadkach uzasadnionych interesem uczestników obrotu, jeżeli instrumenty finansowe objęte wnioskiem były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym, organizator rynku może od tego warunku odstąpić);

• korzystanie z pomocy autoryzowanego doradcy oraz animatora rynku lub market makera (w pewnych przypadkach wymóg ten nie jest bezwzględnie egzekwowany);

• sporządzenie właściwego dokumentu dopuszczeniowego - prospektu lub memorandum informacyjnego o spółce;

• warunkiem jest też, by wartość nominalna akcji nie była niższa niż 10 groszy.

- Atutem rynku NewConnect jest możliwość przeprowadzenia oferty prywatnej charakteryzującej się uproszczoną ścieżką dopuszczeniową, co czyni debiut tanim i stosunkowo szybkim. Przygotowania do wejścia na NewConnect - od podjęcia decyzji do debiutu - mogą trwać zaledwie kilka miesięcy. Emitent może się również zdecydować na debiut i przeprowadzenie emisji publicznej. Firma decydująca się na tę formę emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jakie stosowane są dla rynku regulowanego, wraz z koniecznością sporządzenia prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne zatwierdzone przez KNF - informuje Monika Rzepka z Zespołu Rozwoju Rynku NewConnect.

Analiza danych dotyczących kosztów pozyskania kapitału przez rynek NewConnect potwierdza tezę, iż ten sposób pozyskiwania środków pozostaje atrakcyjnym źródłem finansowania rozwoju przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Ze statystyk opisujących koszty wszystkich przeprowadzonych na NewConnect debiutów wynika, że średni koszt pozyskanego kapitału wyniósł 5,45%, przy średniej wartości oferty 3,9 mln zł. A więc taniej niż pozyskanie kapitału inwestycyjnego poprzez bank lub fundusze pożyczkowe.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK