| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak zabezpieczyć transakcję handlową lub kredyt?

Jak zabezpieczyć transakcję handlową lub kredyt?

Fundusze inwestycyjne dla firm – przede wszystkim inwestujące w instrumenty rynku pieniężnego – to najlepsza alternatywa wobec lokat bankowych. Dlaczego warto lokować nadwyżki finansowe w fundusz inwestycyjny? Jak wybrać konkretne rozwiązanie i wykorzystać je w bieżącej działalności przedsiębiorstwa?

Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób - poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. W rozwiązaniu tym środki zgromadzone w funduszu zastępują wadium, a jednocześnie cały czas są inwestowane przez zarządzającego, przynosząc firmie dodatkowy przychód finansowy - pomniejszony jedynie o podatek od zysków kapitałowych. Aby firma oferująca swoje towary lub usługi mogła skorzystać z zabezpieczenia transakcji poprzez fundusz inwestycyjny, konieczne jest tylko dodanie przez zamawiającego odpowiedniej klauzuli w dokumencie przetargowym (SIWZ) i umowie która uwzględnia taką formę zabezpieczenia.

Jednostki funduszu inwestycyjnego można również wykorzystać jako przedmiot zabezpieczenia w przypadku, gdy firma stara się o przyznanie kredytu na finansowanie bieżącej działalności, nowe inwestycje, etc. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że kwota zabezpieczenia, której żąda bank, przekracza wartość majątku (np. nieruchomości), jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Decyzja o akceptacji takiej formy zabezpieczenia kredytu z reguły podejmowana jest indywidualnie przez bank w oparciu o obowiązująca w nim politykę kredytową.  

Dla przedsiębiorców najistotniejsze jest bezpieczeństwo inwestowanych środków. Kryterium to spełniają fundusze pieniężne, które charakteryzują się stopami zwrotu porównywalnymi do oprocentowania depozytów bankowych, a jednocześnie minimalnym ryzykiem inwestycyjnym.

Firmy, które dokonują rozliczeń w złotym powinny poszukać funduszu pieniężnego inwestującego w instrumenty dłużne złotówkowe, takie jak papiery komercyjne, obligacje, listy zastawne i certyfikaty depozytowe. Ceny tych instrumentów, a więc i stopa zwrotu z subfunduszu, nie zależą bezpośrednio od sytuacji na giełdzie ani od kursów walut. Warto się także upewnić, że wybrany produkt jest na bieżąco optymalizowany pod kątem rentowności, płynności i ryzyka kredytowego. Przy odpowiedniej realizacji strategii inwestycyjnej i trafnym doborze papierów do portfela (co zależy od konkretnego TFI), fundusz taki może być w bardzo niewielkim stopniu narażony na wahania stóp procentowych, przynosząc stabilne i atrakcyjne wyniki inwestycyjne. Ponadto, niektóre fundusze pieniężne (np. UniWIBID) są skonstruowane tak, aby wartość wpłaconych pieniędzy rosła z dnia na dzień, co jest kluczową kwestią z punktu widzenia zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Wśród produktów oferowanych przez TFI znajdują się fundusze pieniężne denominowane w różnych walutach - oprócz PLN także w USD czy EUR. Są one szczególnie polecane firmom, które posiadają nadwyżki finansowe w walutach obcych, eksportują swoje produkty, dokonują rozliczeń ze swoim zagranicznym akcjonariuszem, a w określonych przypadkach także dla tych, które otrzymują dotacje, np. z Unii Europejskiej, na rozwój działalności.

Podsumowując, przed ulokowaniem nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa w konkretnym funduszu warto sprawdzić parametry, takie jak: polityka inwestycyjna, stopa zwrotu, powtarzalność wyników w różnych horyzontach czasowych, opłaty oraz stabilność zespołu zarządzających - jeśli funduszem od lat niezmiennie zarządza ta sama osoba, znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo, że historycznie dobre wyniki będą osiągane także w przyszłości.

Paweł Suwała

Dyrektor Regionalny ds. Klientów Instytucjonalnych Union Investment TFI

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK