| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Największe absurdy prawne zdaniem przedsiębiorców

Największe absurdy prawne zdaniem przedsiębiorców

Przedsiębiorcy biorący udział w programie Rzetelna Firma wybrali największe absurdy funkcjonujące w polskim prawie. Wśród najbardziej niedorzecznych regulacji dominują przepisy z prawa podatkowego.

Przedsiębiorcy najczęściej wskazywali na konieczność odprowadzenia VAT-u nawet gdy kontrahent nie zapłaci za towar lub usługę, brak możliwości odpisania VAT-u od paliwa dla samochodu osobowego wykorzystywanego do działalności gospodarczej, czy zapłaty podatku od imprezy firmowej, nawet gdy pracownik nie brał w niej udziału.


Jak wynika z badania „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”, przedsiębiorcy z nieracjonalnymi przepisami prawnymi mają najczęściej do czynienia podczas realizacji powinności podatkowych, obowiązków z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych czy uzyskiwaniu zezwoleń, koncesji. Co ciekawe, uczestnicy programu Rzetelna Firma, zapytani o przykłady niedorzecznych przepisów, najczęściej wskazywali te z obszaru prawa podatkowego.


 

Źródło: Badanie Rzetelnej Firmy „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw”

„Firmy od dłuższego czasu sygnalizują liczne błędy w polskim prawie, które ograniczają swobodę ich działania. Jak się okazuje, prawo podatkowe, a zwłaszcza kwestie związane z podatkiem VAT, szczególnie komplikują życie przedsiębiorców. Dlatego ustawodawca powinien zastanowić się nad sensownością dalszego funkcjonowania najczęściej krytykowanych regulacji.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.


Jednym z trzech najczęściej wskazywanych przez przedsiębiorców absurdów prawnych jest przepis nakazujący pracownikowi odprowadzenie podatku od firmowej imprezy integracyjnej. Urzędy skarbowe traktują uczestnictwo w takiej imprezie jako płatne świadczenie na rzecz pracownika, od którego musi on odprowadzić PIT, niezależnie od tego ile zjadł, wypił i czy w ogóle uczestniczył w spotkaniu. Przedsiębiorcy, chcąc uniknąć naliczania PIT-u, wykorzystują luki w prawie i przekształcają imprezy oraz wyjazdy integracyjne w spotkania o charakterze edukacyjnym. Udział pracowników w szkoleniu nie jest bowiem obłożony podatkiem.


Zdaniem przedsiębiorców uczestniczących w badaniu Rzetelnej Firmy, niedorzeczne zapisy dotyczą też regulacji ograniczających do samochodów ciężarowych możliwość odliczania VAT-u za paliwo.

W wielu małych i średnich przedsiębiorstwach do świadczenia usług związanych z działalnością firmy wykorzystywane są samochody osobowe, również te z homologacją ciężarową. W przypadku zakupu paliwa, oleju napędowego lub gazu przedsiębiorca nie ma możliwości odliczenia podatku VAT, niezależnie czy jest to zwykły samochód osobowy, czy tzw. samochód z kratką.


Jednak przepisem, który według ankietowanych przedsiębiorców szczególnie uderza w rzetelność i wiarygodność w biznesie, jest wymóg odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego, czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę. W założeniu rozwiązanie to zapewnia stałe zasilanie budżetu państwa, jednak może powodować trudności płatnicze firmy, która boryka się z wyegzekwowaniem od opieszałego partnera biznesowego należnych jej pieniędzy.

Zamów książkę: Przewodnik po zmianach prawa 2011/2012 >>


„Takie prawo nie jest przychylnie przyjmowane przez przedsiębiorców, bo ich zdaniem sprzyja nieetycznym zachowaniom w biznesie. Uczciwa firma musi z własnej kieszeni płacić za nierzetelność swojego partnera biznesowego. Utrudnia to utrzymanie płynności finansowej, co szczególnie może być bolesne dla mniejszych, rodzinnych firm. Dlatego tak ważne dla przedsiębiorców jest staranne weryfikowanie potencjalnych partnerów biznesowych.” - mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej  Firmy.


Badanie „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” pokazuje, że:

•    przedsiębiorcy najczęściej na kuriozalne regulacje natrafiają w prawie podatkowym;

•    najczęściej wskazywanymi absurdami prawnymi jest opodatkowanie imprez firmowych, ograniczenie w odliczaniu podatku od paliwa dla samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej oraz konieczność odprowadzania podatku VAT niezależnie od tego czy kontrahent zapłacił za towar bądź usługę.

Badanie „Absurdy prawne w działalności polskich przedsiębiorstw” zostało przeprowadzone w lutym 2012 roku na reprezentatywnej grupie 1086 przedsiębiorstw, wybranych spośród ponad 42 000 firm, które uczestniczą w programie Rzetelna Firma.


Informacja o przytoczonych przepisach:

•    podatek od imprezy firmowej - podstawa prawna: art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku - tekst ujednolicony (Dz. U. z 2010 nr 51 poz. 307)

•    odprowadzenie podatku VAT niezależnie o tego, czy kontrahent zapłacił - na podstawie tzw. przychodu należnego - podstawa prawna: art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 roku - tekst ujednolicony (Dz. U. z 2011 nr 74 poz. 397)

•    brak możliwości odliczenia podatku VAT za paliwo do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności gospodarczej - podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 nr 177 poz. 1054); art. 3 ust. 1 w zw. z art. 4 ustawy o zmianie ustawy o  rachunkowości oraz niektórych innych ustaw z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. z 2011 nr 102 poz. 585)

 


O Rzetelnej Firmie

Rzetelna Firma to program, który promuje uczciwość płatniczą oraz stosowanie wysokich standardów etycznych i dobrych praktyk w działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem kwalifikującym firmę do udziału w programie jest jej weryfikacja w Krajowym Rejestrze Długów i sprawdzenie, czy nie figuruje w nim jako dłużnik. Dzięki temu wiadomo, że jest ona solidnym płatnikiem i co za tym idzie pewnym partnerem w biznesie. Przedsiębiorca posługujący się tytułem Rzetelnej Firmy buduje pozytywny wizerunek swojej firmy i w prowadzeniu biznesu kieruje się zasadami Kodeksu Etycznego Rzetelnych Firm. Program Rzetelnej Firmy jest prowadzony pod patronatem Krajowego Rejestru Długów. W programie uczestniczy w tej chwili ponad 42 000 firm reprezentujących niemal wszystkie branże krajowej gospodarki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK