REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bierzesz kredyt? Uważaj na podatki

Joanna Szlęzak-Matusewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który wybiera określony produkt bankowy powinien wiedzieć, jakie rodzi on skutki podatkowe. Inaczej rozlicza się koszty związane z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, a inaczej kredytu obrotowego. Przedsiębiorca, który zaciąga kredyt inwestycyjny i chce podnieść sobie koszty dla celów podatkowych powinien negocjować z bankiem, aby ten naliczył odsetki po zakończeniu inwestycji.

Klient, który rozważa zaciągnięcie kredytu obrotowego będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych wyłącznie skapitalizowane lub zapłacone odsetki. Spłata raty kapitałowej kosztem już nie będzie. W innej sytuacji będzie przedsiębiorca, który rozważa zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. Taki kredyt bowiem nie generuje kosztów z tytułu odsetek i prowizji dopóki inwestycja nie zostanie oddana do użytkowania. Jeśli przedsiębiorcy zależy więc na podwyższeniu kosztów dla celów podatkowych, powinien negocjować z bankiem takie zapisy umowy, żeby większość kosztów odsetkowych przypadła na okres po zakończeniu inwestycji.

REKLAMA


Negocjuj harmonogram spłaty

Wpływ na podatki firmy ma także harmonogram naliczania odsetek. W przypadku przedsiębiorstw, które odnotowują bardzo wysokie przychody, bardziej opłaca się skumulować płatności odsetek w latach o wysokich przychodach. Wtedy odsetki stanowiące koszty uzyskania przychodów zmniejszą dochód do opodatkowania i tym samym podatek. Lata czy miesiące o niskich przychodach powinny być wolne od kosztów, aby firma nie popadła w straty, bo ich odliczenie jest limitowane w czasie i wysokości.


Odsetki na rachunku przychodem firmy

REKLAMA

Utrzymywanie środków na firmowym rachunku bankowym jest wolne od tzw. podatku Belki. Przedsiębiorca powinien mieć jednak świadomość, że zobowiązany jest on do zaliczenia odsetek do przychodów z działalności gospodarczej. Wiąże się to z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego od tych odsetek. Obowiązuje tu zasada kasowa, która oznacza, że dopiero odsetki otrzymane lub skapitalizowane stanowią przychód przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Pozornie płacenie podatku tzw. Belki i podatku dochodowego od odsetek na rachunku bankowym w przypadku przedsiębiorców, wydaje się być jednakowym ciężarem. Jednak wysokość podatku nie jest stała, bo zależy od formy opodatkowania. W przypadku podatku liniowego podatek wyniesie 19% kwoty odsetek. Gdy przedsiębiorca jest opodatkowany przy zastosowaniu skali i osiąga relatywnie wysokie dochody, istnieje ryzyko objęcia dochodu z odsetek stawką 32%. W najkorzystniejszej sytuacji są przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą opodatkowane są w tym przypadku stawką ryczałtu w wysokości 3%.


Lokata przedsiębiorcy z podatkiem Belki

Nieco inaczej wyglądają skutki podatkowe odsetek naliczanych od środków zdeponowanych na lokacie zakładanej przez przedsiębiorcę działającego w formie osoby fizycznej. W świetle wydawanych interpretacji indywidulanych, założenie lokaty przez przedsiębiorcę traktowane jest jak otwarcie depozytu przez osobę fizyczną nieprowadząca działalności. Tak więc środki te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19% i nie zostaną zaliczone do przychodów firmy. Nie ma przy tym znaczenia, czy lokata jest w tym samym banku, co rachunek firmowy, czy w innym. Pamiętać jednak trzeba, że lokaty z dzienną kapitalizacją pozwalają ominąć podatek z uwagi na funkcjonującą cały czas tzw. ulgę zaokrągleniową. Bez znaczenia jest więc w tym przypadku status przedsiębiorcy - każda osoba fizyczna zakładająca taką lokatę może korzystać z ulgi.


Zwrot wydatków dokonanych kartą opodatkowany

Coraz częściej banki proponują w swojej ofercie usługę „moneyback”, dzięki której klienci dokonujący zakupów przy użyciu karty kredytowej lub debetowej mogą liczyć na określony procentowo zwrot części poniesionych wydatków. W regulaminach promocji szczegółowo określone są zasady i limity przyznawania zwrotów gotówkowych. Klient korzystający z firmowej karty kredytowej lub debetowej i otrzymujący zwrot na kartę zobowiązany jest do wykazania przychodu z tego tytułu. Przychód ten stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu na takich samych zasadach jak pozostałe przychody firmowe zgonie z przyjętą przez podatnika formą opodatkowania.


Joanna Szlęzak-Matusewicz

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Taxways

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA