| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wiarygodność finansowa firmy

Wiarygodność finansowa firmy

Opinia firmy wiarygodnej finansowo wśród kontrahentów i konsumentów daje przewagę nad podmiotami, które nieterminowo płacą swoje zobowiązania. Znalezienie się w rejestrze dłużników natychmiast tę reputację psuje.

W badaniach TNS OBOP aż 80% przedsiębiorców uważa, że udokumentowanie firmy jako wiarygodnej finansowo ma wpływ na podjęcie decyzji o nawiązaniu współpracy.

Raport opublikowany przez BIG InfoMonitor pokazuje, że blisko trzy czwarte badanych firm deklaruje, że w ich branży opinia firmy wiarygodnej finansowo ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej. Co czwarty respondent (25%) jest zdania, że jest to bardzo istotna kwestia dla jego interesów. Blisko połowa (47%) uważa, że jest istotne, a tylko 7% twierdzi, że sprawa jest mało istotna.

Podstawowym przymiotem firmy wiarygodnej finansowo jest terminowe regulowanie płatności i to nie tylko wobec kluczowych kontrahentów, od których zależy nasz biznes, ale również wobec urzędu skarbowego, ZUS, podwykonawców, najemców lokali użytkowych, a także terminowe płacenie pensji pracownikom.

Ponad połowa firm twierdzi, że problem nieterminowego regulowania należności wśród firm z ich branży występuje często. Najczęściej problem nieterminowych płatności dostrzegają dostawcy usług masowych, czyli operatorzy telekomunikacyjni, dostawcy energii, gazu, telewizji kablowej, Internetu, a także firmy wodociągowe i przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej.

Aż 76% wszystkich badanych firm uważa, że nieterminowe regulowanie płatności stanowi poważną przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce i taka opinia utrzymuje się od dawna wśród przedsiębiorców. W największym stopniu nieterminowe płatności stanowią przeszkodę dla branży usług finansowych - 79% przedstawicieli tego sektora podziela to zdanie.

O tym, czy dana firma jest wiarygodna finansowo, decyduje fakt, czy ma zaległe zobowiązania i czy widnieje w rejestrach dłużników. Do rejestru może trafić każdy podmiot gospodarczy, który ma przeterminowane zadłużenie na kwotę minimum 500 zł i nie spłaca go co najmniej od 60 dni.

Żeby kontrahent/klient znalazł się z rejestrze, wierzyciel musi najpierw podpisać umowę z biurem informacji gospodarczej (BIG). Następnie powinien wysłać do dłużnika informację, że jeśli nie otrzyma w danym terminie płatności, przekaże tę informację do BIG. Znalezienie się w rejestrze dłużników obniża wiarygodność finansową firmy. Powoduje też problemy z uzyskaniem kredytu na finansowanie bieżącej działalności, o inwestycyjnym nie wspominając. Utrudnia również dostęp do innych towarów i usług, ponieważ banki zawsze, a inni przedsiębiorcy często sprawdzają w BIG-ach wiarygodność finansową potencjalnych kontrahentów i klientów.

Płynność finansowa, czyli zdolność do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań, jest kluczowa dla sprawnego funkcjonowania firmy. Utrzymanie odpowiedniej ilości środków pieniężnych i dostępnych linii kredytowych, a co za tym idzie, terminowe regulowanie należności, uwiarygodnia firmę w oczach kontrahentów, klientów i dostawców.

Wyniki firmy na papierze mogą być rewelacyjne, ale może ona szybko zostać bankrutem, jeżeli nie będzie posiadała odpowiednich rezerw finansowych na zaspokojenie podstawowych płatności wynikających ze zobowiązań. Każda firma, dla własnego bezpieczeństwa, powinna prowadzić terminarz przepływów, w którym są uwzględnione planowane miesięczne wydatki i wpływy. Pozwala on wstępnie określić miesiące, w których może nastąpić brak odpowiednich środków na zaspokojenie bieżących zobowiązań.

Bardzo istotnym elementem jest też określenie, na ile wiarygodne jest zrealizowanie płatności przez kontrahentów handlowych za wykonane usługi lub dostarczone towary. Konieczność finansowania bieżących wydatków i niepewność co do przyszłych przepływów pieniężnych wymaga od firmy utrzymywania rezerw gotówki i posiadania płynnych aktywów, które łatwo będzie można wymienić na pieniądze. Im więcej tych łatwo dostępnych aktywów, tym stopień płynności w przedsiębiorstwie jest wyższy. Źródłem płynności są również krótkoterminowe inwestycje i lokaty pieniężne.

Z jednej strony istotne jest budowanie własnej wiarygodności, z drugiej strony firma musi mieć zaufanie do podmiotów, z którymi podejmuje współpracę. Musi mieć pewność, że one również w terminie wywiążą się ze zobowiązań finansowych.

Tę pewność może uzyskać, sprawdzając potencjalnego klienta czy kontrahenta pod kątem ewentualnych zaległych długów. Narzędziem do oceny wiarygodności finansowej są też raporty o zadłużeniu. Na przykład w 2010 r. BIG udostępnił około 7,1 mln takich raportów, w 2009 ponad 5,5 mln, a w pierwszej połowie 2011 r. 3,75 mln. Oznacza to, że wiarygodność finansowa jest ważna dla uczestników rynku i z roku na rok nabiera znaczenia.

Do biur informacji gospodarczej (BIG) trafiają dane o zaległych zobowiązaniach pochodzące od przedsiębiorców i osób fizycznych. Natomiast do biur informacji kredytowej (BIK) trafiają dane o wszystkich zobowiązaniach wobec banków, nawet tych, które spłacane są w terminie. Na ich podstawie tworzony jest scoring kredytowy.

Scoring jest metodą punktowej oceny ryzyka kredytowego. Polega na określeniu wiarygodności kredytowej firmy lub osoby fizycznej na podstawie porównania jego profilu z profilem innych klientów, którzy już otrzymali kredyty. Im bardziej profil danego klienta jest podobny do profilu klientów terminowo spłacających swoje kredyty w przeszłości, tym lepszą ocenę punktową otrzyma. Wyższa ocena punktowa oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, że firma w przyszłości przestanie terminowo spłacać swoje kredyty. Klienci o wysokich ocenach punktowych są więc milej widziani w bankach i SKOK-ach, ponieważ są postrzegani jako bardziej wiarygodni, a związane z nimi ryzyko kredytowe jest niższe. Instytucje finansowe z reguły chętniej też udzielają im kredytów.

W wielu bankach klienci o wysokich ocenach punktowych mogą liczyć na specjalnie traktowanie: nie wymaga się od nich dostarczania dużej liczby dokumentów, a koszt kredytu może być niższy niż dla innych. Jednym słowem, klienci, którzy są wiarygodni i mają dobrą ocenę punktową, mogą spodziewać się atrakcyjnych ofert ze strony banków.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Porad Finansowo-Księgowych dr Piotr Rojek Sp. z o.o.

Kancelaria audytorska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK