| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Ile można zarobić na firmie ochroniarskiej?

Założenie firmy ochroniarskiej to nie tylko nakłady finansowe. Wymagana jest koncesja i licencje na prowadzenie takiej działalności. Od tego jaki rodzaj świadczenia usług będziemy prowadzić, zależą kwalifikacje pracowników - np. pozwolenie na broń. 

 

Aby rozpocząć działalność jako firma ochroniarska przedsiębiorca musi pozyskać koncesję na prowadzenie usług w zakresie ochrony osób i mienia. Tego typu dokument można uzyskać jeżeli przedsiębiorca posiada licencję drugiego stopnia pracownika ochrony fizycznej lub licencję pracownika zabezpieczenia technicznego drugiego stopnia.

 

Jeżeli firma jest prowadzona w formie spółki cywilnej, komandytowej lub jawnej, to co najmniej jeden ze wspólników musi posiadać licencję.

 

Koncesję na prowadzenie firmy w zakresie ochrony osób i mienia wydaje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Resort przed podjęciem decyzji zapoznaje się z odpowiednią opinią właściwego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

 

Obowiązki przedsiębiorcy

 

Do wniosku o wydanie koncesji należy przedstawić szereg dokumentów. Należy do nich m.in. status określający przedsiębiorcę, adres oraz obszar prowadzenia działalności, zakres i forma ochrony (czy np. będzie prowadzona ochrona osób czy tylko mienia, czy jedno i drugie). Przedstawić należy także termin rozpoczęcia działalności jako firma ochroniarska.

 

Dodatkowo dołączyć trzeba urzędowo poświadczoną kopię dokumentu stwierdzającego posiadanie licencji drugiego stopnia. Do tego koniecznie należy załączyć zaświadczenie o niekaralności wnioskodawcy, tytuł prawny do lokalu będącego siedzibą przedsiębiorcy oraz zaświadczenie o posiadaniu nr REGON, PESEL  i NIP oraz o nie zaleganiu z podatkami na rzecz urzędu skarbowego.

 

Przedsiębiorca prowadzący firmę ochroniarską obligatoryjnie musi powiadomić MSWiA o rozpoczęciu działalności gospodarczej. Zobowiązany jest także do prowadzenia i przechowywania dokumentacji w sprawie zatrudnienia pracowników oraz prowadzonych i zawieranych umów na realizację usług. Wszystkie umowy muszą mieć charakter pisemny. Przez cały czas prowadzenia działalności przedsiębiorca musi posiadać licencję drugiego stopnia, w innym przypadku koncesja na prowadzenie usług ochroniarskich może zostać cofnięta. 

 

Można na tym zarobić

 

Mimo że procedura rozpoczęcia działalności w zakresie ochrony osób i mienia jest skomplikowana, to jednak tego typu biznes jest opłacalny. W całym kraju jest blisko 5 tys. takich firm. Liczą one od kilkudziesięciu do kilku tys. pracowników. W Polsce największą firmą jest Solid Security, która obejmuje swoim zasięgiem teren całego kraju.

 

Najkorzystniejsze jest założenie firmy w dużym mieście, co najmniej wojewódzkim, wtedy łatwiej jest pozyskać zlecenie. Mimo że konkurencja w tej branży jest duża można uzyskać spory dochód. Zarabiamy na ochronie placów budowy, sklepów, biurowców, imprez masowych, konwojów z przewożonymi pieniędzmi lub innymi cennymi przedmiotami. Firmy ochroniarskie wynajmowane są do ochrony osób, domów i mieszkań, także na osiedlach strzeżonych. Najlepiej właściciele firmy zarabiają na świadczeniu usług przez ochroniarzy z pozwoleniem na broń. Najmniej natomiast zarabia się przy ochronie osiedli strzeżonych.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »