REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje dla małych firm z obszarów wiejskich

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy nieustannie walczą, aby dotrzymać kroku swoim „wielkim” konkurentom. By jednak w tym biegu nie zostać w tyle, mogą skorzystać ze wsparcia - zamiast biec o własnych siłach, wsiąść do pociągu zwanego PROW 312. Co, i w jaki sposób należy zrobić, aby nie przegapić „odjazdu” unijnej dotacji, podpowiadają specjaliści z firmy doradczej DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

 

REKLAMA

Jednym z instrumentów polityki Unii Europejskiej jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. PROW 2007-2013, a zwłaszcza Działanie 312 Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw ma na celu gospodarczą poprawę konkurencyjności obszarów wiejskich.

 

Masz cel, ale nie wiesz jak do niego dotrzeć?

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zacznijmy od początku, czyli pomysłu. Niewątpliwie na początku naszej drogi musimy jasno i precyzyjnie zdefiniować, co zamierzamy osiągnąć. Środki, które chcemy uzyskać, mogą zostać przeznaczone na inwestycje takie, jak zakup narzędzi, materiałów, sprzętu komputerowego, oprogramowania, przygotowanie dokumentacji technicznej operacji, opłaty za patenty, licencje czy zakup środków transportu. Kosztem kwalifikowalnym (czyli objętym wsparciem) może być nie tylko zakup środków trwałych, lecz także budowa, przebudowa, czy remont niemieszkalnych obiektów budowlanych. Wnioskodawca może liczyć na refundację kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji, ale nie tylko, bowiem 20% dotacji pozyskać może w formie zaliczki.

 

Należy jednak pamiętać, iż koszty kwalifikowane nie obejmują niektórych rodzajów wydatków, a wśród nich:

•    podatku od towarów i usług (VAT),

•    nabycia nieruchomości, rzeczy używanych,

•    budowy budynków mieszkalnych,
•    zakupu samochodów osobowych przeznaczonych do przewozu mniej niż 8 osób,

•    części raty leasingowej obejmującej zysk finansującego,

•    kosztów refinansowania odsetek,

•    kosztów bieżących oraz opłat ubezpieczeniowych.

 

Pociągiem do dotacji, tylko którą klasą?

 

Program Tworzenie i Rozwój Mikroprzedsiębiorstw, przeznaczony jest dla osób fizycznych lub prawnych (podejmujących lub prowadzących działalność gospodarczą), a także dla wspólników spółek cywilnych (prowadzących działalność gospodarczą) oraz spółek prawa handlowego nieposiadających osobowości prawnej. W wypadku  osób fizycznych warunkiem korzystania z Programu jest miejsce zamieszkania Beneficjenta na terenie gminy wiejskiej, miejsko-wiejskiej do 20 tys. mieszkańców, bądź miejskiej do 5 tys. mieszkańców. Dla pozostałych jednostek założenia są nieco bardziej restrykcyjne i dotyczą zamieszkania na terenach gmin miejsko-wiejskich, które w tym przypadku nie mogą liczyć więcej niż 5 tys. mieszkańców. W każdym przypadku Beneficjent musi zaliczać się do grona mikroprzedsiębiorców (wielkość zatrudnienia nie może przekraczać 10 osób łącznie z właścicielem).

 

Niezależnie od tego jako jaki podmiot ubiegamy się o dotację, na tym etapie drogi przychodzi dla nas czas na przystanek - decyzję, jakie narzędzia wykorzystamy ubiegając się o dotację. Możemy sami podjąć się tego wyzwania lub skorzystać z usług firm doradczych, jednak wybór nie jest łatwy. Oba rozwiązania mają swe zalety - chcąc oszczędzić, pisząc wniosek samodzielnie można dużo stracić, oddając jednak sprawę w ręce firmy doradczej trzeba liczyć się z pewnymi kosztami.

 

Mikroprzedsiębiorcy bardzo prężnie rozwijają się na polskim rynku. Zazwyczaj jednak nie są świadomi szansy, która kryje się w działaniu współfinansowanym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Działający już na rynku przedsiębiorcy mogą wzmocnić swój potencjał, z kolei przedsiębiorcom rozpoczynającym dopiero swą działalność, dotacje pozwalają rozwinąć się znacznie szybciej i zbudować rozpoznawalną na rynku markę. Niestety, nie wszyscy wnioskodawcy otrzymują dotację. Z reguły spowodowane jest to nie dopełnieniem wymogów od strony formalnej - mówi Jacek Śledziński, Specjalista ds. Finansowania Przedsiębiorstw Sektora MŚP z DC Consultant Centrum Analiz i Ekspertyz Ekonomicznych.

 

Działanie 312 obejmuje wiele rodzajów działalności gospodarczej, szczegółową listę można znaleźć w broszurze informacyjnej, która dostępna jest na stronie internetowej ARiMR-u.

 

Na wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zajmują się:

•    usługami dla gospodarstw rolnych (lub leśnictwa),

•    usługami dla ludności,

•    rzemiosłem (rękodzielnictwo),

•    sprzedażą hurtową i detaliczną,

•    robotami i usługami budowlanymi (także instalacyjnymi),

•    transportem, magazynowaniem i przechowywaniem towarów,

•    usługami turystycznymi (sport, rekreacja i wypoczynek),

•    przetwórstwem produktów rolnych lub jadalnych produktów leśnych,

•    wytwarzaniem produktów energetycznych z biomasy,

•    rachunkowością, doradztwem czy usługami informatycznymi.

 

Pole do popisu jest więc szerokie. Pamiętać warto o tym, że firmy doradcze, oprócz standardowego doradztwa w zakresie sporządzania dokumentacji, mogą skutecznie podpowiedzieć jakie rodzaje działalności wykorzystać, by zdobyć dodatkowe środki. Takiej szansy nie warto lekceważyć.

 

Inwestycje w cel podróży

 

Pomoc przyznawana jest maksymalnie w wysokości 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Beneficjent może uzyskać odpowiednio: maksymalnie 100 tysięcy złotych, jeżeli w biznes planie uwzględni utworzenie co najmniej 1 miejsca pracy, 200 tysięcy złotych w przypadku utworzenia co najmniej 2 lub 300 tysięcy złotych, jeżeli przewiduje utworzenie co najmniej 3 miejsc pracy (przeliczone na pełne etaty średnioroczne). Minimalna wartość inwestycji natomiast to 20 tys. zł.

 

Po złożeniu wniosku o przyznanie pomocy do jednego z 16 oddziałów regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Rozpoczyna się procedura oceny. Etapy weryfikacji wniosku obejmują ocenę kompletności i poprawności oraz zgodności z zasadami działania, ocenę techniczną i ekonomiczną, ewentualną wizytację w miejscu. Podczas procedury oceny kluczowe znaczenie ma prawidłowe sporządzanie dokumentów oraz terminowość ich składania do Agencji. Właśnie na tym etapie osoby, które same starają się o dofinansowanie mają wiele problemów - mówi Szymon Cieśla, główny Analityk w DC Consultant. Korzystając z usług profesjonalnej firmy doradczej można być pewnym, że nie pojawią się nieścisłości, które mogą zdyskwalifikować wniosek.

 

Ostatnia prosta na drodze do dotacji

 

Po najdłuższej i najtrudniejszej części drogi przychodzi czas długiej prostej. Z założenia agencja rozpatruje bowiem wniosek w terminie ok. 6 miesięcy od dnia podania do publicznej wiadomości informacji o kolejności przyznawania pomocy w danym oddziale regionalnym ARiMR. Tak jest, ale często jedynie teoretycznie. W sytuacji pojawienia się nieprawidłowości, Agencja wzywa wnioskodawcę w formie pisemnej, do poprawy, lub uzupełnienia wniosku, w terminie 21 dni kalendarzowych od doręczenia wezwania. Jeżeli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, następnym krokiem jest podpisanie umowy. Termin zawarcia umowy nie jest dłuższy niż 14 dni kalendarzowych od otrzymania wezwania.

 

Beneficjent w momencie podpisania umowy obliguje się do wypełnienia określonych w niej warunków.

 

W przeciągu 5 lat przedsiębiorca zobowiązuje się do:

•    osiągnięcia celu operacji i jego zachowania,

•    umożliwienia przeprowadzenia kontroli,

•    informowania Agencji o okolicznościach mogących mieć wpływ na wykonanie warunków umowy.

 

Elementarną częścią umowy jest stworzenie wcześniej zadeklarowanych miejsc pracy i utrzymanie ich przez 2 lata

 

Bezpieczna droga?

 

Nikt nie lubi ponosić odpowiedzialności za popełnione błędy. Przedsiębiorcy często zapominają jednak o warunkach, na jakich została przyznana im pomoc. Wtedy pojawiają się kolejne problemy. Oczywiście można je łatwo ominąć. Działanie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest działaniem długofalowym i bardzo czasochłonnym. Usługi firm doradczych zwykle nie ograniczają się do pomocy w wypełnieniu wniosku czy dopilnowaniu terminowości konkretnej sprawy. Specjaliści często doradzają, jakie należy podjąć kroki, aby realizować wytyczone na początku drogi cele i cieszyć się sukcesem u jej kresu - mówi Jacek Śledziński z DC Consultant.

 

Szeroka kampania promocyjna wzbudziła bardzo duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców objętych programem. W ramach działania PROW 2007-2013 uruchomiono 23 działania, których efektem jest podjęcie około 900 inwestycji. W 2010 roku 385 przedsiębiorców uzyskało pomoc z Programu PROW 312. Lada dzień mamy poznać szczegóły: termin ogłoszenia, oraz długość trwania naboru. Póki co nie wiadomo jak tym razem będą kształtowały się dane dotyczące pozyskiwanych dotacji. Jedno wiadomo już teraz - warto zainteresować się tym, co jeszcze może zaoferować nam Działanie 312 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, bo może to być ostatni pociąg do sukcesu, do którego uda im się jeszcze wskoczyć. 

 


Jacek Śledziński

DC Consultant
Centrum Analiz
i Ekspertyz Ekonomicznych
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel/fax 061 852 30 18 
tel kom 602 575  93 
gsm: 502 372 944
j.sledzinski@dc-consultant.pl
Anna Rutkowska
DC Consultant
Centrum Analiz
i Ekspertyz Ekonomicznych
Specjalista ds. Marketingu i PR
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel. (61) 639 18 24
a.rutkowska@dc-consultant.pl 
Alina Grencel
portal Doradca-UE
Specjalista ds. Marketingu i PR
60-595 Poznań,
ul. Dobra 31
tel. (61) 639 18 24
fax (61) 852 30 18
gsm: 502 372 956
a.grencel@doradca-ue.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: DC Consultant

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA