| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Własny biznes pochłania więcej czasu niż etat

Własny biznes pochłania więcej czasu niż etat

Przedsiębiorcy poświęcają własnej firmie więcej niż 8 godzin dziennie. Prawie 60% badanych przez firmę Tax Care przedsiębiorców pracuje ponad normę. Tych, których biznes pochłania do reszty mogą jednak liczyć na wyższe zarobki.

 

Prowadzenie własnej firmy to praca 24 godziny na dobę. Przedsiębiorca nie może, tak jak pracownik na etacie, zamknąć drzwi firmy po ośmiu godzinach i spać spokojnie. Przedsiębiorcy poświęcają własnemu biznesowi znacznie więcej czasu. A nawet jak już fizycznie skończą pracę, myślami często są z nią jeszcze długo po wyjściu z firmy. Ile więc pracuje przeciętny polski przedsiębiorca? Takie pytanie zadała firma Tax Care w ankiecie skierowanej do przedsiębiorców, którzy odwiedzili siedzibę jej oddziałów w terminie 6-13 czerwca 2011 r. Badanie przeprowadzone było anonimowo na grupie 1018 respondentów.

 

Prawie 60% przedsiębiorców pracuje ponad normę

 

Okazuje się, że przedsiębiorcy, aby osiagnąć sukces, poświęcają firmie więcej czasu niż standardowe 8 godzin dziennie. 36% ankietowanych pracuje 9-10 godzin dziennie. Są też i tacy, i wcale nie ma ich tak mało, którzy poświęcają się firmie od rana do wieczora (15%). Tych, którzy traktują firmę jako pracę dorywczą (pracują nie więcej niż 5 godzin dziennie) jest relatywnie mało, bo tylko 14%.

 

 

Ile godzin dziennie przedsiębiorca poświęca na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

W tym miejscu warto zastanowić się czemu przedsiębiorcy tak dużo pracują. Odpowiedź jest prosta. Własny biznes niestety wymaga stuprocentowego zaangażowania. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorca, szczególnie mikro i mały, to osoba, która musi mieć czas nie tylko na to, co jest głównym przedmiotem działalności. Sprawy księgowe, kadrowe, obowiązki wobec urzędu skarbowego, ZUS-u i innych instytucji - to wszystko spoczywa na barkach często jednej osoby. Jeśli dodamy do tego główny motyw podjęcia działalności gospodarczej, jakim są wyższe zarobki, okazuje się, że własna firma to praca na dwie zmiany.

 

Bez pracy nie ma kołaczy

 

Prawda ta potwierdza się w wynikach badania Tax Care. Okazuje się, że im więcej czasu poświęcamy firmie tym większe są nasze zarobki. Przedsiębiorcy, którzy pracują do trzech godzin dziennie, nie mogą liczyć na wysokie zyski. Najlepsze wyniki osiągają ci przedsiębiorcy, którzy zajmują się biznesem ponad dwanaście godzin dziennie. Prawie 7% ankietowanych z tej grupy przedsiębiorców osiąga dochody powyżej 500 tys. zł rocznie. Dla porównania, przedsiębiorców spędzających w swojej firmie do 5 godzin dziennie i osiągających taki wynik jest tylko 1%.

 

Dochód a liczba godzin poświęcanych dziennie na prowadzenie biznesu

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

 

Kobiety mają mniej czasu na biznes

 

Czy każdy przedsiębiorca może cały swój czas poświęcić firmie? Niestety nie. Jak wynika z badania Tax Care kobiety poświęcają mniej czasu własnemu biznesowi. Wynikać to może przede wszystkim z tego,  że przedsiębiorcza kobieta z firmą czy bez ma zawsze stały etat. A jest nią rodzina i dom. Jeśli porównamy wyniki dla dwóch analizowanych grup - mężczyzn i kobiet - okazuje się, że wyższy odsetek kobiet w porównaniu z mężczyznami spędza w firmie do 8 godzin dziennie. Większość ankietowanych mężczyzn (61%) poświęca własnemu biznesowi więcej niż 8 godzin.

 

Płeć a liczba godzin poświęcanych na prowadzenie firmy

Kliknij, aby zobaczyć ilustrację

Źródło: Tax Care

Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mec. Monika Brzozowska

Adwokat, dziennikarz, politolog, doradca i trener. Ekspert z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa reklamy, znawca problematyki z zakresu prawa prasowego, prawa mediów, prawa autorskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK