| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Od 1 lipca zarejestrujesz firmę przez internet

Od 1 lipca zarejestrujesz firmę przez internet

1 lipca wchodzą w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dzięki temu przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować firmę przez internet posługując się formularzem CEIDG.

 

Z początkiem lipca wchodzą w życie przepisy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Określa je znowelizowana ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 i Nr 239, poz. 1593).

Elektroniczna rejestracja działalności gospodarczej ma ułatwić rejestrowanie działalności i pozwoli na gromadzenie danych o przedsiębiorcach. CEIDG ma umożliwić ewidencjonowania działalności gospodarczej w formie elektronicznej, co jest zgodnie z ideą działania „Jednego okienka”.

Jak informował wiceminister gospodarki, Dariusz Bogdan dzięki projektowi "przepływ danych między rejestrami urzędów będzie odbywał się automatycznie, a podane informacje zostaną natychmiast zweryfikowane".

Przedsiębiorca, który będzie chciał rozpocząć działalność przez Internet musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil - nową formę autoryzacji dostępną od 1 czerwca 2011 r. w urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych oraz wybranych oddziałach ZUS. Urzędy gminy w ciągu pół roku od daty uruchomienia systemu przekażą do niego wszystkie dane ze swoich rejestrów. Zebrane informacje będą opublikowane w Internecie.

Do zarejestrowania działalności gospodarczej będzie służył nowy formularz wniosku CEIDG-1 (tutaj znajduje się wzór formularza CEIDG-1).

 

Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie:

- wnioskiem o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON);

- zgłoszeniem identyfikacyjnym albo aktualizacyjnym do naczelnika urzędu skarbowego (NIP);

- oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych;

- zgłoszeniem albo zmianą zgłoszenia płatnika składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych;

- oświadczeniem o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników.

Wniosek CEIDG-1 służy także do dokonywania aktualizacji danych nieobjętych wpisem do CEIDG.

Należy podkreślić, że przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia wniosku o wpis. Wpis ten jest dokonywany nie później, niż następnego dnia roboczego po dniu wpływu do CEIDG poprawnego wniosku. Zaświadczeniem o wpisie w CEIDG jest wydruk ze strony internetowej CEIDG.

Istotne jest również to, że przedsiębiorca ma prawo we wniosku o wpis do CEIDG wskazać późniejszy dzień podjęcia działalności gospodarczej niż dzień złożenia wniosku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK