REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto wnioskować o interpretacje indywidualne ZUS?

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, aby prawidłowo stosować przepisy prawa ubezpieczeń społecznych, mogą występować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie interpretacji indywidualnych. Posiadanie interpretacji indywidualnej zapewnia zainteresowanemu ochronę przed odpowiedzialnością w sytuacji, gdyby stanowisko urzędu okazało się wadliwe.

 

REKLAMA

 

Przed pojawieniem się instytucji interpretacji indywidualnych ustna informacja uzyskana od urzędnika o tym, jak pracodawca powinien np. zgłaszać do ubezpieczeń, nie miała charakteru urzędowego. W praktyce była to opinia dla nikogo niewiążąca. W przypadku gdy okazało się, że podana informacja jest nieprawdziwa, pracodawca mógł dochodzić odszkodowania jedynie w postępowaniu cywilnym. Przedsiębiorcy mieli jednak trudności z udowodnieniem przed sądem, jaka była treść informacji ustnie udzielonej przez urzędnika. W odróżnieniu od informacji przekazywanych np. przez telefon, interpretacje indywidualne mają charakter oficjalnego stanowiska urzędowego w stosunku do konkretnej sytuacji podmiotu, który wystąpił o jej wydanie. Interpretacje ZUS wydawane są na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

 

Interpretacje wydawane przez ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

O wydanie interpretacji przez ZUS można ubiegać się na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Daje ona prawo składania do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosku o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

 

Interpretację od ZUS może otrzymać tylko przedsiębiorca w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zatem ZUS wydaje interpretację osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym niebędącym osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonującym we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej. Interpretacji indywidualnej nie uzyska natomiast m.in. jednostka budżetowa.

 

PRZYKŁAD

Pracownik spółki akcyjnej X oddelegowany do pracy za granicę ma wątpliwości, czy pracodawca prawidłowo nalicza od jego wynagrodzenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Pracownik nie może uzyskać interpretacji z ZUS, gdyż nie jest przedsiębiorcą.

 

Gdzie składać wnioski o wydanie interpretacji indywidualnej ZUS

 

REKLAMA

W przypadku ubiegania się o interpretację indywidualną z ZUS, przedsiębiorca składa wniosek o jej wydanie do jednego z podanych niżej oddziałów, właściwego terytorialnie dla przedsiębiorcy. Od 1 stycznia 2011 r. właściwe do rozpatrzenia wniosku o wydanie przedsiębiorcy interpretacji indywidualnej są:

Oddział ZUS w Gdańsku, który wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze,

Oddział ZUS w Lublinie, który wydaje interpretacje w sprawach wnioskodawców z zakresu terytorialnego Oddziałów w: Bielsku-Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu,

 

W sytuacji gdy z wnioskiem o wydanie interpretacji będzie występować osoba upoważniona przez przedsiębiorcę, do wniosku należy dołączyć pełnomocnictwo dla tej osoby.

 

Jeśli wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej zostanie przekazany do niewłaściwego oddziału ZUS, oddział ten we własnym zakresie przekaże wniosek do oddziału właściwego dla przedsiębiorcy.

 

Procedura składania wniosku o wydanie interpretacji przez ZUS

 

Przedsiębiorca ubiegający się w ZUS o wydanie interpretacji indywidualnej opracowuje wniosek we własnym zakresie, przy czym powinien on zawierać następujące dane:

• nazwę firmy przedsiębiorcy,

• oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,

• numer identyfikacji podatkowej NIP,

• numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,

• adres do korespondencji - w przypadku gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy,

• jeśli przedsiębiorca działa przez pełnomocnika - wskazanie danych osobowych oraz adresu ustanowionego pełnomocnika,

• przedstawienie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie.

 

ZUS przygotował druk wniosku, z którego może skorzystać płatnik składek.

 

ZUS wydaje interpretacje w następujących sprawach:

• podlegania ubezpieczeniom społecznym,

• podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

• stopy procentowej składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

• zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,

• obowiązku opłacania i podstawy wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych,

• zasad ustalania właściwego ustawodawstwa w zakresie zabezpieczenia społecznego w świetle przepisów Tytułu II rozporządzenia Rady (EWG) Nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek i do członków ich rodzin przemieszczających się we Wspólnocie (Dz.U. WE L 149 z 5 lipca 1971 r. ze zm.) oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.Urz. UE nr L166/1 z 30 kwietnia 2004 r. ze zm.).

 

Opłata za interpretację indywidualną

 

Przy składaniu wniosku o wydanie interpretacji do ZUS, opłatę należy uiścić w terminie 7 dni. Niezachowanie terminu do wpłaty powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. Za datę uiszczenia opłaty uznaje się datę uznania rachunku bankowego ZUS. Na wpłacie w polu „tytułem” należy podać NIP wnioskodawcy oraz wpisać „opłata za wniosek o wydanie interpretacji”. Opłaty za wniosek należy dokonać na rachunek oddziału właściwego ZUS, szczegóły zobacz na ilustracji:

 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

 

W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych opłata jest pobierana od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

 

Tak może postępować ZUS, odpowiadając na pytania dotyczące np. podlegania ubezpieczeniom społecznym i dotyczące zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne. Mimo że takie postępowanie jest kontrowersyjne, zainteresowani zazwyczaj dopłacają żądane kwoty, aby szybko uzyskać interpretację. Dysponując już interpretacją indywidualną podmiot, który uważa, że zapłacił zawyżoną opłatę za jej wydanie, może zdecydować się w tej sprawie na spór z organami podatkowymi czy z ZUS i domagać się zwrotu części opłaty.

 

Termin na wydanie interpretacji indywidualnej przez ZUS

 

Interpretacja jest wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania przez ZUS kompletnego i opłaconego wniosku. W razie niewydania interpretacji w tym terminie uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska przedsiębiorcy przedstawionego we wniosku o wydanie interpretacji. Bierność ZUS (brak interpretacji) w zakresie odpowiedzi na zapytanie przedsiębiorcy oznacza, że przedsiębiorca poprawnie zastosował przepisy.

 

Publikacja interpretacji indywidualnych


Interpretacje ogólne ZUS wydawane w formie poradników i wyjaśnień tematycznych są dostępne w Internecie, natomiast interpretacje indywidualne nie podlegają publikacji.

 

Powody, dla których warto mieć interpretację indywidualną

 

Ochroną przed sankcjami jest objęty przedsiębiorca, który stosuje interpretacje wydane przez ZUS. Interpretacja indywidualna nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, jednak nie może on być obciążony jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami administracyjnymi, finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanej interpretacji. Interpretacja jest natomiast wiążąca dla organów administracji publicznej lub państwowych jednostek organizacyjnych właściwych dla przedsiębiorcy i może zostać zmieniona wyłącznie w drodze wznowienia postępowania.

 

Artykuł jest częścią większego opracowania, w którym znajdziesz również informacje o interpretacjach wydawanych przez organy podatkowe.
Więcej czytaj w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń w artykule  Jakie korzyści ma pracodawca, który stosuje interpretacje indywidualne wydane przez Ministra Finansów i ZUS>>>

 

 

Podstawa prawna

• art. 4, art. 10-11 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.),

Tomasz Król

konsultant podatkowy

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA