| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > 12 czerwca - dzień wolny dla zatrudnionych w placówkach handlowych

12 czerwca - dzień wolny dla zatrudnionych w placówkach handlowych

W niedzielę 12 czerwca 2011 r. mamy pierwszy dzień Zielonych Świątek. Tego dnia pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych muszą mieć wolne, jak i w inne dni świąteczne, określone w ustawie o dniach wolnych od pracy.

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy, pracownicy mogą pracować w święta np. na stacjach benzynowych, w cukierniach, aptekach czy kwiaciarniach. Instytucje te nie są uważane przez PIP za placówki handlowe. Za placówkę handlową należy uznać każdą placówkę, której główną działalnością jest handel. Placówką handlową będą zatem wszystkie sklepy, hurtownie, domy wysyłkowe, stragany, stoiska itp.

 

Pierwszy dzień Zielonych Świątek nie wpływa natomiast na wymiar czasu pracy pracowników. Święta, które przypadają w niedzielę (tak jak pierwszy dzień Zielonych Świątek), nie obniżają wymiaru czasu pracy (art. 130 § 2 Kodeksu pracy). Zatem w czerwcu 2011 r. czas pracy o 8 godzin obniży tylko święto Bożego Ciała. Będzie tak w przypadku tylko tych pracowników, którzy nie będą mieli wyznaczonego czwartku (23 czerwca) jako dnia wolnego od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

 

Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku, którzy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy mają wolne soboty, wymiar czasu pracy w czerwcu 2011 r. należy obliczyć następująco:

Krok 1. Liczbę pełnych tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym należy pomnożyć przez 40 godzin.

W czerwcu 2011 r. występują 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godz. = 160 godz.

Krok 2. Do otrzymanej liczby godzin należy dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni „wystających” poza pełne tygodnie, przypadających od poniedziałku do piątku.

W czerwcu 2011 r. są dwa takie dni, tj. 29 i 30 czerwca, a zatem 160 godz. + 16 godz. = 176 godz.

Krok 3. Od otrzymanej liczby godzin należy odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w innym dniu niż niedziela lub dzień wolny od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

 

W czerwcu 2011 r. występują dwa święta, tj. 12 czerwca (pierwszy dzień Zielonych Świątek) i 23 czerwca (Boże Ciało), które przypadają odpowiednio w niedzielę i w czwartek. Święto, które przypada w niedzielę, nie obniża wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto Bożego Ciała obniży o 8 godzin wymiar czasu pracy pracownikom, dla których czwartek jest dniem pracy. Ich wymiar czasu pracy w czerwcu br. wyniesie zatem: 176 godz. - 8 godz. = 168 godz. Jeżeli jako dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy pracownicy mają wyznaczony czwartek, wówczas święto, które przypadnie w tym dniu, nie obniży ich wymiaru czasu pracy. Zatem będą oni mieli do przepracowania w czerwcu br. 176 godzin.

 

Podstawa prawna:

• art. 22, art. 130, art. 1519a Kodeksu pracy,

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28 ze zm.).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Sawarska

Ekspert w zakresie prawa gospodarczego (prawa spółek, prawa bankowego, odpowiedzialności odszkodowawczej oraz handlu międzynarodowego).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK