| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Długi weekend majowy a wymiar czasu pracy

Długi weekend majowy a wymiar czasu pracy

W bieżącym roku, w maju pracownikom ubędzie jeden dzień świąteczny – 1 maja, który jako dzień ustawowo wolny od pracy pokrywa się z niedzielą. W efekcie zatrudnieni nie będą mieli prawa do dodatkowego dnia wolnego od pracy w tygodniu.


Ustalenie obowiązującego wymiaru czasu pracy zależy od okresu rozliczeniowego. Od 1 stycznia 2011 r. wymiar czasu pracy oblicza się w następujący sposób (art. 130 § 1 Kodeksu pracy):

• mnoży się 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,

• następnie dodaje się do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,

• od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela lub dzień rozkładowo wolny od pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

Warto zwrócić uwagę na sformułowanie „święto przypadające w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy”. U większości pracodawców tzw. wolne soboty są dniami wolnymi wynikającymi z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a więc gdyby święto przypadało w „wolną sobotę”, to również nie obniżałoby wymiaru czasu pracy pracownika.

W 2011 r. 1 maja wypada w niedzielę. Zgodnie zaś z art. 15111 § 4 k.p. „do pracy w święto przypadające w niedzielę stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę”.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku święta narodowego 3 maja, które przypada w tym roku we wtorek.

1. Stały rozkład czasu pracy

W przypadku pracowników pracujących w stałym rozkładzie czasu pracy (gdzie niedziela jest zawsze dniem wolnym od pracy, a cykl 5-dniowy zamyka się zawsze pomiędzy tymi samymi dniami, np. poniedziałek - piątek), nie ma problemów z obliczaniem wymiaru czasu pracy. 3 maja obniża o 8 godzin wymiar czasu pracy takich pracowników.

PRZYKŁAD

W firmie X obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy. Zgodnie z regulaminem pracy dniami wolnymi są soboty oraz niedziele (jako dni wolne wynikające z 5-dniowego tygodnia pracy).

W maju 2011 r. wymiar czasu pracy dla stanowiska pełnoetatowego jest następujący:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 16 godzin - 8 godzin = 168 godzin

gdzie:

dodawane 16 godzin oznacza poniedziałek i wtorek 30 i 31 maja (po 8 godz. każdy),

odejmowane 8 godzin oznacza dzień 3 maja - święto narodowe, które jest także dniem ustawowo wolnym od pracy (jest to dzień wolny inny niż niedziela i inny niż dzień wyznaczony jako wolny rozkładowo).

Zatem dla miesięcznego okresu rozliczeniowego czas pracy nie powinien przekraczać 168 godzin.

2. Zmienny rozkład czasu pracy - praca według harmonogramu

Inaczej będzie w przypadku pracowników mających zmienny rozkład czasu pracy, tj. pracujących według harmonogramu. W takiej sytuacji wszystko zależy od tego, jak pracodawca sporządzi tzw. grafik. Jeżeli w danym tygodniu majowym jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy zostanie wyznaczona sobota, to w maju br. pracodawca może zaplanować pracownikom 168 godzin pracy. Jeżeli natomiast pracodawca ustalił, że dniem wolnym z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia jest wtorek, to w maju pracownicy powinni przepracować 176 godzin.

PRZYKŁAD

Firma zatrudnia pracowników na stanowiskach robotniczych (konserwatorów sprzętu i serwisantów) w systemie pracy zmianowej. Każdemu z pracowników wyznaczany jest odrębny harmonogram czasu pracy na dany miesiąc.

Pracownik A. jest zatrudniony jako serwisant. Pracuje w systemie równoważnego czasu pracy. Jego grafik na maj wygląda następująco:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

N - dzień wolny za niedzielę roboczą i niedziela wolna od pracy.

W - dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy.

Pracodawca - wyznaczając dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy na 3 maja - nie musi oddawać pracownikowi innego dnia wolnego w tym miesiącu. Dzień wolny pokrywa się ze świętem i w tej sytuacji obliczenie wymiaru czasu pracy będzie następujące:

(40 godzin x 4 tygodnie) + 16 godzin = 176 godzin.

W takim przypadku święto przypadające 3 maja nie obniży wymiaru czasu pracy pracownika A. o 8 godzin.

Pracodawcy powinni mieć na uwadze, że wyznaczanie jako dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy dni świątecznych może zostać zakwestionowane przez Inspekcję Pracy jako obchodzenie przepisów o czasie pracy. Pracownicy, mając bowiem wyznaczane takie dni jako wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, będą pracowali więcej godzin.

Pracownikom wynagradzanym stałą stawką miesięczną, których wymiar czasu pracy w maju nie ulegnie obniżeniu i przepracują 176 godz., nie zostanie naliczone wyższe wynagrodzenie.

PRZYKŁAD

Pracownik B. jest zatrudniony w systemie równoważnym, według harmonogramu zmiennego, ze stałym wynagrodzeniem w wysokości 2000 zł brutto za miesiąc.

W tej samej firmie pracownik C. zarabia również 2000 zł brutto miesięcznie, przy czym jako pracownik biurowo-administracyjny (specjalista w centrum sprzedaży) ma wyznaczony podstawowy system czasu pracy, a dniami wolnymi dla niego są soboty, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy.

W efekcie wymiar czasu pracy pracownika B. może wynieść 176 godz., jeżeli 3 maja zostanie ustalony jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy, podczas gdy pracownik C. będzie pracował w maju maksimum 168 godz.

Utrata przez pracownika dnia wolnego w sposób wskazany powyżej może być - w pewnych sytuacjach - zrekompensowana poprzez naliczenie faktycznie wyższego wynagrodzenia. Będzie to jednak dotyczyć wyłącznie pracowników wynagradzanych w stawce godzinowej.

PRZYKŁAD

Pracownik E. jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy. 3 maja jest dla niego wyznaczony jako dzień wolny wynikający z 5-dniowego tygodnia pracy. Jego stawka wynagrodzenia jest określana godzinowo i wynosi 15 zł/godz.

Pracownik F. jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy, z wynagrodzeniem określonym w stawce godzinowej także 15 zł/godz. Ponadto wszystkie soboty ma wolne.

W efekcie wymiar czasu pracy i wynagrodzenie dla tych pracowników wyniesie odpowiednio:

176 godz. dla pracownika E., co daje wynagrodzenie równe 2640 zł,

168 godz. dla pracownika F., co daje wynagrodzenie równe 2520 zł.

• art. 130 § 1, 2 i 21, art. 135, art. 15111 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 63, poz. 322

Michał Culepa

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Lidia Bucka

Adwokat, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK