| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Podstawy promocji firm w Internecie

Podstawy promocji firm w Internecie

Pytanie o zasadność promocji w Internecie przestało być aktualne. Internet często okazuje się narzędziem marketingowym bardziej skutecznym niż TV i prasa. Wyraźnie wzrasta liczba firm, które postrzegają Internet jako ważny kanał komunikacji marketingowej i przeznaczają coraz większe środki na promocję internetową. Obecnie zamiast pytać, czy warto się promować w Internecie, trzeba zapytać o obszary i techniki skutecznego marketingu internetowego. Poniżej omówienie najbardziej opłacalnych miejsc promocji.

Reklama internetowa górą

Do niedawna Polacy postrzegali Internet głównie jako źródło informacji. W ostatnich latach zaczęto go doceniać także jako miejsce promocji. Najszybciej internetową świadomość uzyskały firmy z branż takich jak: finanse, media, książki, CD i DVD, telekomunikacja, motoryzacja, żywność, handel detaliczny oraz FMCG. Odzwierciedleniem tego jest wzrost środków przeznaczanych przez polskie firmy na promocję. Obecnie już 13 procent tych funduszy jest przeznaczanych na reklamę w Internecie. Według "Raportu strategicznego IAB Polska" i badań "IAB AdEx 2009" firmy PricewaterhouseCoopers z czerwca 2010 roku wartość polskiego rynku reklamy online w 2009 roku wyniosła 1,4 miliarda złotych. Z roku na rok ta kwota wzrasta. Przewiduje się, że w roku 2011 rynek reklamy w Internecie będzie się rozwijał trzykrotnie szybciej niż cały sektor reklamy. Już w tej chwili reklama online odgrywa większą rolę niż reklama radiowa czy zewnętrzna.

Czemu firmy inwestują w reklamę w Internecie?

Można wyróżnić trzy zasadnicze czynniki, które przyczyniają się do coraz częstszych inwestycji reklamowych w Internecie. Po pierwsze, reklama w sieci jest cały czas o wiele tańsza niż w TV czy prasie. Za dużo mniejsze środki można osiągnąć porównywalne cele marketingowe. Po drugie, przeciętny konsument spędza coraz więcej czasu w Internecie. Dla wielu osób Internet jest jedynym źródłem wiedzy. Przez to rzadko korzystają z innych mediów. Po trzecie, reklama prasowa i telewizyjna traci na wiarygodności. Według TNS OBOP dwie trzecie telewidzów nie zapamiętuje nawet jednego spośród siedmiu spotów emitowanych podczas bloku reklamowego. Z badań wynika, że reklam w telewizji jest za dużo i nie są dość interesujące.

Rynek e - reklamy w Polsce

Badania pokazują, że 50% środków przewidzianych na marketing internetowy przeznacza się na tradycyjną reklamę graficzną. Jednakże z roku na rok wydatki na tego typu reklamę spadają. Reklama graficzna w postaci chmurek, animacji i wszelkiego rodzaju „flaschowych buttonów” coraz bardziej irytuje i męczy internautów, a tym samym przynosi skutek odwrotny od zamierzonego. Z kolei zwykłe ogłoszenia w Internecie pochłaniają 15% wydatków firm, 6% funduszy wydaje się na e-mailing. W ostatnich latach rola direct mailingu ponownie wzrosła. Nieco zapomniany direct mail jest coraz częściej stosowany.

W ostatnich 2-3 latach firmy zaczęły przeznaczać więcej środków na marketing w wyszukiwarkach. Firmy, które opierają swe zyski na Internecie, obecnie w większości korzystają z usług firm SEO i SEM. Rosną także wydatki na reklamę efektywnościową, w przypadku której firma płaci tylko za konkretny, wcześniej ustalony cel a w zamian otrzymuje np. prowizję od sprzedanych egzemplarzy książek. Z kolei segment reklamy wideo mimo optymistycznych prognoz w ostatnim czasie nieco się zmniejszył.

Portale społecznościowe przejmują reklamodawców

Według powszechnie dostępnych danych na początku 2011 roku z portali społecznościowych korzystało już ok. 12 milionów Polaków. Łączne przychody jedenastu największych portali w Polsce za rok 2010 wynosiły około 125 mln złotych. Według prognoz sformułowanych przez eMarketera wartość reklamy w mediach społecznościowych na świecie w 2011 roku osiągnie ok. 4,3 mld USD. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych wydatki na reklamę w mediach społecznościowych w 2010 roku stanowiły ponad 7% obrotów rynku reklamy internetowej. Eksperci spodziewają się co najmniej 20-procentowego wzrostu wydatków na reklamę w serwisach społecznościowych.


Internet obecnie daje firmom ogromne możliwości promocji. Sposoby i miejsca promocji w Internecie powinny być jednak dokładne przemyślane, jeżeli mają przynieść spodziewane efekty. Jest to konieczne szczególnie w przypadku niewielkich budżetów. Jednakże niezależnie od środków, istnieje kilka sposobów i miejsc promocji w Internecie ważnych dla każdej firmy.

Jak i gdzie się reklamować w Internecie?

Direct mailing

Podstawową formą promocji w Internecie jest direct mailing. Zdaniem specjalistów, każdej większej kampanii marketingowej powinna towarzyszyć kampania mailingowa. Obecnie obserwujemy pewien renesans tej formy promocji. Wynika to z jej istotnych zalet. Przy precyzyjnie przygotowanej bazie danych direct mailing pozwala dotrzeć z komunikatem reklamowym do odpowiedniego adresata.

Direct mailing to wysoce spersonalizowana forma promocji. Umożliwia dopasowanie grup docelowych konsumentów pod konkretną ofertę towarów i usług. Dobrze przygotowany list reklamowy ma u odbiorcy wywołać wrażenie, że jest skierowany tylko do niego. Nad tą formą promocji nadawca przekazu reklamowego ma największą kontrolę. To on decyduje o wyglądzie i długości listu, czasie wysłania i jego zawartości. Direct mailing pozwala także w sposób najbardziej wymierny zmierzyć efektywność działań promocyjnych i określić stosunek nakładów do efektów. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK