| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Do końca marca wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

Do końca marca wniosek o zwrot akcyzy zawartej w cenie paliwa

W okresie 1–31 marca 2011 r. producenci rolni mogą składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Producenci rolni, którzy złożą wnioski o zwrot do 31 marca 2011 r. (za okres wrzesień 2010 – luty 2011 r.), otrzymają zwrot w terminie od 1 do 31 maja 2011 r.

Wnioski należy składać, korzystając z urzędowego wzoru formularza. Do wniosku o zwrot podatku należy dołączyć:

1) faktury VAT albo ich kopie potwierdzone za zgodność z oryginałem (potwierdzenia tego dokonuje pracownik urzędu gminy lub miasta upoważniony przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta), stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku,

2) odpis z Krajowego Rejestru Sądowego, w przypadku gdy producent rolny podlega wpisowi do tego rejestru.

Wniosek o zwrot podatku wraz z załącznikami nie podlega opłacie skarbowej.

Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego. Organ ten wydaje decyzję o zwrocie podatku w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. W decyzji organ określa:

• roczny limit zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej przysługujący danemu producentowi rolnemu,

• kwotę zwrotu podatku przysługującą na podstawie złożonego wniosku o zwrot oraz

• kwotę pozostałej części limitu do wykorzystania w danym roku podatkowym.

Kwota zwrotu podatku jest to ilość oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikająca z faktur VAT, pomnożona przez stawkę zwrotu podatku za 1 litr oleju napędowego obowiązującą w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku (w 2011 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosi 0,85 zł za 1 litr oleju; stawka ta nie uległa zmianie w stosunku do stawki obowiązującej w 2010 r.). Zwrot przysługuje w ramach rocznego limitu ustalanego w odniesieniu do powierzchni użytków rolnych według stanu na dzień 1 kwietnia danego roku. W 2011 r. roczny limit zwrotu podatku akcyzowego na 1 ha użytków rolnych wynosi 73,10 zł (taki sam limit roczny obowiązywał w 2010 r.).

Warto wspomnieć, że WSA w Białymstoku w wyroku z 26 września 2008 r., sygn. akt I SA/Bk 304/08, stwierdził, że:

Konstrukcja ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej uzależnia prawo do ubiegania się o zwrot podatku akcyzowego od posiadania przez producenta rolnego gospodarstwa rolnego w dniu 1 kwietnia danego roku, a zatem bez znaczenia są zmiany prawa własności tego gospodarstwa mające miejsce zarówno przed, jak i po tej dacie. Jedynie producentowi rolnemu posiadającemu gospodarstwo rolne o określonej powierzchni w dniu 1 kwietnia danego roku przysługuje zwrot podatku akcyzowego zarówno na podstawie wniosku złożonego w marcu, jak i we wrześniu tegoż roku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Słomska

Kancelaria zajmująca się kompleksową obsługą przedsiębiorców i pracodawców oraz prowadzeniem postępowań sądowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK