| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Ochrona danych osobowych

Ochrona danych osobowych

Codziennie stykamy się setki razy z danymi osobowymi innych osób, często nie mając nawet świadomości, że nimi są. Są to np. imię, nazwisko, numer PESEL, numer telefonu, adres czy numer rejestracyjny samochodu. W posiadaniu ogromnych ilości danych osobowych są także przedsiębiorcy. Są to dane ich klientów, kontrahentów, potencjalnych klientów, konsumentów. Ich wykorzystanie jednak nie może być dowolne.

1. Czym są dane osobowe, dlaczego i jak się je chroni w Polsce?

Konieczne okazało się uregulowanie ochrony, gromadzenia, przetwarzania i ewentualnego wykorzystywania danych osobowych. Ochrona danych osobowych jest dziedziną stosunkowo młodą w Polsce. Polski ustawodawca uregulował tę kwestię w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych. W rozumieniu tej ustawy za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Osoba możliwa do zidentyfikowania to osoba, której tożsamość można określić bezpośrednio lub pośrednio, w szczególności poprzez powołanie się na numer identyfikacyjny albo jeden lub kilka specyficznych czynników określających jej cechy fizyczne, fizjologiczne, umysłowe, ekonomiczne, kulturowe lub społeczne.

Ustawa ma zastosowanie do wszystkich podmiotów, które mogą się z powyżej określonymi danymi osobowymi zetknąć, a więc między innymi do osób fizycznych i prawnych, czy też podmiotów, które nie mają osobowości prawnej, jeżeli przetwarzają dane osobowe w związku z działalnością zarobkową lub zawodową i które jednocześnie mają siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Polski.

Przez przetwarzanie danych rozumie się jakiekolwiek czynności wykonywane w stosunku do danych osobowych, takie jak zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie, a zwłaszcza te czynności i operacje, które wykonuje się w systemach informatycznych.

Ustawa określa szczegółowo warunki, kiedy nasze dane osobowe mogą być przetwarzane i jest to dozwolone tylko wtedy, gdy:

a) osoba, której dane dotyczą, wyrazi na to zgodę,

b) jest to niezbędne dla zrealizowania uprawnienia lub spełnienia obowiązku wynikającego z przepisu prawa,

c) jest to konieczne do realizacji umowy, gdy osoba, której dane dotyczą, jest jej stroną lub gdy jest to niezbędne do podjęcia działań przed zawarciem umowy na żądanie osoby, której dane dotyczą,

d) jest niezbędne do wykonania określonych prawem zadań realizowanych dla dobra publicznego,

e) jest to niezbędne dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez administratorów danych albo odbiorców danych, a przetwarzanie nie narusza praw i wolności osoby, której dane dotyczą.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Sekretariat

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK