| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kto podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy

Kto podlega ochronie przed wypowiedzeniem umowy

Prawo pracy chroni przed zwolnieniem z pracy kobiety w ciąży i na macierzyńskim, osoby pełniące funkcje związkowe, osoby pozostające w okresie przedemerytalnym czy też pełniące funkcje w radach pracowniczych. Jest to ochrona przed wypowiedzeniem, która działa w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Pracodawca może wypowiedzieć lub rozwiązać umowę o pracę pracownikowi, który złożył wniosek o urlop wychowawczy, w razie:

• ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika, tj. w trybie art. 52 k.p.,

• wypowiedzenia umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika innych niż upadłość lub likwidacja pracodawcy u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, zarówno w ramach zwolnień grupowych, jak i indywidualnych (uchwała SN z 15 lutego 2006 r. sygn. akt II PZP 13/05, OSNP z 2006 r. nr 21-22, poz. 315); w przypadku zwolnień indywidualnych jest to możliwe, jeżeli sprzeciwu w terminie 14 dni od ich powiadomienia przez pracodawcę o zamierzonym wypowiedzeniu nie zgłosiły działające u pracodawcy zakładowe organizacje związkowe; pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie może zatem wypowiedzieć umowy o pracę pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych lub takim, którzy jeszcze na tych urlopach nie przebywają, ale złożyli wniosek o urlop wychowawczy, nawet gdyby przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracodawcy, np. w razie likwidacji stanowiska pracy, zmiany struktury organizacyjnej, przyczyn ekonomicznych).

Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi na urlopie wychowawczym dotyczy także wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzenie to jest możliwe u pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, jeśli odbywa się z przyczyn niedotyczących pracownika (art. 5 ust. 3 w zw. z art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych). Nie mogą wręczyć wypowiedzenia zmieniającego pracownikom na urlopach wychowawczych pracodawcy zatrudniający mniej niż 20 pracowników, nawet gdyby przyczyna wypowiedzenia nie dotyczyła pracownika. Wypowiedzenia zmieniające mogą być wręczone pracownikom przebywającym na urlopach wychowawczych w razie zmiany regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego na niekorzyść pracowników, niezależnie od tego, ilu pracowników zatrudnia pracodawca (art. 772 § 5 w zw. z art. 24113 § 2 k.p.).

PRZYKŁAD

W okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego pracownica złożyła wniosek o urlop wychowawczy bezpośrednio po wykorzystaniu przypadającego po urlopie macierzyńskim 5-dniowego urlopu wypoczynkowego. Pracodawca wypowiedział jej jednak umowę, datując wypowiedzenie na pierwszy dzień po urlopie wypoczynkowym pracownicy. Takie zachowanie jest sprzeczne z przepisami i jaskrawo narusza przepisy kodeksu pracy. Należy jednak wskazać, że pomimo takiego zachowania pracownica traci pracę. Wypowiedzenie bowiem, choćby było dokonane z naruszeniem przepisów, powoduje rozwiązanie stosunku pracy i dopiero sąd pracy może przywrócić stan zgodny z prawem. W zależności od rodzaju umowy może to być orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia umowy, o przywróceniu do pracy, bądź o odszkodowaniu.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK