| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Zasady dokonywania korekt deklaracji VAT

Zasady dokonywania korekt deklaracji VAT

Korekta deklaracji VAT powinna zostać dokonana przez podatnika w każdej sytuacji, gdy pierwotnie złożona deklaracja nie odzwierciedla prawidłowego stanu faktycznego.

Powodów złożenia korekty deklaracji VAT jest wiele. Należą do nich m.in.: korekta dokumentów źródłowych (czyli zasadniczo faktur VAT lub dokumentów z nimi zrównanych), otrzymanie dokumentów umożliwiających korzystanie z preferencji podatkowych (np. otrzymanie dokumentów potwierdzających WDT z prawem do opodatkowania transakcji według stawki 0%), jakakolwiek pomyłka w złożonej deklaracji VAT.

Sporządzenie korekty deklaracji VAT polega na ponownym wypełnieniu druku całej deklaracji poprzez wpisanie prawidłowych danych. Korekta ta powinna być złożona na wersji formularza obowiązującej za okres, którego dotyczy.

Skorygowanie deklaracji następuje przez złożenie deklaracji korygującej wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty (art. 81 § 2 Ordynacji podatkowej). Korekta deklaracji złożona bez wyjaśnienia jej przyczyn nie wywoła oczekiwanych skutków prawnych.

Zdarza się, że podatnik koryguje deklaracje VAT za kilka miesięcy, a przyczyna korekty jest wspólna dla wszystkich korekt. W takim przypadku można dołączyć jedno pisemne wyjaśnienie do wszystkich deklaracji VAT.

Wzór wyjaśnień przyczyn korekty

Złożenie korekty deklaracji oznacza w praktyce uniknięcie odpowiedzialności karnoskarbowej za nieprawidłowo określone dane wynikające z pierwotnie złożonej deklaracji oraz brak konieczności składania tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia organu podatkowego o popełnieniu czynu zabronionego, które składane jest w celu uniknięcia odpowiedzialności karnoskarbowej. Wynika to z art. 16a k.k.s. Zgodnie z tym przepisem nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe ten, kto:

• złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty oraz

• w całości uiścił należność publicznoprawną (podatek) uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Od 1 stycznia 2009 r. podatnik, który złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji VAT, ma prawo do zapłacenia niższych odsetek za zwłokę, naliczanych od zaległości podatkowej, która wynika z tej korekty.

WAŻNE

Odsetki za zwłokę są naliczane od dnia następującego po dniu upływu terminu płatności podatku lub terminu, w którym płatnik lub inkasent był obowiązany dokonać wpłaty podatku na rachunek organu podatkowego. Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej podatnik ma prawo do zapłaty niższych odsetek za zwłokę, tj. w wysokości 75% obowiązującej „zwykłej” stawki odsetek podatkowych, jeśli:

• złożył prawnie skuteczną korektę deklaracji VAT wraz z uzasadnieniem jej przyczyn,

• w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia korekty zapłacił w całości zaległość podatkową wraz z odsetkami za zwłokę,

• nie znajdą zastosowania przepisy wyłączające zapłatę obniżonych odsetek od zaległości podatkowej wynikającej z korekty deklaracji VAT, o których mowa w art. 56 § 1b Ordynacji podatkowej (tj. sytuacji, w których korekta deklaracji VAT została dokonana w wyniku czynności sprawdzających lub została złożona po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej).

Wzór na naliczanie odsetek za zwłokę:

Poszczególne wzory i liczby oznaczają:

Kz - kwotę zaległości,

L - liczbę dni zwłoki,

O - stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,

365 - liczbę dni w roku,

On - kwotę odsetek,

Opz - kwotę odsetek po zaokrągleniu.

W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane według wzoru określonego powyżej, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy.

Wzór na naliczanie odsetek za zwłokę z zastosowaniem obniżonej stawki odsetek za zwłokę:

Poszczególne wzory i liczby oznaczają:

Kz - kwotę zaległości,

L - liczbę dni zwłoki,

O1 - obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,

365 - liczbę dni w roku,

On - kwotę odsetek,

Opz - kwotę odsetek po zaokrągleniu.

W przypadku zaległości podatkowej istniejącej w okresach, w których obowiązywały różne obniżone stawki odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych, odsetki są naliczane według wzoru określonego powyżej, odrębnie za każdy z tych okresów. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy.

Jeżeli wysokość obliczonych podatkowych odsetek za zwłokę nie przekracza 6,60 zł, to nie ma obowiązku ich zapłaty (art. 54 § 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej).

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Biuletyn VAT

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK