| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Od 1 stycznia 2011 r. nowe zasady rozliczania czasu pracy

Od 1 stycznia 2011 r. nowe zasady rozliczania czasu pracy

Od 1 stycznia 2011 r. zmienia się sposób liczenia obowiązującego pracowników wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach. 

Według nowych rozwiązań, jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy pracownika. Ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje takie zmiany, czeka na podpis prezydenta.

Zgodnie z dotychczasowymi regulacjami w przypadku obliczania wymiarów czasu pracy w okresach rozliczeniowych każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Zatem bez względu na to, czy u danego pracodawcy dniem wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia czasu pracy jest sobota, czy też każdy inny dzień od poniedziałku do piątku, wymiar czasu pracy tych pracowników będzie w poszczególnych miesiącach identyczny. Takie było również założenie przy wprowadzaniu tych przepisów do Kodeksu pracy w 2004 r. Po nowelizacji obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ponownie powrócimy do sposobu obliczania wymiarów czasu pracy sprzed 2004 r., który może powodować ustalenie różnych wymiarów dla pracowników w zależności od tego, jaki u danego pracodawcy dzień ustalono jako wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.

Zasady obliczania obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy począwszy od 2011 r. będą przedstawiały się następująco:

Okres rozliczeniowy - maj 2011 r.

Krok pierwszy

Mnożymy 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w tym okresie rozliczeniowym.

Zatem 40 godzin x 4 tygodnie = 160 godzin.

Krok drugi

Dodajemy do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

W naszym przykładzie dodamy 2 × 8 godzin (za 30 i 31 maja 2011 r.).

Łącznie 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin.

Krok trzeci

Od otrzymanej liczby godzin odejmujemy 8 godzin z tytułu każdego święta, które przypada w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela oraz w innym dniu niż dzień wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W maju 2011 r. są dwa święta: 1 maja (niedziela) i 3 maja (wtorek). Święto 1 maja nie obniży wymiaru czasu pracy pracowników. Natomiast święto 3 maja (wtorek) będzie obniżało wymiar czasu pracy pracownika wtedy, gdy wtorek nie będzie dla pracownika dniem wolnym od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (patrz krok 4).

Krok czwarty (obowiązujący od 1 stycznia 2011 r.)

Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy.

W tym momencie będzie dochodziło do ustalania różnych wymiarów czasu pracy obowiązujących pracowników w zależności od tego, który dzień został ustalony dla pracowników jako wolny wynikający z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jeżeli będzie to np. sobota, to wymiar czasu pracy pracowników w maju 2011 r. wyniesie 168 godzin, ponieważ obniży go święto, które przypada we wtorek 3 maja. Gdy będzie to wtorek, pracownicy przepracują 176 godzin w maju, gdyż święto 3 maja przypada w 2011 r. we wtorek, a zatem nie obniża wymiaru czasu pracy.

Tak ustalony przez pracodawcę wymiar czasu pracy powoduje, że pracownicy, których dzień wolny z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy przypadnie w święta, będą musieli w praktyce odpracowywać niejako dzień świąteczny. Ponadto nie tylko będą musieli pracować więcej, ale pomimo to otrzymają takie samo wynagrodzenie jak inni pracownicy, jeżeli zostało ono ustalone stawką miesięczną. W przypadku gdy pracownicy są wynagradzani stawką godzinową, otrzymają różne wynagrodzenie w zależności od wymiaru czasu pracy, który będzie ich obowiązywał. Z tego powodu przepisy mogą zostać uznane przez Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją RP.

Ze względu na różne wymiary czasu pracy pracownicy pracujący w nocy będą otrzymywać różne wysokości dodatków za pracę w nocy. Przy ustalaniu tych dodatków bierzemy bowiem pod uwagę wymiar czasu pracy w danym miesiącu, w którym doszło do pracy nocnej. Różne wymiary czasu pracy wpłyną również na ustalenie dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych z tytułu przekroczenia wymiaru średniotygodniowego. Wpływ na wysokość tych dodatków mają bowiem także wymiary czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Należy również pamiętać, że w związku z nowelizacją ustawy o dniach wolnych od pracy 6 stycznia każdego roku będzie obowiązywał zakaz pracy w placówkach handlowych. Zakaz ten dotyczy wszystkich pracowników w nich zatrudnionych, bez względu na rodzaj nawiązanej z nimi umowy o pracę (art. 1519a Kodeksu pracy). Zakaz nie dotyczy jednak właścicieli takich placówek, jak również osób zatrudnionych na podstawie np. umów cywilnoprawnych.

WAŻNE!

Po zmianie przepisów pracownicy zatrudnieni w placówkach handlowych nie będą mogli pracować 6 stycznia (święto Trzech Króli).

Od 2011 r. katalog świąt będących dniami wolnymi od pracy będzie wyznaczał 13 takich dni:

• 1 stycznia - Nowy Rok,

• 6 stycznia - Święto Trzech Króli,

• pierwszy dzień Wielkiej Nocy,

• drugi dzień Wielkiej Nocy,

• 1 maja - Święto Państwowe,

• 3 maja - Święto Narodowe Trzeciego Maja,

• pierwszy dzień Zielonych Świątek,

• dzień Bożego Ciała,

• 15 sierpnia - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

• 1 listopada - Wszystkich Świętych,

• 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

• 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

• 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia.

We wszystkich tych dniach placówki handlowe nie będą mogły powierzać pracy osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy.

• art. 130 i 1519a ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 182, poz. 1228

• art. 1 ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - Dz.U. Nr 4, poz. 28; ost.zm. Dz.U. z 1990 r. Nr 28, poz. 160

• art. 1 i 2 ustawy z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (ustawa do dnia oddania numeru do druku czekała na podpis Prezydenta)

Aleksander P. Kuźniar

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK