| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jak szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Jak szybko i skutecznie odzyskać swoje pieniądze?

Zapewne jak każdy przedsiębiorca zastanawiasz się, jak zminimalizować ryzyko związane z działalnością Twojej firmy. Sytuacja gospodarcza nie daje na razie pewności stabilnego rozwoju, a instytucje finansowe nie nabrały jeszcze na tyle zaufania do przedsiębiorców, aby przywrócić akcję kredytową zaspokajającą potrzeby rynku. W takich warunkach trzeba szczególnie dbać  o kondycję finansową swojej firmy.

Oczywiście nawet najbardziej przezorny przedsiębiorca może spotkać na swojej drodze firmę czy konsumenta, którzy nie zapłacą za produkty lub usługi. Czasem jedna niezapłacona faktura może zachwiać kondycją firmy. Gdy klienci i kontrahenci częściej spóźniają się z regulowaniem zobowiązań sytuacja staje się poważna. Co można zrobić, by nie dopuść do utraty płynności finansowej?


Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. to skuteczne narzędzie wspierające proces windykacji. Wierzyciel wpisując dłużnika do biura informacji gospodarczej daje sygnał innym uczestnikom rynku, że jest on niewiarygodnym partnerem. To poważna sankcja i ujma na reputacji, dlatego dłużnicy, w obawie przed wpisem, często od razu regulują swoje długi.

Teraz dzięki nowej ustawie z atutów Rejestru Dłużników ERIF mogą korzystać praktycznie wszyscy wierzyciele. Charakter długu nie ma praktycznie znaczenia (wyłączone są tylko zobowiązania publiczno-prawne). W ten sposób przedsiębiorcy zyskują dostęp do obszernej i wiarygodnej bazy danych o nierzetelnych płatnikach. Dopisując do niej swoich dłużników, eliminują z rynku niesolidne firmy.

Dopisanie informacji o zadłużeniu do bazy danych BIG stanowi ostrzeżenie przed nierzetelnym klientem czy kontrahentem dla innych przedsiębiorców korzystających z bazy. W przypadku osób fizycznych mogą one napotkać trudności z uzyskaniem kredytu bankowego, zakupami na raty, podpisaniem umowy z operatorem telewizji kablowej czy dostawcą internetu. W przypadku firm, niezależnie od zachwiania wizerunku dłużnika jako godnego zaufania partnera w interesach, w poważnym stopniu może ograniczyć mu dostęp do kredytu kupieckiego, a także do produktów finansowych oferowanych przez banki.

Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF wynika, że właśnie ta świadomość skutków wpisania do BIG często decyduje o podjęciu przez dłużników kroków w kierunku spłaty zadłużenia. Osoby, które otrzymają powiadomienia o wpisie do BIG, wiedzą, czego się spodziewać i starają się szybko uregulować zobowiązanie lub porozumieć się z wierzycielem.

Aby dowiedzieć się jak wpisać dłużnika do Rejestru Dłużników ERIF i odzyskać pieniądze bez płacenia prowizji, skorzystaj ze strony internetowej www.erif.pl  lub wyślij maila na adres info@erif.pl  

Największą wiedzą na temat biur informacji gospodarczej mogą pochwalić się osoby, które posiadają zadłużenie. Tak przedstawia się jeden z kluczowych wniosków badania „Wiedza Polaków o biurach informacji gospodarczej i postawy wobec niespłaconych długów” przeprowadzonego przez MillwardBrown SMG/KRC - Blisko połowa dłużników posiada dobrą lub bardzo dobrą orientację w temacie (47,8%).

Badanie pokazało również, że wpisanie do BIG jest postrzegane przez przeciętnego Polaka, jako poważna sankcja silnie motywująca do spłaty długów. Tak twierdzi 82% dłużników. Wśród ogółu konsumentów BIGi traktuje w ten sposób 2/3 osób.  Również przedstawiciele firm (76,8% badanych) silnie akcentują windykacyjny aspekt współpracy z rejestrami dłużników widząc w nich sposób na odzyskanie swoich pieniędzy.


Przedstawiciele przedsiębiorstw odpowiadający za kwestie finansowe firmy uważają biura informacji gospodarczej za jeden z najlepszych sposobów walki z niespłaconymi długami. Rejestry dłużników są wymieniane na trzecim miejscu po rozłożeniu zaległości na raty i negocjowaniu warunków spłaty długów, a więc po działaniach, które wierzyciel może realizować na własną rękę. Warto zauważyć, że biura informacji gospodarczej, pod względem skuteczności walki z długami, są już przez przedsiębiorców traktowane na równi z drogą sądową, która przecież wiąże się z wyższymi kosztami.


Dłużnicy często odmawiają spłaty zaległości twierdząc, że roszczenie uległo przedawnieniu. Jednak w takich przypadkach wierzyciele zgodnie z prawem mogą nadal domagać się spłaty, bo długi nawet przedawnione nie znikają. Narzędziem dyscyplinującym do uregulowania przedawnionych należności jest wpisanie ich danych do Rejestru Dłużników ERIF.

Wierzytelność dopisywana do BIG musi istnieć i być wymagalna. To najważniejszy warunek jaki musi spełniać dług, który wierzyciel chce wpisać. Natomiast przepisy nie mówią nic na temat przeterminowania należności. Może być ona przedawniona, bowiem przedawnienie nie ma wpływu na istnienie i wymagalność długu. Nawet gdy dłużnik podniesie przed sądem zarzut przedawnienia, powoduje to jedynie brak możliwości dochodzenia roszczenia na drodze sądowo-egzekucyjnej. Przedawniony dług staje się tzw. zobowiązaniem naturalnym, którego cechą jest to, że wierzyciel może domagać się od dłużnika zapłaty wyłącznie na drodze dobrowolnej - nie ma do swojej dyspozycji natomiast środków przymusu państwowego w postaci sądu i komornika.


Ryzyko wpisane jest w działalność każdego przedsiębiorcy, istnieje jednak prosty sposób, pozwalających na jego istotne zmniejszenie. Najważniejsze jest rozważne dobieranie kontrahentów i staranny wywiad na temat ich działalności, reputacji, a  przede wszystkim wiarygodności płatniczej. Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. może tu być nieocenionym źródłem unikatowych informacji na temat sytuacji finansowej firm, z którymi współpracujemy lub zamierzamy nawiązać relacje biznesowe.

Teraz przedsiębiorcy mają możliwość jeszcze dokładniejszego sprawdzania swoich potencjalnych klientów i kontrahentów. 14 czerwca 2010 r. weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Rozszerza ona znacznie katalog wierzycieli, którzy mogą przekazywać dane do BIG (między innymi o firmy windykacyjne i fundusze sekurytyzacyjne), a także otwiera katalog tytułów prawnych, z których może wynikać zadłużenie. Szacuje się, że w najbliższym czasie do BIG mogą trafić dane kilku milionów dłużników, których dotychczas nie można było dopisać. Proces ten już się dynamicznie rozpoczął. Np. Grupa Kapitałowa KRUK wpisała już do Rejestru Dłużników ERIF prawie 0,5 miliona osób zadłużonych. Przedsiębiorcy mogą z dużą większą dokładnością sprawdzać potencjalnych klientów czy kontrahentów. Poprawia to wydatnie bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Mając do dyspozycji narzędzie, które pozwala ocenić historię płatności danej firmy czy konsumenta, możemy ocenić ryzyko, jakie niesie ze sobą nawiązanie z nim współpracy. Informacja o nieopłaconym od miesięcy czynszu czy zaległych fakturach może okazać się bezcenna przy podejmowaniu decyzji o przyjęciu zlecenia czy związaniu się kontraktem z danym podmiotem. Wizja wielomiesięcznych kłopotów związanych z odzyskaniem pieniędzy może skutecznie zniechęcić nas do takiego kontrahenta. A tym samym uchronić przed stratami finansowymi i utratą płynności.


Wystarczy podpisać umowę z Rejestrem Dłużników ERIF BIG S.A. i założyć usługę Monitoringu, a informacja o każdej zmianie dotyczącej monitorowanego kontrahenta, zaraz po jej odnotowaniu w Systemie ERIF, zostanie wysłana wprost na skrzynkę e-mail. Aby uzyskać więcej informacji na temat tej usługi wyślij maila na adres info@erif.pl.

Polecamy artykuły

Źródło:

Krajowy Rejestr Długów BIG SA
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK