REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności a rachunek bankowy

Regina Drabik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatnik jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, mając na uwadze obniżenie kosztów, może dokonywać przelewów np. do urzędu skarbowego z rachunku osobistego, niezwiązanego z prowadzoną firmą?

Kwestię płatności reguluje art. 61 § 1 ordynacji podatkowej (o.p.), zgodnie z którym zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Nie dotyczy to jednak zapłaty podatków niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Ponadto nie obowiązuje - jak w przypadku transakcji gospodarczych - bariera kwotowa 15 000 euro. Powyższe oznacza, że w przypadku podatnika prowadzącego np. podatkową księgę przychodów i rozchodów zapłata zobowiązań podatkowych powinna nastąpić przez rachunek bankowy.

REKLAMA

REKLAMA

Jednak zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów formularzy (...) w zgłoszeniu identyfikacyjnym/aktualizacyjnym osoby fizycznej prowadzącej samodzielnie działalność gospodarczą (NIP-1) znajdują się następujące pola dotyczące rachunków bankowych:

1) w części B.7. - „Osobisty rachunek bankowy”, wraz z objaśnieniem „podanie informacji o rachunku bankowym nie jest obowiązkowe, jeżeli składający nie wybiera tej formy zwrotu nadpłaty podatku dochodowego. Na wskazany rachunek będą dokonywane ewentualne zwroty nadpłaty podatku dochodowego”,

2) w części C.2. - „Rachunki związane z działalnością gospodarczą”.

Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą powinno nastąpić za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz gdy jednorazowa wartość transakcji (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji. Przy czym przedsiębiorca, który jest członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, może realizować ten obowiązek za pośrednictwem wspomnianego rachunku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A zatem obowiązek dokonania płatności w sposób bezgotówkowy istnieje, gdy:

REKLAMA

1) podmiotem jest przedsiębiorca, a więc osoba fizyczna, osoba prawna czy jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą; ponadto za przedsiębiorców uznaje się wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej;

2) przedsiębiorca dokonuje transakcji handlowej, którą - stosownie do art. 2 w związku z art. 3 pkt 1 ustawy z 12 czerwca 2003 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz.U. Nr 139, poz. 1323 z późn.zm.) - jest umowa, z tym że jej przedmiotem jest odpłatne dostarczanie towaru lub odpłatne świadczenie usług, i - co istotne - zostaje ona zawarta w związku z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą lub zawodową;

3) stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca, zatem nie dotyczy to osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, np. konsumenta;

4) ten inny przedsiębiorca - strona transakcji - posiada rachunek bankowy;

5) jednorazowa wartość transakcji, i to bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro, przy czym przeliczenie na złote następuje według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji

Wskazana kwota nie jest wartością przypadkową. Taką wysokość wskazano bowiem w art. 8 ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1505 z późn.zm.), gdzie określono obowiązek rejestracji transakcji w podanej kwocie. Nie sposób również pominąć, iż pojęcie „jednorazowa wartość transakcji” (transakcji, o której mowa we wskazanej wyżej definicji) powinno oznaczać łączną wartość transakcji (np. zobowiązania) określoną w umowie handlowej. Tym samym należy uznać, że w przypadku transakcji w kwocie 80 000 zł, kiedy to płatność zgodnie z ustaleniami ma nastąpić w systemie ratalnym (8 rat po 10 000 zł), płatność musi być dokonana w formie bezgotówkowej.

6) przedsiębiorca dokonuje i przyjmuje płatności wynikające z transakcji handlowej, co może nastąpić przez: polecenie przelewu, kartę płatniczą, polecenie zapłaty, czek rozrachunkowy, a więc oczywiste jest, iż posiada rachunek bankowy w dowolnie wybranym banku, przy czym nie dookreślono, czy powinien to być rachunek tylko rozliczeniowy czy oszczędnościowo-rozliczeniowy (firmowy czy osobisty).

Należy w tym miejscu zauważyć, że zgodnie z art. 49 ust. 1 prawa bankowego banki mogą prowadzić w szczególności takie rodzaje rachunków bankowych, jak rachunki rozliczeniowe (w tym bieżące i pomocnicze), rachunki oszczędnościowe czy oszczędnościowo-rozliczeniowe. Jednak stosownie do ust. 3 tego przepisu dla osób fizycznych mogą być prowadzone wyłącznie rachunki oszczędnościowe czy rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe.

Niemniej jednak, skoro ustawodawca nie wskazał expressis verbis rodzaju rachunku bankowego, w ramach którego przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą dokonywałby transakcji gospodarczych, to należy przyjąć, że może to być również rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, więc również osobisty.

Mając na uwadze powyższe, należy uznać, iż od decyzji podatnika zależy, z jakiego konta dokona zapłaty podatków - osobistego czy firmowego.

Regina Drabik

Podstawa prawna:

• art. 61 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn.zm.),

• załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z 29 września 2009 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych (Dz.U. Nr 161, poz. 1282 z późn.zm.),

• art. 22 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 z późn.zm.),

• art. 49 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn.zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA