| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Co zmienia nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych

Co zmienia nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych

Każdy wierzyciel, zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca, będzie mógł przekazać do biur informacji gospodarczej (BIG) dane swojego dłużnika. Dotychczas takie prawo miała tylko ściśle określona przepisami grupa przedsiębiorców uprawnionych do przekazywania informacji o zobowiązaniach konsumentów.

Takie m.in. zmiany wprowadza nowa ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, która zastąpi ustawę z 14 lutego 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych określa zasady i tryb przekazywania informacji gospodarczych dotyczących wiarygodności płatniczej przedsiębiorców i konsumentów. Są to m.in. dane o zwłoce w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych (tzw. dane negatywne), dane o fakcie wypełnienia zobowiązań, które na żądanie dłużnika również mogą zostać udostępnione (tzw. dane pozytywne), oraz dane o posłużeniu się podrobionym lub cudzym dokumentem. Przedstawiamy najważniejsze zmiany przewidziane w nowej, nieobowiązującej jeszcze ustawie. Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia jej ogłoszenia.

Według nowej ustawy każdy wierzyciel, zarówno osoba fizyczna, jak i przedsiębiorca, będzie mógł przekazać do BIG-u informacje na temat swojego dłużnika. W przypadku osoby fizycznej osoba ta będzie musiała posiadać tytuł wykonawczy wystawiony przez sąd (art. 2 ust. 2 pkt 4 nowej ustawy). Dotychczas osoby fizyczne nie miały takiego uprawnienia.

Nowa ustawa posługuje się terminami „dłużnik” i „wierzyciel”, zamiast używanych w „starej” ustawie określeń „konsument” i „przedsiębiorca” (art. 2 nowej ustawy). Dzięki tej zmianie wierzyciele niebędący przedsiębiorcami zyskali możliwość mobilizowania dłużników do spłaty zadłużenia. Poza wymienionymi osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej z możliwości oferowanych przez biura informacji gospodarczej skorzystają też np. zakłady budżetowe gmin.

W nowej ustawie zrezygnowano z zamkniętej listy przedsiębiorców uprawnionych do przekazywania informacji o zobowiązaniach konsumentów (art. 7 starej ustawy). Oznacza to, że możliwość przekazywania informacji gospodarczej o zobowiązaniach dłużników zyskają również przedsiębiorcy zajmujący się profesjonalnym obrotem wierzytelnościami, czyli m.in. firmy windykacyjne.

Nowa ustawa rozszerza katalog tytułów prawnych uprawniających do przekazania informacji gospodarczych do biur. Dotychczas można było przekazywać do BIG dane o zobowiązaniach konsumentów powstałych z tytułu kredytu kupieckiego lub konsumenckiego albo umowy o przewóz osoby w regularnej komunikacji publicznej. Według nowej ustawy dodatkowo można informować o dłużniku będącym konsumentem, który jest zobowiązany także z tytułu umów o:

1) świadczenie usług pocztowych i telekomunikacyjnych,

2) przewóz osób i bagażu w komunikacji masowej,

3) dostarczanie energii elektrycznej, gazu i oleju opałowego,

4) dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków,

5) wywóz nieczystości,

6) dostarczanie energii cieplnej

(art. 14 ust. 1 pkt 1 nowej ustawy).

W przypadku przedsiębiorców do złożenia informacji uprawnia wierzyciela fakt powstania zobowiązania w związku z określonym stosunkiem prawnym. W szczególności tytułem uprawniającym do przekazania informacji gospodarczych jest umowa związana z wykonywaniem działalności gospodarczej.

W nowej ustawie doprecyzowano, że możliwość zgłoszenia dłużnika będącego konsumentem do BIG może nastąpić, gdy łączna kwota wymagalnych zobowiązań wobec wierzyciela przekroczy 200 zł oraz zobowiązanie jest wymagalne od 60 dni (art. 14 ust. 1 pkt 2 nowej ustawy). W przypadku dłużników niebędących konsumentami do zgłoszenia uprawnia m.in. łączna kwota wymagalnych zobowiązań dłużnika niebędącego konsumentem wobec wierzyciela wynosząca co najmniej 500 zł. Dodatkowym warunkiem jest, aby były one wymagalne od co najmniej 60 dni. Dotychczas brakowało zapisu, że zobowiązania muszą być wymagalne.

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kornat

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK