| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Do 25 kwietnia podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty odliczonego VAT

Do 25 kwietnia podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty odliczonego VAT

Podatnicy składający kwartalne deklaracje VAT-7K lub VAT-7D powinni w deklaracji za I kwartał składanej do 25 kwietnia 2010 r. rozliczyć roczną korektę VAT odliczonego w 2009 r.


Obowiązek korekty VAT naliczonego wynika z art. 91 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 3 tego przepisu korekty odliczonego VAT należy dokonać w pierwszej deklaracji rozliczeniowej roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Dla podatników rozliczających się kwartalnie taką deklaracją jest deklaracja za I kwartał 2010 r. składana do 25 kwietnia 2010 r.

Zasady korekty odliczonego VAT są takie same dla podatników składających deklaracje miesięczne, jak i kwartalne. Szczegółowo z zasadami korekty VAT odliczonego w 2009 r. można się zapoznać w raporcie Mk pt. „Jak przeprowadzić korektę po zakończeniu roku” - Mk nr 2/2009 - dostępnym również w Archiwum na www.mk.infor.pl. Na temat zasad korekty pisaliśmy również w Mk nr 3/2010.

Przypomnijmy tylko, że nie każdy podatnik musi dokonać korekty VAT odliczonego w 2009 r. Obowiązek korekty odliczonego VAT obejmuje przede wszystkim tych podatników, którzy prowadzą działalność „mieszaną”, czyli opodatkowaną i zwolnioną, albo tych podatników, u których zmieniło się prawo do odliczenia VAT naliczonego.

W efekcie korekty u podatnika może się zwiększyć lub zmniejszyć kwota VAT naliczonego przysługująca podatnikowi do odliczenia w 2009 r. W deklaracji znajduje się osobna rubryka, w której podatnik wykazuje kwotę różnicy pomiędzy kwotą podatku faktycznie odliczonego w 2009 r. a kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia VAT naliczonego obliczoną w wyniku korekty. W deklaracji osobno należy wykazać kwotę korekty VAT naliczonego związanego ze środkami trwałymi. Obowiązek korekty podatku odliczonego przy zakupie środków trwałych obejmuje bowiem pięcio- lub dziesięcioletnie okresy korekty (pięcioletnie w przypadku ruchomości, a dziesięcioletnie w przypadku nieruchomości). Osobno podatnik wykazuje kwotę korekty dotyczącą pozostałych nabyć. W tym przypadku okres korekty obejmuje tylko jeden (poprzedni) rok podatkowy.

• art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK