| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Do 25 kwietnia podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty odliczonego VAT

Do 25 kwietnia podatnicy rozliczający się kwartalnie powinni dokonać rocznej korekty odliczonego VAT

Podatnicy składający kwartalne deklaracje VAT-7K lub VAT-7D powinni w deklaracji za I kwartał składanej do 25 kwietnia 2010 r. rozliczyć roczną korektę VAT odliczonego w 2009 r.


Obowiązek korekty VAT naliczonego wynika z art. 91 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 3 tego przepisu korekty odliczonego VAT należy dokonać w pierwszej deklaracji rozliczeniowej roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Dla podatników rozliczających się kwartalnie taką deklaracją jest deklaracja za I kwartał 2010 r. składana do 25 kwietnia 2010 r.

Zasady korekty odliczonego VAT są takie same dla podatników składających deklaracje miesięczne, jak i kwartalne. Szczegółowo z zasadami korekty VAT odliczonego w 2009 r. można się zapoznać w raporcie Mk pt. „Jak przeprowadzić korektę po zakończeniu roku” - Mk nr 2/2009 - dostępnym również w Archiwum na www.mk.infor.pl. Na temat zasad korekty pisaliśmy również w Mk nr 3/2010.

Przypomnijmy tylko, że nie każdy podatnik musi dokonać korekty VAT odliczonego w 2009 r. Obowiązek korekty odliczonego VAT obejmuje przede wszystkim tych podatników, którzy prowadzą działalność „mieszaną”, czyli opodatkowaną i zwolnioną, albo tych podatników, u których zmieniło się prawo do odliczenia VAT naliczonego.

W efekcie korekty u podatnika może się zwiększyć lub zmniejszyć kwota VAT naliczonego przysługująca podatnikowi do odliczenia w 2009 r. W deklaracji znajduje się osobna rubryka, w której podatnik wykazuje kwotę różnicy pomiędzy kwotą podatku faktycznie odliczonego w 2009 r. a kwotą przysługującego podatnikowi odliczenia VAT naliczonego obliczoną w wyniku korekty. W deklaracji osobno należy wykazać kwotę korekty VAT naliczonego związanego ze środkami trwałymi. Obowiązek korekty podatku odliczonego przy zakupie środków trwałych obejmuje bowiem pięcio- lub dziesięcioletnie okresy korekty (pięcioletnie w przypadku ruchomości, a dziesięcioletnie w przypadku nieruchomości). Osobno podatnik wykazuje kwotę korekty dotyczącą pozostałych nabyć. W tym przypadku okres korekty obejmuje tylko jeden (poprzedni) rok podatkowy.

• art. 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 215, poz. 1666

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie VAT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

LingoLab.pl

Internetowa Szkoła Językowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK