REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić i złożyć pozew w elektronicznym postępowaniu upominawczym

Emilia Bartkowiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. wierzyciele, w tym m.in. przedsiębiorcy, mogą składać pozwy w postępowaniu upominawczym przez internet (tzw. e-pozwy). W drodze elektronicznego postępowania upominawczego można uzyskać m.in. wydanie przez sąd nakazu zapłaty.

Złożenie pozwu w formie elektronicznej jest prostsze niż składanie jego tradycyjnego odpowiednika i nie wymaga wizyty w sądzie. Niższa jest także opłata sądowa. Przedstawiamy krótką instrukcję rejestracji powoda w e-sądzie i składania e-pozwów.

REKLAMA

Kto może złożyć e-pozew

Z możliwości składania e-pozwów mogą korzystać trzy kategorie użytkowników:

• o profilu podstawowym (tj. osoby fizyczne, które są uprawnione do uwierzytelniania się na danym koncie),

• o profilu pełnomocnika zawodowego (radcowie prawni, adwokaci, rzecznicy patentowi, radcowie Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• o profilu powoda masowego (za których ustawa uznaje użytkowników komunikujących się z e-sądem za pomocą przeznaczonego do tego celu własnego oprogramowania).

Wymagania techniczne systemu teleinformatycznego dla utworzenia pism procesowych z wykorzystaniem przez użytkownika masowego własnego oprogramowania przeznaczonego do komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu udostępniane są za pośrednictwem stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl).

Gdzie należy przesyłać e-pozwy

E-pozwy należy kierować do Sądu Rejonowego w Lublinie, XVI Wydział Cywilny za pośrednictwem strony internetowej www.e-sad.gov.pl. Sąd ten, jako jedyny właściwy, został wyznaczony do rozpoznawania spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym, a zatem w elektronicznym postępowaniu upominawczym rozpoznaje on także sprawy należące według właściwości do innych sądów rejonowych.

Czy jest określony górny limit przedmiotu sporu

Nie. E-sąd rozpatruje wszystkie pozwy elektroniczne wnoszone z terenu całego kraju, bez względu na wartość przedmiotu sporu.

Zakres przedmiotowy tego postępowania obejmuje m.in. roszczenia pieniężne, na zasadzie analogicznej do regulacji zawartej w art. 498 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego; dalej: k.p.c. W elektronicznym postępowaniu upominawczym mogą być rozpatrywane również sprawy gospodarcze, jednak z wyłączeniem stosowania tych przepisów k.p.c., które regulują postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych.

Jakie są warunki techniczne złożenia e-pozwu

Złożenie pozwu (lub innego pisma procesowego) w elektronicznym postępowaniu upominawczym następuje poprzez wniesienie go tzw. drogą elektroniczną do e-sądu. Jest to możliwe pod warunkiem posiadania aktywnego konta użytkownika w systemie teleinformatycznym e-sądu oraz legitymowania się ważnym certyfikatem służącym do składania podpisu elektronicznego.

PRZYKŁAD

Rejestracja konta w systemie (https://www.e-sad.gov.pl/rejestracjaUzytkownika.aspx)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Jak się zarejestrować jako użytkownik

REKLAMA

Rejestracja w systemie teleinformatycznym odbywa się poprzez stronę www.e-sad.gov.pl. Na tej stronie internetowej, w zakładce „Rejestracja konta użytkownika”, znajdą Państwo wniosek rejestracyjny konta użytkownika. Pola oznaczone gwiazdką (*) są polami obowiązkowymi. Rejestracja konta użytkownika, uwierzytelnianie użytkownika, składanie pism procesowych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu są operacjami w pełni bezpiecznymi, realizowanymi za pośrednictwem łącz szyfrowanych (https).

Pełnomocnicy zawodowi (radcowie prawni, adwokaci) po wypełnieniu, wydrukowaniu i podpisaniu wniosku rejestracyjnego pobranego ze strony www.e-sad.gov.pl muszą go złożyć do właściwej okręgowej izby radców prawnych/okręgowej rady adwokatów. Wniosek rejestracyjny konta użytkownika właściwa rada danego samorządu przesyła e-sądowi (tj. Sądowi Rejonowemu w Lublinie, XVI Wydział Cywilny) po potwierdzeniu danych w nim zawartych.

Konto użytkownika w systemie teleinformatycznym zostaje założone po podaniu przez wnioskodawcę imion i nazwiska, numeru PESEL, numeru dokumentu tożsamości, miejsca urodzenia, adresu poczty elektronicznej, adresu do korespondencji, wskazaniu nazwy użytkownika i hasła oraz po dokonaniu automatycznej weryfikacji imion, nazwiska oraz numeru PESEL w zbiorze PESEL.

WAŻNE!

Każdy użytkownik ma obowiązek niezwłocznie aktualizować dane wskazane we wniosku rejestracyjnym.

Warunki, jakim powinno odpowiadać hasło dostępowe do konta danego użytkownika, są udostępniane przez e-sąd. Przez hasło rozumie się poufne dane do składania podpisu elektronicznego. Użytkownik za pośrednictwem systemu teleinformatycznego jest uprawniony do zmiany tego hasła.

Jak jest udostępniane konto (uwierzytelnienie)

Zarejestrowane konto jest udostępniane użytkownikowi wyłącznie po uwierzytelnieniu. W przypadku pełnomocników zawodowych (radców prawnych, adwokatów) uwierzytelnienie następuje za pomocą podpisu elektronicznego. W przypadku użytkownika będącego osobą fizyczną, a nie będącego pełnomocnikiem zawodowym, uwierzytelnienie następuje przez podanie nazwy użytkownika i hasła.

Uwierzytelnienie następuje w systemie teleinformatycznym, na stronie internetowej www.e-sad.gov.pl, w zakładce „Panel logowania”.

Po dokonaniu przez użytkownika uwierzytelnienia, tj. po dokonaniu przez system jego identyfikacji na potrzeby uzyskania przez niego dostępu do konta, użytkownik może wnieść pismo procesowe w elektronicznym postępowaniu upominawczym.

UTWORZENIE I WNIESIENIE PISMA PROCESOWEGO W ELEKTRONICZNYM POSTĘPOWANIU UPOMINAWCZYM KROK PO KROKU

I. Wniesienie e-pozwu

1. Wniesienie pisma procesowego (e-pozwu) za pomocą systemu teleinformatycznego przez użytkownika (osobę fizyczną, która jest uprawniona do uwierzytelniania się na danym koncie).

Wniesienie e-pozwu następuje poprzez:

a) uwierzytelnienie użytkownika,

b) utworzenie pisma w systemie teleinformatycznym,

c) nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę (jeżeli z wniesieniem danego pisma związana jest opłata sądowa).

2. Wniesienie pisma lub pism przez użytkownika masowego.

Użytkownik masowy tworzy pismo procesowe z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do jego komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu. Wniesienie e-pozwu następuje poprzez:

a) utworzenie pisma z wykorzystaniem własnego oprogramowania przeznaczonego do komunikacji z systemem teleinformatycznym e-sądu,

b) uwierzytelnienie użytkownika,

c) wprowadzenie pisma do systemu teleinformatycznego,

REKLAMA

d) nieodwracalne zainicjowanie procedury uiszczenia opłaty sądowej za pomocą udostępnianego przez system teleinformatyczny mechanizmu zapewniającego identyfikację wnoszącego opłatę (jeżeli z wniesieniem danego pisma związana jest opłata sądowa).

3. Użytkownik będący radcą prawnym, adwokatem, rzecznikiem patentowym lub radcą Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa może tworzyć i wnosić pisma procesowe zarówno tak jak użytkownik o profilu podstawowym, jak i użytkownik masowy.

 

II. Potwierdzenie wniesienia e-pozwu

Niezwłocznie po wniesieniu pisma procesowego do e-sądu w opisany sposób system teleinformatyczny wytwarza elektroniczne potwierdzenie wniesienia pisma i automatycznie umieszcza je w elektronicznych aktach sprawy.

Jeżeli do wniesienia pisma procesowego w elektronicznym postępowaniu upominawczym wymagane jest łączne współdziałanie więcej niż jednej osoby, po utworzeniu pisma w systemie teleinformatycznym wymagane jest także:

a) wskazanie przez użytkownika sposobu reprezentacji oraz nazw użytkowników dla pozostałych osób, które są uprawnione do łącznego działania za stronę, i zatwierdzenie treści pisma bez jego wniesienia,

b) ujawnienie pisma w systemie teleinformatycznym pozostałym użytkownikom,

c) zatwierdzenie treści tego pisma procesowego przez pozostałych użytkowników.

III. Data wniesienia e-pozwu

Datą wniesienia pisma procesowego (e-pozwu) drogą elektroniczną jest data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego e-sądu.

Załączniki do pozwu

W pozwie o wydanie nakazu zapłaty w elektronicznym postępowaniu upominawczym powód ma obowiązek wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Dowodów tych nie należy dołączać do pozwu. Pozew powinien zawierać numer:

1) PESEL powoda będącego osobą fizyczną, jeżeli jest on obowiązany do jego posiadania,

2) NIP powoda niebędącego osobą fizyczną, jeżeli powód jest obowiązany do jego posiadania, oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym, a w przypadku jego braku, numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji.

Opłacenie pozwu

W elektronicznym postępowaniu upominawczym opłaty sądowe należy uiszczać wyłącznie za pomocą mechanizmów gwarantujących nieodwracalne zainicjowanie procedury opłacenia pisma i identyfikację wnoszącego opłatę, udostępnionych przez system teleinformatyczny e-sądu. Na koszty związane ze złożeniem pozwu w formie elektronicznej składają się dwa elementy: opłata sądowa od pozwu oraz opłata manipulacyjna (prowizja) za uregulowanie tej opłaty w formie elektronicznej.

Od pozwu wnoszonego w elektronicznym postępowaniu upominawczym pobierana jest czwarta część opłaty sądowej, przy czym nie może być ona mniejsza aniżeli 30,00 zł (art. 19 ust. 2 pkt 2 i art. 20 ust. 1 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych; dalej: ustawa o kosztach). W zależności od wartości przedmiotu sporu będzie to czwarta część od opłaty stałej wskazanej dla postępowania uproszczonego (np. 1/4 z 300,00 zł - art. 28 ustawy o kosztach), albo też czwarta część od opłaty sądowej pobieranej w zwykłym postępowaniu (tj. 1/4 z 5% - art. 13 ustawy o kosztach).

Do opłaty sądowej doliczana jest opłata manipulacyjna na rzecz operatora płatności (eCard SA). Jest ona uzależniona od wysokości opłaty sądowej i wynosi od 1,80% do 2,60% opłaty sądowej.

WAŻNE!

System teleinformatyczny obsługujący elektroniczne postępowanie upominawcze umożliwia wniesienie pisma podlegającego opłacie tylko po stwierdzeniu, że pismo zostało opłacone.

Doręczenie e-pozwu

Doręczenie elektroniczne pism w elektronicznym postępowaniu upominawczym wymaga zamieszczenia doręczanego pisma w elektronicznych aktach sprawy oraz odbioru korespondencji. System teleinformatyczny e-sądu, niezwłocznie po doręczeniu pisma w sposób wyżej opisany, wytwarza i automatycznie umieszcza w elektronicznych aktach sprawy elektroniczne potwierdzenie odbioru korespondencji, wskazujące:

a) doręczane pismo,

b) użytkownika, któremu pismo doręczono,

c) datę i sposób doręczenia.

Użytkownik może wskazać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego e-sądu użytkowników uprawnionych do odbioru pism, a także w każdym czasie zmienić takie wskazanie.

Dostęp do akt sprawy

Uprawniony użytkownik, w toku sprawy, poprzez swoje konto ma wgląd do elektronicznych akt sprawy za pośrednictwem strony internetowej www.e-sad.gov.pl - zakładka: „Dostęp do akt sprawy i nakazów”.

• art. 1 ustawy z 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. Nr 26, poz. 156

• art. 50528-50537 ustawy z 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. Nr 43, poz. 296; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 3, poz. 13

• § 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie trybu doręczeń elektronicznych w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1831

• § 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 18 grudnia 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 221, poz. 1747

• § 1-5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1832

• § 2-5 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 grudnia 2009 r. w sprawie trybu zakładania konta oraz sposobu posługiwania się podpisem elektronicznym w elektronicznym postępowaniu upominawczym - Dz.U. Nr 226, poz. 1830

• § 1-2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 15 grudnia 2009 r. w sprawie ustalenia sądu rejonowego, któremu przekazuje się rozpoznawanie spraw w elektronicznym postępowaniu upominawczym należących do właściwości innych sądów rejonowych - Dz.U. Nr 220, poz. 1728

• art. 13, 19, 20 i 28 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. Nr 167, poz. 1398; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 26, poz. 156

Emilia Bartkowiak

aplikant radcowski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA