| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Bezzwrotna pomoc dla firm

Bezzwrotna pomoc dla firm

W marcu 2010 r. ma ruszyć nowy program pomocowy dla firm. Granty mogą sięgnąć nawet 500 mln euro dla przedsiębiorcy.


W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego powstaje nowy program pomocowy dla przedsiębiorstw. Rozporządzenie określające zasady udzielania dotacji ma wejść w życie do końca marca 2010 r. Wsparcie ma mieć formę bezzwrotnych grantów na inwestycję.

Według projektu rozporządzenia, o pomoc będą mogły ubiegać się firmy, które nie były zagrożone 1 lipca 2008 r., ale z powodu kryzysu finansowego i gospodarczego stały się zagrożone po tym terminie. W odróżnieniu więc od ustawy antykryzysowej (weszła w życie 22 sierpnia 2009 r.), która uzależnia przyznanie pomocy m.in. od spełnienia sztywnego kryterium spadku dochodów, nowy program pomocowy nie określa autorytarnie, co oznacza „zagrożenie”.

Jeżeli urzędnicy nie narzucą w tym względzie własnych wymagań, program może się stać atrakcyjną formą wsparcia dla firm.

O dotacje nie będą mogły ubiegać się firmy z sektora rybołówstwa i produkcji rolnej oraz niektórych firm przetwórstwa i obrotu produktami rolnymi. Wsparcia nie będzie można przeznaczyć na produkcję przeznaczoną na eksport. Nie dostanie jej również przedsiębiorca, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy publicznej.

Program pomocowy ma być finansowany z regionalnych programów operacyjnych, a decyzje o przystąpieniu do niego będą podejmować marszałkowie województw. Dotacje otrzymają więc tylko firmy z województw, które przystąpiły do programu. Najprawdopodobniej nie wszystkie regiony będą go wdrażać.

Ponadto władze regionów, które będą realizować program, określą też szczegółową procedurę przyznawania pomocy. Sukces nowego instrumentu wspierania przedsiębiorców zależy więc od samorządów i od tego, czy uda im się szybko przygotować zaplecze administracyjne dla programu. Jest to tym bardziej ważne, że dotację mogą być przyznawane tylko do końca 2010 r.

Ze środków programu można będzie realizować lub kontynuować inwestycje związane z produkcją, świadczeniem usług, zmianą profilu oraz zakupem usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych związanych z poprawieniem efektywności firmy. Do wydatków kwalifikowanych będą zaliczane koszty:

• zakupu materiałów budowlanych, maszyn, urządzeń technicznych, narzędzi, przyrządów i aparatury;

• zakupu nowych lub używanych środków trwałych w rozumieniu przepisów o rachunkowości oraz ich instalację i uruchomienie, jeżeli będą:

- wykorzystywane wyłącznie na cele projektu objętego pomocą,

- podlegać amortyzacji zgodnie z przepisami o rachunkowości,

- nabyte od osób trzecich niezależnych od wspieranej firmy na warunkach rynkowych,

- stanowić aktywa przedsiębiorcy firmy przez co najmniej 5 lat, a w przypadku mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy - co najmniej 3 lata;

• adaptacji gruntów, budynków, budowli, maszyn, urządzeń, aparatury lub wyposażenia (m.in. wyburzenia, rozbiórki, rekultywacji terenu, robót budowlanych, remontów, modernizacji, adaptacji oraz budowa, przebudowa, modernizacja infrastruktury technicznej, przede wszystkim wodnej, kanalizacyjnej, transportowej, energetycznej, gazowej, deszczowej, telekomunikacyjnej oraz sieci specjalistycznych);

• nadzoru technicznego i budowlanego;

• kupna wartości niematerialnych i prawnych w formie patentów, licencji, know-how, nieopatentowanej wiedzy technicznej, technologicznej lub z zakresu organizacji i zarządzania;

u zakupu usług doradczych, prawnych, finansowych lub technicznych, bezpośrednio prowadzących do poprawy efektywności firmy.

Pomoc dla jednego przedsiębiorcy może sięgnąć 500 tys. euro i 100% kosztów kwalifikowanych. Dobrą wiadomością jest także to, że pomoc ta może był łączona z innymi dotacjami, bez względu na ich formę czy źródło (np. z pomocą regionalną). Wyjątkiem jest pomoc de minimis.

Przedsiębiorca, który otrzyma dotację, nie będzie mógł znacząco zmodyfikować projektu przez 5 lat. Przy czym mikro, małe i średnie firmy mogą zwrócić się do samorządu województwa, by ograniczył ten okres do lat 3. Wymiana maszyn i urządzeń w tym okresie nie będzie traktowana jako modyfikacja projektu.

Podstawą przyznania wsparcia będzie wniosek zawierający:

1) nazwę przedsiębiorcy;

2) tytuł i miejsce realizacji projektu;

3) cel realizacji projektu;

4) opis projektu;

5) opis rezultatów realizacji projektu;

6) planowane terminy rozpoczęcia i zakończenia realizacji projektu;

7) wartość projektu;

8) wydatki kwalifikowane;

9) wnioskowaną kwotę dofinansowania;

10) źródła finansowania projektu.

Do wniosku przedsiębiorca będzie musiał dołączyć dokumenty pozwalające ocenić jego sytuację finansową. Przy czym listę tych dokumentów określi samorząd województwa. Najprawdopodobniej więc będą się one różnić w zależności od regionu.

Przed udzieleniem dotacji przedsiębiorca będzie też musiał przedstawić oświadczenia o otrzymanej pomocy publicznej.

Anna Wiśniewska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Twój Biznes

Zdjęcia


Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK