REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak liczyć okresy wypowiedzenia?

Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska
okresy wypowiedzenia umowy o pracę
okresy wypowiedzenia umowy o pracę
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sposób liczenia okresów wypowiedzeń zależy od tego, czy określone są w dniach, tygodniach czy miesiącach.

Zobacz: Wypowiedzenie umowy o pracę w 2018 r. 

REKLAMA

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę określone w kodeksie pracy zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i czasu jej trwania. Ponadto ich długość może zależeć od długości zatrudnienia u danego pracodawcy (umowa na czas nieokreślony), od długości okresu próbnego (umowa na okres próbny) lub od celu zawarcia umowy (umowa na czas określony).

Zobacz: Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy lub płacy

Okresy wypowiedzenia wynoszą w przypadku umowy o pracę na okres próbny (art. 34 k.p.):

- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,

- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące,

w przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony (art. 36 k.p.):

- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata,

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

w przypadku umowy o pracę na czas określony:

- 2 tygodnie, jeżeli umowa zawarta została na okres dłuższy niż 6 miesięcy, a strony stosunku pracy tak w niej postanowią (art. 33 k.p.),

- 3 dni robocze, jeżeli podpisano umowę o pracę na zastępstwo (art. 331 k.p.).

Zobacz: Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Okresy wypowiedzenia określone w tygodniach i miesiącach

Sposób obliczania okresów wypowiedzenia określonych w tygodniach i miesiącach wymienia art. 30 § 21 k.p. Zgodnie z tym przepisem okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Oznacza to, że np. jednomiesięczne wypowiedzenie złożone w środku miesiąca kalendarzowego i tak upłynie z końcem następnego miesiąca kalendarzowego.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik przepracował u jednego pracodawcy 5 lat na umowę na czas nieokreślony. Rozwiązanie umowy z takim pracownikiem następuje z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia (art. 36 § 1 pkt 3 k.p.). Oświadczenie o rozwiązaniu umowy w tym trybie pracodawca złożył pracownikowi 3 kwietnia danego roku, a 3-miesięczny okres wypowiedzenia upłynie po 3 miesiącach, ale nie 3 lipca, tylko w ostatnim dniu trzeciego miesiąca, czyli 31 lipca. W rzeczywistości okres wypowiedzenia wynosi więc prawie 4 miesiące.

Wskazany w art. 30 § 21 k.p. sposób dotyczy zarówno okresów wypowiedzenia przewidzianych w kodeksie pracy, jak i tych zastrzeżonych w układach zbiorowych pracy, jeśli są określone w tygodniach lub miesiącach.

Nie ma znaczenia, czy ostatni dzień wypowiedzenia wypadnie w niedzielę lub święto, gdyż dniem rozwiązania umowy będzie ostatni dzień miesiąca lub odpowiednio sobota.

Jeżeli z tego powodu, że rozwiązanie umowy przypada na niedzielę lub święto, pracodawca nie może wydać pracownikowi świadectwa pracy w tym dniu, powinien to uczynić nie później niż w ciągu 7 dni od dnia ustania stosunku pracy, przesyłając świadectwo pracy pracownikowi lub osobie upoważnionej przez pracownika na piśmie za pośrednictwem poczty albo doręczając je w inny sposób (§ 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania - Dz.U. Nr 60, poz. 282 z późn.zm.).

Zobacz: Różne okresy wypowiedzenia umów na czas określony

Okresy wypowiedzenia określone w dniach

W taki sposób wskazane okresy obowiązują przy umowie o pracę na zastępstwo i przy umowie na okres próbny, krótszy niż 2 tygodnie, i wynoszą 3 dni robocze (art. 331 i art. 34 pkt 1 k.p.). Kodeks pracy nie zawiera definicji „dni robocze” ani nie przewiduje sposobu obliczania tak określonych okresów wypowiedzenia. Dlatego tym razem należy odwołać się do regulacji kodeksu cywilnego dotyczącej terminów. Zgodnie z art. 111 k.c. termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia, a przy jego obliczaniu nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło zdarzenie będącego początkiem tego terminu - w tym wypadku dnia złożenia wypowiedzenia.

PRZYKŁAD

REKLAMA

Pracownik zatrudniony na okres próbny wynoszący 12 dni otrzymał wypowiedzenie 1 października danego roku. Do obliczenia 3-dniowego okresu wypowiedzenia nie wlicza się dnia, w którym nastąpiło wypowiedzenie (zdarzenie), tj. 1 października, a więc zaczyna on biec dopiero od następnego dnia. W rezultacie umowa ta rozwiąże się 4 października.

Przy obliczaniu okresów wypowiedzenia określonych w dniach nie uwzględnia się niedziel i świąt. Przez „dni robocze” należy rozumieć wszystkie dni powszednie (zaznaczone w kalendarzu na czarno) z pominięciem niedziel i świąt, które zgodnie z art. 1519 § 1 k.p. są dniami wolnymi od pracy (zaznaczone w kalendarzu na czerwono).

Jak obliczać okresy wypowiedzenia

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na zastępstwo ma zgodnie z harmonogramem wolne piątki i soboty, pozostałe dni, w tym niedziele, są dla niego dniami pracującymi. W czwartek 13 grudnia danego roku pracodawca wręczył mu wypowiedzenie. Trzydniowy okres wypowiedzenia upłynie w poniedziałek 17 grudnia i w tym dniu umowa o pracę się rozwiąże. Nie wlicza się do niego dnia wręczenia wypowiedzenia (czwartku 13 grudnia) ani niedzieli wypadającej 16 grudnia.

Nie chodzi tu przy tym o dni pracujące konkretnego pracownika, któremu wręczane jest wypowiedzenie. Przy obliczaniu 3-dniowego okresu wypowiedzenia nie ma bowiem znaczenia, czy dni, na które przypada okres wypowiedzenia, są według harmonogramu dniami pracy czy dniami wolnymi dla tego pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy na podstawie umowy na zastępstwo. Zgodnie z grafikiem jego dni robocze wypadają 5, 7 i 9 listopada danego roku. Pracodawca wypowiedział mu umowę o pracę 5 listopada. W tym wypadku 3-dniowy okres wypowiedzenia rozpoczął się 6 listopada, a upłynie 8 listopada, mimo że dla pracownika zarówno pierwszy, jak i ostatni dzień wypowiedzenia jest dniem wolnym od pracy. Gdyby za „dni robocze” uznawać tylko dni pracujące tego pracownika, wówczas trzeci dzień okresu wypowiedzenia upływałby de facto dopiero 12 listopada, a więc po 7 dniach od chwili wręczenia wypowiedzenia, a nie po 3 dniach.

Zobacz: Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Okresy wypowiadania umów o pracę określone w kodeksie pracy nie są sztywne. Zgodnie z art. 36 § 6 k.p. strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia umowy o pracę przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy, a ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy zwalnianemu pracownikowi przysługiwał 3-miesięczny okres wypowiedzenia ze względu na staż pracy u danego pracodawcy, strony mogą według swojej woli ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy np. po 2 miesiącach. Nie ma też przeszkód co do przedłużania wymienionych w kodeksie okresów wypowiedzenia przez strony, jeżeli jest to korzystniejsze dla pracownika (art. 18 § 2 k.p.).

Ewa Przedwojska 

Podstawa prawna:

• ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn.zm.),

• rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282 z późn.zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA