| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Jaką zaliczkę na podatek wpłacić w grudniu

Jaką zaliczkę na podatek wpłacić w grudniu

Zaliczka na podatek dochodowy w grudniu 2009 r. powinna być wpłacona na konto urzędu skarbowego na dotychczasowych, niezmienionych zasadach w stosunku do roku 2008. Różnice wynikają wyłącznie z przyjętej formy opodatkowania oraz metody wpłacania zaliczek. Omawiamy je poniżej.

PRZYKŁAD

Pan Kowalski prowadzi indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Jako tzw. mały podatnik zaliczki na pdof wpłaca kwartalnie. Zaliczka wyliczona z działalności gospodarczej za III kwartał 2009 r. wynosi 345 zł. Zaliczkę za III kwartał podatnik powinien wpłacić do 20 października 2009 r. Zaliczkę za IV kwartał powinien wpłacić do 21 grudnia 2009 r.* również w kwocie 345 zł.

* Termin przesunięty, bo 20 grudnia przypada w niedzielę.

U podatników pdop, których rok podatkowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, zaliczkę za ostatni kwartał roku należy wpłacić w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do 20. dnia ostatniego miesiąca danego roku podatkowego.

Zaliczki w formie uproszczonej mogą wpłacać zarówno podatnicy pdop, jak i pdof. W przypadku podatników pdof mogą je wpłacać podatnicy opodatkowani zarówno według skali podatkowej, jak i podatkiem liniowym (art. 44 ust. 6b updof). Dla podatników pdof podstawą obliczenia zaliczki jest dochód, a dla podatników pdop podatek należny z zeznania podatkowego złożonego:

• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo

• w roku podatkowym poprzedzającym dany rok o dwa lata, jeżeli w roku powyższym w zeznaniu nie wykazano dochodu opodatkowanego.

U podatników pdof miesięczna zaliczka wynosi 1/12 kwoty podatku obliczonego od powyższego dochodu według stawki obowiązującej w bieżącym roku (art. 44 ust. 6b updof). U podatników pdop miesięczna zaliczka wynosi 1/12 podatku należnego z zeznania podatkowego wziętego do wyliczenia (art. 25 ust. 6 updop).

Zaliczkę za dany miesiąc należy wpłacić do 20. dnia następnego miesiąca. Zaliczkę za grudzień wpłacić należy w terminie do 20 grudnia w wysokości zaliczki za listopad. Oznacza to, że również przy uproszczonej metodzie wpłaty zaliczek zaliczkę za listopad 2009 r. podatnik pdof i pdop wpłaci w podwójnej wysokości.

PRZYKŁAD

Spółdzielnia wybrała w 2009 r. uproszczoną metodę wpłacania zaliczek. Podstawą ich obliczenia był podatek należny wykazany w zeznaniu CIT-8 za 2007 r., które zostało złożone w 2008 r. Zaliczka wyliczona na tej podstawie wynosiła 1346 zł. Zaliczka do wpłaty za listopad 2009 r. wynosi 1346 zł. Spółdzielnia wpłaci w terminie do 21 grudnia 2009 r.* zaliczkę w podwójnej wysokości, tj. w kwocie 2692 zł.

* Termin przesunięty, bo 20 grudnia przypada w niedzielę.

Podatnicy obu podatków dochodowych mogą również korzystać z kredytu podatkowego. Przy korzystaniu z kredytu podatkowego podatnicy nie mają jednak obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 7a updof, art. 25 ust. 11 updop).

W bieżącym roku nie obowiązują jeszcze rozwiązania, które przewidują przesunięcie terminu zapłaty zaliczki za grudzień na styczeń następnego roku. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami przesunięcie terminu wpłaty zaliczki za grudzień powinno nastąpić w 2010 r. Tak się jednak raczej nie stanie. W obecnym momencie w Sejmie znajduje się nowelizacja ustaw o podatku dochodowym, która zakłada przesunięcie tego rozwiązania na 2012 r.

• art. 44 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 168, poz. 1323

• art. 25 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 165, poz. 1316

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Bryła

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK