| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych

Wniosek o refundację wynagrodzeń młodocianych

15 listopada mija termin na złożenie wniosku o zawarcie umowy o refundację wynagrodzeń młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych. Wniosek ten pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców składa w centrum edukacji i pracy młodzieży działającym w OHP.


O refundację wynagrodzeń młodocianych i składek na ubezpieczenia społeczne od tych wynagrodzeń ubiegać się może pracodawca, który zamierza zatrudnić młodocianych, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:

• zamierza zatrudnić ich w zawodach określonych w ogłaszanym w wojewódzkim dzienniku urzędowym wykazie zawodów (warto zatem przed zatrudnieniem młodocianych zapoznać się z aktualnym wykazem obowiązującym w danym województwie) - informacje te najłatwiej uzyskać w wojewódzkich urzędach pracy,

• spełnia warunki (pracodawca, osoba prowadząca w jego imieniu zakład pracy lub osoba zatrudniona u niego) do prowadzenia przygotowania zawodowego w zakresie wymagań zawodowych i pedagogicznych określonych w przepisach regulujących odbywanie przygotowania zawodowego.

Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej refundowania pracodawcy kosztów wynagrodzeń i składek od nich z tytułu zatrudniania pracowników młodocianych należy złożyć do centrum edukacji i pracy młodzieży, właściwego ze względu na miejsce odbywania przez młodocianego przygotowania zawodowego. Centrum to działa w Wojewódzkiej Komendzie OHP (adresy WK OHP znajdują się na stronie: www.ohp.pl).

Wniosek o zawarcie umowy dotyczącej młodocianych, którzy dokształcają się w formach szkolnych, pracodawca lub w jego imieniu organizacja zrzeszająca pracodawców może złożyć w centrum edukacji w terminie od 1 stycznia do 15 listopada każdego roku.

Pracodawca otrzymujący refundację musi zobowiązać się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich młodocianych finansowanych z Funduszu Pracy przez 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego.

Maksymalna wysokość refundacji jest ograniczona - nie może przekraczać wysokości wynagrodzenia młodocianych ustalonego w przepisach oraz opłacanych od tego wynagrodzenia składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracodawcę.

Oznacza to, że pracodawca na jednego pracownika młodocianego uzyska refundację w wysokości*:

• w pierwszym roku nauki - 123,26 zł + 17,58 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%),

• w drugim roku nauki - 154,07 zł + 21,97 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%),

• w trzecim roku nauki - 184,89 zł + 26,37 zł (składki na ubezpieczenia społeczne liczone od tej kwoty obciążające pracodawcę: ubezpieczenie emerytalne - 9,76% i rentowe - 4,5%).

Refundację zwiększa się o kwoty składek na ubezpieczenie wypadkowe obciążających pracodawcę. Składka ta jest zróżnicowana dla poszczególnych płatników składek i ustalana w zależności od poziomu zagrożeń zawodowych i skutków tych zagrożeń. Wynosi ona od 0,67% do 3,33%.

Wzory wniosków kierowanych do centrum edukacji oraz umowy o refundację zostały zamieszczone w załącznikach do rozporządzenia w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom.

Wniosek o zawarcie umowy może dotyczyć:

• nie więcej niż trzech młodocianych, jeżeli pracodawca zatrudnia wyłącznie młodocianych,

• młodocianych w liczbie nieprzekraczającej trzykrotnej liczby zatrudnionych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy na czas nieokreślony niebędących młodocianymi.

PRZYKŁAD

Pracodawca zatrudnia 15 pracowników. Dwóch z nich pracuje na podstawie umów na okres próbny (pełny etat), dwóch na podstawie umów o pracę na czas określony (pełny etat), pozostali pracownicy zatrudnieni są na podstawie umów na czas nieokreślony (4 na 1/2 etatu, pozostali na pełny etat).

Przy ustalaniu liczby pracowników, od których zależeć będzie maksymalna liczba młodocianych, za których pracodawca będzie mógł uzyskać refundację, bierzemy pod uwagę tylko pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony (w tym przypadku 11 osób). Musimy jednak dokonać przeliczenia na pełne etaty:

4 x 1/2 etatu = 2 etaty.

Łącznie mamy zatem 9 pełnych etatów, czyli pracodawca może ubiegać się o refundację maksymalnie za 27 pracowników młodocianych.

• § 2-6 i załączniki do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 26 kwietnia 2007 r. w sprawie refundowania ze środków Funduszu Pracy wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom - Dz.U. Nr 77, poz. 518; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 235, poz. 1601

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

 

* Podane kwoty dotyczą miesięcznych wynagrodzeń młodocianych w okresie wrzesień-listopad 2009 r.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK