| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Kredyty dla przedsiębiorstw

Kredyty dla przedsiębiorstw

Sytuacja na rynku kredytowym w kraju nadal nie jest dobra, mimo pozytywnych sygnałów dotyczących stanu gospodarki. Większość banków stale zaostrza kryteria. Oczekiwania bankowców dotyczące III kwartału wiążą się z dalszym, spodziewanym zaostrzaniem polityki kredytowej względem przedsiębiorstw.

Banki zakładają dalsze zaostrzenie polityki kredytowej względem przedsiębiorstw w III kwartale 2009 r. Ma to dotyczyć wszystkich rodzajów kredytów dla firm, szczególnie z sektora MSP. W mniejszym stopniu taka polityka powinna dotknąć duże firmy.

Zmiany polityki kredytowej mają być bardziej powszechne w segmencie kredytów długoterminowych niż w segmencie kredytów krótkoterminowych.

Oczekiwania bankowców co do przyszłego kursu polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw są najbardziej optymistyczne od czterech kwartałów.

Mimo nie najlepszej sytuacji na rynku kredytowym, zaostrzonej polityki, oferta dla MSP jest zdecydowanie bogatsza niż kilka lat temu. Banki zaczęły nareszcie dostrzegać, że taka strategia po prostu się opłaca, bo sektor mniejszych firm stanowi ogromny potencjał choćby poprzez ilość. Możliwość zarabiania na dużych korporacjach stopniowo się bowiem zmniejsza. Ponadto dużą przeszkodę stanowi ryzyko, które w dobie kryzysu finansowego odgrywa kluczową rolę w pozyskiwaniu oraz obsłudze klienta. Dlatego sektor MSP może dziś liczyć na kredytowanie, leasing, pomoc w zdobyciu funduszy unijnych, usługę dyskonta wierzytelności, zarządzanie płynnością finansową, o doradztwie nie wspominając.

Przykładem nowego trendu może być BOŚ, który ostatnio przedstawił nową ofertę dla segmentu mniejszych firm. Jest nią pakiet BOŚ Plus. Przedsiębiorstwa, które się na niego zdecydują, mogą liczyć na linię odnawialną w wysokości 200 000 zł, przy czym warto podkreślić, że decyzja ma być podejmowana w ciągu 4 dni. Jest to oferta przeznaczona dla firm, które prowadzą pełną księgowość. Zabezpieczeniem ma być weksel in blanco. Pieniędzy nie otrzymają firmy, które funkcjonują na rynku krócej niż jeden rok. Dla nich rozwiązaniem pozostaje kredyt hipoteczny.

*Ankieta została przeprowadzona wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,9%.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Oprac. Lila

źródło: www.nbp.pl

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK