| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Działalność w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego

Od 1 września przedsiębiorcy spełniający warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego będą podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku.

Jeżeli w wyniku umorzenia należności powstanie nadpłata z tytułu składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, będzie się ją zaliczać na poczet zaległych lub bieżących składek. W razie ich braku ZUS będzie tę nadpłatę zwracał płatnikowi składek. Zaliczenie nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących składek albo jej zwrot będzie obejmować również opłacone odsetki za zwłokę w części odpowiadającej kwocie zaliczenia lub zwrotu o opłatę prolongacyjną. W przypadku uwzględnienia wniosku płatnika o umorzenie składek na koncie ubezpieczonego, którego dotyczył wniosek, ZUS zewidencjonuje do 31 grudnia 2012 r. całość składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, ustalonych od podstawy odpowiadającej kwocie tego zasiłku. Znowelizowana ustawa systemowa nie przewiduje takiego rozwiązania dotyczącego osób przebywających na urlopie wychowawczym. Oznacza to, że będą one musiały dokonać wyboru: albo wystąpią z wnioskiem o umorzenie należnych składek, albo takiego wniosku nie złożą. Wystąpienie z wnioskiem o umorzenie będzie oznaczać, że wprawdzie tych składek obecnie nie muszą zapłacić (a zapłacone ZUS zwróci). Jednak w konsekwencji w przyszłości ich emerytura, będąca pochodną składek zaewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego, będzie niższa. Druga możliwość to pozostawienie zapłaconych składek i wyższa w przyszłości emerytura.

Barbara Zabieglińska

specjalista ds. ubezpieczeń społecznych

 

Podstawa prawna:

• ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (DzU nr 71, poz. 609),

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK