| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Forma prawna działalności a optymalizacja obciążeń podatkowych

Forma prawna działalności a optymalizacja obciążeń podatkowych

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność staje przed decyzją jaka forma prawna będzie dla niego najdogodniejsza. Oczywiście w pierwszej kolejności należy brać pod uwagę względy biznesowe, ale nie należy też zapominać o aspektach podatkowych przewidzianych w polskim prawie.

Stawiając pierwsze kroki w budowaniu własnej firmy należy podjąć decyzję, co do formy prowadzenia działalności. Polskie prawo pozostawia tu w większości przypadków przedsiębiorcy dużo swobody. Oczywiście z wyborem formy prowadzenia działalności wiąże się również wybór formy opodatkowania na przyszłość. Dlatego też przed podjęciem takiej decyzji warto dokonać odpowiedniej analizy i wybrać najbardziej odpowiednie w danej sytuacji. Poniżej przedstawione zostały najbardziej obecnie popularne lub interesujące z podatkowego punktu widzenia formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Najczęściej spotykaną formą działalności prowadzoną przez osobę fizyczną jest indywidualna działalność gospodarcza. Podstawą prawną rozpoczęcia działalności w tej formie są przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r.

Osoba będąca właścicielem przedsiębiorstwa prowadzonego w formie indywidualnej działalności gospodarczej odpowiada za wszelkie zobowiązania prowadzonej działalności całym majątkiem przedsiębiorstwa jak i osobistym. Jednocześnie założenie indywidualnej działalności gospodarczej nie wymaga spełnienia minimalnych wymogów kapitałowych.

Obecnie rejestracja działalności gospodarczej następuje w tzw. „jednym okienku”. Oznacza to, że wypełniając jeden wniosek EDG-1 dokonujemy także m.in. zgłoszenia rejestrującego lub aktualizującego dla celów podatkowych.

Należy pamiętać, że polskie prawo podatkowe przewiduje opodatkowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej:
• na zasadach ogólnych według skali podatkowej 18% i 32%;
• podatkiem liniowym według stawki 19% (z wyłączeniem możliwości stosowania tej formy opodatkowania w stosunku do osób, które świadczyły usługi na rzecz tego samego podmiotu w ramach stosunku pracy w danym lub poprzednim roku podatkowym);
• ryczałtem ewidencjonowanym (dostępnym dla podatników osiągających przychody w wysokości nieprzekraczającej 150 tys. EURO oraz nieprowadzącym działalności w zakresie wskazanym w ustawie np. w zakresie usług reklamowych);
• kartą podatkową (dostępną wyłącznie dla podatników świadczących określone usługi, np. fryzjerskie lub kosmetyczne).

Należy podkreślić, iż opodatkowanie na zasadach ogólnych i podatkiem liniowym dotyczy dochodu, z tym, że w przypadku podatku liniowego ograniczone są możliwości dokonywania odliczeń od dochodu i podatku. W ryczałcie ewidencjonowanym podatek określany jest jako procent od przychodu, np. 17% przychodów ze świadczenia usług doradztwa w zakresie oprogramowania komputerowego. Karta podatkowa zaś określa miesięczne stawki podatku dochodowego w zależności od zakresu działalności, liczby zatrudnionych pracowników i miejsca prowadzenia działalności.

Co do zasady, im bardziej zryczałtowana jest forma opodatkowania wybrana przez przedsiębiorcę, tym mniejsze są obowiązki dokumentacyjne, które należy spełniać z punktu widzenia przepisów podatkowych i rachunkowych.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki można dokonać wyboru optymalnej formy opodatkowania.
Należy ponadto pamiętać o obowiązku rejestracji dla celów podatku VAT, w przypadku gdy sprzedaż opodatkowana przekracza łącznie kwotę 50 tyś. zł w roku podatkowym.

Instytucja spółki cywilnej przewidziana jest w przepisach Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów.

Należy pamiętać, iż z punktu widzenia podatku dochodowego spółka cywilna jest transparentna tzn. nie jest uznawana za podatnika. Opodatkowaniu podlegają zaś poszczególni wspólnicy w stosunku do przyznanego im udziału w zyskach spółki. Zasady opodatkowania wspólników pozostają analogiczne do opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej (pod warunkiem, że wspólnikiem spółki cywilnej nie jest np. spółka kapitałowa).

Inna jest jednak sytuacja spółki cywilnej z punktu widzenia opodatkowania podatkiem VAT. Spółka cywilna prowadząca działalność opodatkowaną jest uznawana na gruncie VAT jako podatnik i w konsekwencji podlega obowiązkowi rejestracji (po przekroczeniu kwoty 50 tys. zł sprzedaży opodatkowanej w roku podatkowym).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

IPO.pl

Zdjęcia


Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zegarek

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Współwłaściciel Kancelarii Lex Artist. Odpowiada za zarządzanie całością przedsiębiorstwa oraz przeprowadzanie audytów i wspieranie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji u Klientów Kluczowych. Swoimi wieloletnimi doświadczeniami i wiedzą praktyczną z przyjemnością dzieli się z uczestnikami licznych konferencji, szkoleń i kursów oraz czytelnikami publikacji i artykułów na blog-daneosobowe.pl.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK